Чи можна посеред року перейти із 4-ї групи платника єдиного податку на загальну систему? Які податкові наслідки будуть у перехідних операцій? Як визначити вартість основних засобів, що амортизуватиметься в податковому обліку?

Чи можливий перехід на загальну систему?

Так, можливий.

Відповідно до п. 299.10 ПКУ, реєстрація платника єдиного податку групи 4 може бути анульована шляхом виключення з Реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу в разі подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ.

Схожу норму містить і пп. 298.2.2 ПКУ, у якому йдеться про можливість самостійної відмови від спрощеної системи з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови. Тобто відмовитися можна не з будь-якої дати чи місяця навмання, а лише починаючи з початку кварталу.

Таким чином, перехід на загальну систему відбувається шляхом відмови від застосування спрощеної системи. А відмова здійснюється за заявою платника.

Обґрунтування цієї думки викладено зокрема в листі ГУ ДФС у м. Києві від 21.04.2016 р. № 9449/10/26-15-12-04-18 та в підкатегорії 108.05 системи «ЗІР».

Заява про відмову

Заява подається до контролюючого органу в строк, не пізніше ніж за 10 к.дн. до початку нового календарного кварталу (року) (пп. 298.2.1 ПКУ).

Наприклад: якщо перехід на загальну систему запланований із початку 2019 року, подати заяву слід у строк до 21 грудня 2018 року включно.

У заяві необхідно заповнити рядок 5.4 «Відмова від спрощеної системи оподаткування», поставивши галочку навпроти причини відмови — самостійна відмова у зв’язку з переходом на сплату інших податків та зборів. Відповідно до ч. 1 пп. 299.10 ПКУ, отримавши заяву, контролюючий орган в останній день календарного кварталу, у якому подано таку заяву, анулює реєстрацію платником єдиного податку шляхом виключення з Реєстру платників єдиного податку. Але й це ще не все.

Подання уточнюючої декларації з єдиного податку групи 4

Для того щоб остаточно позбутися статусу платника єдиного податку групи 4, подання однієї заяви замало. Якщо підприємство переходить на загальну систему посеред року, потрібно ще подати уточнюючу декларацію з єдиного податку групи 4. Особливості подання такої декларації й оптимізаційний ефект схожі на описані в публікації «Перехід із ЄП 4-ї групи на ЄП 3-ї групи: документування, оподаткування перехідних операцій» газети № 159/2017.