(коментар до постанови від 21.02.2018 р. № 204, далі — Постанова № 204)

Уряд скоротив тривалість операційного дня для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (далі — ПН/РК) у ЄРПН і підкоригував інші норми Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246 (даліПорядок № 1246). Ці зміни запрацювали з 24.03.2018 (у день офіційного опублікування Постанови № 204 у газеті «Урядовий кур’єр» № 57 за 24.03.2018). Розгляньмо їх докладніше.

Режим роботи ЄРПН

Податківці все ж домоглися від КМУ скорочення операційного дня для реєстрації ПН/РК у ЄРПН. Уперше така ідея виникла ще у 2016 році, але тоді реалізувати її не вдалося. Податківці обґрунтовували це бажання тим, що понад 90% усіх ПН/РК платники ПДВ направляють до ЄРПН із 8.00 до 19.00. Повернулися до цього питання, очевидно, через запуск оновленого механізму блокування ПН/РК, на техобслуговування якого податківцям знадобиться більше часу.

Пригадаймо: згідно з п. 2 Порядку № 1246, операційний день — це частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку ПН/РК і реєстрація їх або зупинення реєстрації. До 24.03.2018 операційний день тривав із 0.00 до 23.00. Тож, у платників ПДВ була можливість реєструвати ПН/РК у ЄРПН майже цілодобово, а також у вихідні та святкові дні.

Наразі ж операційний день у робочі дні триває з 8.00 до 20.00 (п. 3 Порядку № 1246).

Наголошуємо: у вихідні та святкові дні ПН/РК не реєструватимуть у ЄРПН. За винятком, коли 15 число або останній день місяця припадає на вихідний, святковий чи неробочий день. Такий день вважається операційним днем.

Своєю чергою, передбачено, що технічне обслуговування та регламентні роботи, які потребують зупинення роботи ЄРПН, не проводять протягом операційного дня, крім аварійних випадків.

Як бачимо, КМУ істотно зменшив платникам ПДВ час на реєстрацію ПН/РК у ЄРПН. Дуже шкода, що урядовці, приймаючи Постанову № 204, знехтували інтересами платників ПДВ.

Дата реєстрації заблокованих ПН/РК за принципом «мовчазної згоди»

Пунктом 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117 (даліПорядок зупинення реєстрації ПН), установлено принцип «мовчазної згоди» для розблокування ПН/РК. Тобто якщо Комісія регіонального чи центрального рівня не прийняла рішення про реєстрацію ПН/РК у ЄРПН або про відмову в такій реєстрації в установлений строк, ПН/РК повинні зареєструвати наступного дня автоматично.

Пригадаймо: рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК у ЄРПН (додаток 2 до Порядку зупинення реєстрації ПН) приймає та надсилає платнику ПДВ:

  • регіональна комісія впродовж 5 робочих днів за днем отримання документів від платника;
  • комісія центрального рівня впродовж 7 робочих днів за днем отримання документів від платника, але не раніше отримання рішення регіональної комісії.

У разі якщо комісією центрального рівня у визначений строк не прийнято інше Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК у ЄРПН, набирає чинності Рішення комісії регіонального рівня з дня, наступного по закінченню 7-денного строку, та надсилається платнику ПДВ (п. 26 Порядку зупинення реєстрації ПН).

Тож, задля реалізації принципу «мовчазної згоди» у п. 19 Порядку № 1246 додали вимогу щодо реєстрації в ЄРПН заблокованої ПН/РК у день настання такої події, як неприйняття і/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію чи відмову в реєстрації ПН і/або РК.

Власне, усі рішення комісій регіонального та центрального рівнів реєструють у Реєстрі заблокованих ПН/РК. Цього не робитимуть лише в тестовий період функціонування такого Реєстру (до 22 квітня 2018 року). Тому відсутність факту реєстрації відповідного рішення у цей період, мабуть, не призведе до автоматичного розблокування ПН/РК. Отож, до 22 квітня 2018 року під автоматичне розблокування потраплять ПН/РК, за якими відповідна комісія вчасно не прийняла рішення.

Підсумуймо

ПН/РК мають розблокувати наступного дня, якщо:

  • протягом 5 робочих днів комісією регіонального рівня не прийнято та/або не зареєстровано рішення про відмову чи реєстрацію ПН/РК у ЄРПН щодо платників з обсягом постачання у зареєстрованих у поточному місяці ПН/РК (з урахуванням поданих на реєстрацію) менш як 30 млн грн;
  • протягом 7 робочих днів комісією регіонального рівня не прийнято та/або не зареєстровано рішення про відмову чи реєстрацію ПН/РК у ЄРПН щодо платників з обсягом постачання у зареєстрованих у поточному місяці ПН/РК (з урахуванням поданих на реєстрацію) більш як 30 млн грн включно.

Ольга КЛЕБАН,

експерт з обліку й оподаткування