Гаряча пора подання річної звітності з податку на майно саме в розпалі. Нагадуємо, що 20 лютого — гранична дата, коли можна вчасно, без порушення передбаченого п. 286.2 ПКУ строку, відзвітувати про плату за землю за 2019 рік.
Зауважимо, що в поточному році для складання річної звітності платники застосовують знайому їм форму податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (далі — Декларація), затверджену наказом Мінфіну від 16.06.2015 р. № 560. Тож тим платникам, які звітуватимуть не вперше, залишається лиш пригадати вже знайомі правила заповнення Декларації.

Передусім завважимо: на звітність із плати за землю контролери чекають не лише від юридичних осіб, а й в окремих випадках — від фізичних осіб – підприємців.

Так, у категорії 112.05 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua) розміщено роз’яснення, згідно з яким:

«Фізична особа – підприємець подає до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), якщо право власності на земельну ділянку, право постійного користування та/або право оренди земельної ділянки (земельних ділянок) оформлено на фізичну особу – підприємця».

Одразу ж зазначимо, що в частині «права власності, оформленого на фізичну особу – підприємця» контролери дещо погарячкували, фактично суперечачи самі собі. Адже, наприклад, у листі ДФСУ від 08.09.2015 р. № 8523/В/99-99-17-02-02-14 фіскали наголошували: «ЦКУ окремо не визначає такий суб’єкт права власності, як фізична особа – підприємець, набуття такого статусу дозволяє лише здійснювати господарську діяльність», «Незалежно від того, який статус у подальшому фізична особа обере для себе, у тому числі у разі прийняття рішення про здійснення будь-якої діяльності (підприємницької або незалежної професійної), суб’єктом права власності виступає саме фізична особа, а не підприємець».

Та й Мін’юст свого часу в роз’ясненні від 14.01.2011 «Статус фізичної особи – підприємця: проблеми застосування законодавства» акцентував:

«Отже, суб’єктом права власності визнається саме фізична особа, яка може бути власником будь-якого майна, крім майна, що не може перебувати у власності фізичної особи. При цьому, правовий статус фізичної особи – підприємця не впливає на правовий режим майна, що перебуває у його власності.

Таким чином, нерухоме майно має реєструватися за фізичною особою».

Отож обов’язок подавати звітність стосується передусім ФОПів – орендарів земельних ділянок державної чи комунальної форми власності. Адже сторонами відповідних договорів підприємці на практиці є нерідко.