Понад три роки тому (у 2015-му) підприємство припустилося бухоблікової помилки — не оприбуткувало послуги (Дт 93 Кт 631). У ПДВ-обліку таку операцію відобразили — задекларували податковий кредит. Утім у фінзвітності та прибутковій декларації її не показали. Чи можна тепер зазначену помилку не виправляти, оскільки минув строк давності?

ВІДПОВІДЬ: Ні, адже на виправлення бухоблікових помилок строк давності не поширюється. Хоча якщо помилка несуттєва, то її можна й не виправляти. Щодо податкового обліку — тут діє 1095-денний строк давності. А якщо з моменту здійснення відповідної госпоперації зазначений строк уже минув, то потреби в коригуванні показників прибуткової декларації немає.

Далі — розлогіше.

Що таке строк давності

У цивільному законодавстві виділяють позовну й набувальну давність.

Позовна давність — це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права чи інтересу (ч. 1 ст. 256 ЦКУ).

Набувальна давність — це строк, по закінченню якого особа набуває право власності на майно (ч. 1 ст. 344 ЦКУ).

У кримінальному праві строк давності — це передбачений Кримінальним кодексом України певний проміжок часу, після вчинення злочину, закінчення якого є підставою для звільнення особи, що вчинила злочин, від кримінальної відповідальності.

У податковому законодавстві строк давності пов’язують із можливістю справляння недоплачених у бюджет податків.

Отже, під строком давності слід мати на увазі строк, у межах якого особа (суб’єкт господарювання та контролюючий орган) може реалізувати свої права. По закінченню цього строку настають відповідні наслідки, які передбачають втрату цих прав.

Строк давності в податковому обліку

У нашому випадку під час визначення об’єкта обкладення податком на прибуток за 2015 рік платник податку не врахував витрат від придбання відповідних послуг. Цим самим було завищено об’єкт оподаткування й суму податку.