Гаряча пора подання річної звітності з податку на майно саме в розпалі. Нагадуємо, що 20 лютого — гранична дата, коли можна вчасно, без порушення передбаченого п. 286.2 ПКУ строку, відзвітувати про плату за землю за 2020 рік.
У поточному році для складання річної звітності платники застосовують знайому їм форму податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (далі Декларація), затверджену наказом Мінфіну від 16.06.2015 р. № 560. Тож, тим платникам, які звітуватимуть не вперше, залишається тільки пригадати вже відомі їм правила заповнення Декларації

Передусім завважимо: на звітність із плати за землю контролери чекають не лише від юридичних осіб, а й в окремих випадках — від фізичних осіб — підприємців.

Зокрема, у категорії 111.05 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua) розміщено роз’яснення, згідно з яким:

«Фізична особа — підприємець подає до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), якщо право власності на земельну ділянку, право постійного користування та/або право оренди земельної ділянки (земельних ділянок) оформлено на фізичну особу — підприємця».

Тим часом акцентуймо увагу: у частині «права власності, оформленого на фізичну особу — підприємця» наведене роз’яснення суперечить, зокрема, листу ДФСУ від 08.09.2015 р. № 8523/В/99-99-17-02-02-14. В останньому фіскали наголошували:

«ЦКУ окремо не визначає такий суб’єкт права власності, як фізична особа — підприємець, набуття такого статусу дозволяє лише здійснювати господарську діяльність»;

«Незалежно від того, який статус у подальшому фізична особа обере для себе, у тому числі у разі прийняття рішення про здійснення будь-якої діяльності (підприємницької або незалежної професійної), суб’єктом права власності виступає саме фізична особа, а не підприємець».

Та й у чинному нині роз’ясненні з категорії 106.01 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua), надаючи відповідь на питання про платників податку на нерухомість, контролери підтвердили, що згідно із ЦКУ суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Водночас фізичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, у т.ч. нерухомого майна комерційного призначення.

Окрім того, Мін’юст свого часу в роз’ясненні від 14.01.2011 «Статус фізичної особи — підприємця: проблеми застосування законодавства» акцентував:

«Отже, суб’єктом права власності визнається саме фізична особа, яка може бути власником будь-якого майна, крім майна, що не може перебувати у власності фізичної особи. При цьому, правовий статус фізичної особи — підприємця не впливає на правовий режим майна, що перебуває у його власності.

Таким чином, нерухоме майно має реєструватися за фізичною особою».

Зважаючи на це, обов’язок подавати звітність стосується передусім ФОПів — орендарів земельних ділянок державної чи комунальної форми власності. Адже сторонами відповідних договорів підприємці на практиці є нерідко.

Завважимо

Відокремлені підрозділи (філії) юридичних осіб самостійно звітність із плати за землю не подають.

Фахівці ДПСУ щодо цього роз’яснили: податкові декларації з плати за землю до державних податкових інспекцій за місцем знаходження земельних ділянок повинні подавати платники плати за землю — юридичні особи (роз’яснення з категорії 111.05 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Щодо іноземних юридичних осіб, то плату за землю такі особи сплачують через представництво, яке перебуває на обліку в контролюючих органах, залежно від обраного варіанта реєстрації (представництво іноземної компанії, постійне представництво нерезидента, управитель майна, підприємство з іноземними інвестиціями), з моменту державної реєстрації права власності на земельну ділянку. Відповідно, обов’язок з подання «земельної» звітності нерезидентів також є.

Завважимо

Нормами ПКУ не передбачено звільнення від обов’язку подавати податкові декларації за земельні ділянки, з яких земельний податок не справляють через застосування податкових пільг, або земельні ділянки, що не підлягають оподаткуванню. Про це йдеться в роз’ясненні, розміщеному в категорії 111.05 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua).

Своєю чергою, варто наголосити: платник, який є одночасно платником земельного податку й орендної плати, має подати до органу ДПС за місцем знаходження земельної ділянки окремо податкову декларацію з плати за землю щодо земельного податку й окремо — щодо орендної плати (роз’яснення з категорії 111.05 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

А тепер розгляньмо заповнення форми.

Нагадаємо

У разі незаповнення окремих рядків/граф через відсутність значення — їх потрібно прокреслити (у разі подання в паперовому вигляді) або не заповнювати (у разі подання засобами електронного зв’язку).

Заголовна частина Декларації