Моніторинг відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків податківці проводять, керуючись критеріями ризиковості платника податку та критеріями ризиковості здійснення операції, ураховуючи показники позитивної податкової історії платника. Такі критерії та показники встановлює ДФСУ, погоджує їх із Мінфіном та оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті.
Сьогодні ми з’ясуємо, які платники ПДВ і які операції відповідають критеріям ризиковості та які ПДВшники можуть отримати титул платника з позитивною податковою історією. А також — наскільки застосування ДФСУ критеріїв ризиковості, запроваджених листом від 05.11.2018 р. № 4065/99-99-07-05-04-18 (далі — Лист № 4065), є правомірним

Як працює механізм зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (далі — ПН/РК), ми розповідали у матеріалах: «Блокування податкових накладних: урядовці посилили фейсконтроль для отримання імунітету» (№ 95/2019) і «Система моніторингу ризиковості податкових накладних: як розблоковують документи» (№ 109/2019).

Нагадаємо: ПН/РК, які не отримали імунітету від блокування, потрапляють під моніторинг ризиковості (п.п. 3 та 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117, даліПорядок № 117). Тобто їх перевіряють на відповідність:

  • критеріям ризиковості платника податку;
  • показникам, за якими визначають позитивну податкову історію платника податку;
  • критеріям ризиковості здійснення операцій.

За результатами моніторингу реєстрацію ПН/РК блокують, якщо:

  • платник ПДВ, яким складено ПН/РК, відповідає критеріям ризиковості платника податку;
  • ПН/РК відповідають критеріям ризиковості здійснення операції (крім ПН/РК, складених платником ПДВ із позитивною податковою історією).

Отже, платникам ПДВ із позитивною податковою історією не блокують ПН/РК, навіть якщо їхні операції мають ознаки ризикових.

Хто потрапить до чорного списку платників ПДВ

Це перший етап моніторингу, на якому перевіряють платника ПДВ, що склав ПН/РК, за критеріями ризиковості платника податку (див. Лист № 4065).

ПДВшник отримує статус ризикового платника, якщо за інформацією, наявною в органах ДФС:

1) його реєстрація (перереєстрація) проведена за недійсними (утраченими, загубленими) та підробленими документами;

2) його зареєстровано (перереєстровано) в органах держреєстрації фізособами з подальшим переданням (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам;

3) його реєстрували (перереєстровували) в органах держреєстрації фізособи, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження;

4) зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність цього платника без відома та згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників;

5) наявний обвинувальний вирок суду щодо посадової особи (посадових осіб) платника податку за ст. 205 «Фіктивне підприємництво» Кримінального кодексу України.