Разом із запровадженням сільгоспдотацій у сільгоспвиробників з’явився ще один привілей — часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки й обладнання вітчизняного виробництва. Тож наразі ми розповімо, хто, коли та в якому розмірі може отримати таку компенсацію, а також як відобразити її в бухобліку

Отримувачі компенсації

Розпочнімо з того, що порядок виплати такої компенсації врегульовано Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва, затвердженим постановою КМУ від 01.03.2017 р. № 130, даліПорядок № 130.

Претендувати на таку компенсацію можуть юридичні особи та фізособи-підприємці, основною діяльністю яких є постачання сільськогосподарських товарів , вироблених ними на власних або орендованих основних засобах, за умови, якщо питома вага вартості сільськогосподарських товарів становить не менш ніж 75% вартості всіх товарів, поставлених цими юридичними та фізичними особами протягом попередніх 12-ти послідовних звітних податкових періодів сукупно  (п. 3 Порядку № 130).

  Згідно з визначенням, наведеним у п. 2.15 ст. 2 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 р. № 1877-IV.

  Для новоутворених сільгоспвиробників, які провадять господарську діяльність менш як 12 календарних місяців, питому вагу сільгосптоварів визначають за результатами кожного окремого звітного періоду (п. 3 Порядку № 130).

Зверніть увагу: тут слід керуватися поняттям «сільськогосподарські товари», визначеним у п. 2.15 ст. 2 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 р. № 1877-IV (даліЗакон № 1877). Аналогічний критерій передбачено й для отримувачів сільгоспдотації. Своєю чергою, детально визначення сільськогосподарських товарів ми розглянули в матеріалі «Як стати отримувачем бюджетної сільгоспдотації» газети № 166/2017.

Не можуть отримати цю компенсацію згідно з п. 10 Порядку № 130 і п. 2 Порядку № 83 :

 • сільгоспвиробники, стосовно яких порушено справу про банкрутство та/або яких визнано банкрутами, та/або які перебувають на стадії ліквідації;
 • сільгоспвиробники, що мають прострочену більш ніж 6 місяців заборгованість перед держбюджетом, Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соцстрахування, що підтверджується відповідними органами ДФС.

  Порядок розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році, затверджений постановою КМУ від 08.02.2017 р. № 83.

Техніка, вартість якої компенсується

Частковій компенсації підлягає лише вартість техніки й обладнання, які є у відповідному переліку (п. 6 Порядку № 130). Так, перелік техніки та обладнання, вартість яких частково компенсується за рахунок бюджетних коштів (далі — Перелік), формує спеціальна комісія, утворена Мінекономрозвитку.

Згідно з п. 5 Порядку № 130, одним із критеріїв включення техніки й обладнання до Переліку є мінімальний ступінь локалізації виробництва вітчизняної техніки й обладнання для агрокомплексу  — 60%, а для складної самохідної техніки: 45% — у 2018 році та 55% — у 2019 році (див. постанову Кабінету Міністрів України від 27.05.2013 р. № 369).

 За визначенням, наведеним у п. 3 ст. 1 Закону України «Про стимулювання розвитку вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу» від 07.02.2002 р. № 3023-III.

Причому попіклуватися про включення до Переліку вітчизняної техніки й обладнання для агрокомплексу потрібно їх заводам-виробникам . Саме вони мають подати на розгляд комісії Мінекономрозвитку відповідні заявки.

Своєю чергою, заявки щодо включення до Переліку в поточному році подаються комісії до 31 жовтня, а для включення до Переліку в наступному роціз 1 листопада поточного року.

Заявки на щорічне підтвердження відповідності техніки й обладнання, включених до Переліку протягом попередніх років, критеріям поточного року, визначеним у п. 5 і п. 7 Порядку 130, подаються комісії щороку з 1 січня по 30 квітня.

 Для включення вітчизняної техніки й обладнання для агрокомплексу до Переліку їх виробники повинні відповідати вимогам, установленим п. 7 Порядку № 130.

Наразі до такого Переліку включено продукцію 116 підприємств. Серед них — Харківський тракторний завод, Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова, Львівський завод фрезерних верстатів тощо. З повною версією Переліку можна ознайомитися на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.

Умови отримання компенсації

Головна умова отримання компенсації — оплата вартості сільгосптехніки через уповноважений банк  (п. 10 Порядку № 130).

 Ідеться про банки, які підписали з Мінагрополітики Меморандум про загальні засади співробітництва (публікується на офіційному веб-сайті Мінагрополітики). Наразі у цьому переліку 17 банків, зокрема такі державні банки, як: «ПриватБанк», «Ощадбанк» та «Укргазбанк».

Зауважимо: Меморандум може бути підписаний із банками, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ (п. 8 Порядку № 130).

До того ж для отримання часткової компенсації сільгоспвиробники мають подати до вповноваженого банку відповідну заявку та підтвердні документи щодо придбання техніки й обладнання, а саме:

 • копію платіжного доручення;
 • акт приймання-передачі техніки й обладнання;
 • свідоцтво про державну реєстрацію транспортного засобу та/або машини (якщо техніка підлягає обов’язковій державній або відомчій реєстрації);
 • довідку про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів.

Форму Заявки для отримання часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва затверджено наказом Мінагрополітики України від 18.04.2017 р. № 228 (форма № 1).

Завважимо:

 

 • отримати компенсацію можна лише за технікою та обладнанням, придбаними до 1 грудня поточного року (року заявлення до компенсації) (п. 10 Порядку № 130). Вартість техніки й обладнання, придбаних після 1 грудня поточного року, підлягає частковій компенсації за рахунок коштів, передбачених у держбюджеті на наступний рік. А ось обмежень щодо строків давності не передбачено. Але навряд чи сільгоспвиробникам відшкодовуватимуть вартість техніки, придбаної в попередніх роках. Адже загалом у Порядку № 130 мовиться про придбання протягом поточного року;
 • сільськогосподарські техніка й обладнання, вартість яких була частково компенсована з бюджету, не може відчужуватися протягом 3-х років і має використовуватися за призначенням. Інакше — сільгоспвиробник повинен буде повернути отримані бюджетні кошти й позбавляється права отримувати часткову компенсацію сільськогосподарських техніки й обладнання на 3 роки (п. 13 Порядку № 130);
 • у разі встановлення контролерами факту незаконного отримання бюджетних коштів такі кошти також повинні повертатися до держбюджету (у місячний строк), і сільгоспвиробник на 3 наступні бюджетні роки втрачає право на отримання часткової компенсації.

Строк отримання компенсації

Мінагрополітики на підставі наданої вповноваженими банками інформації про повне найменування, код згідно з ЄДРПОУ сільгоспвиробника, вид і марку техніки й обладнання, вартість їх придбання, суму коштів, що підлягає частковій компенсації, формує реєстр сільгоспвиробників, які придбали техніку й обладнання (далі — реєстр) (п. 12 Порядку № 130). Потім такий реєстр передають до Мінекономрозвитку.

На підставі отриманого реєстру Мінагрополітики протягом місяця перераховує бюджетні кошти вповноваженого банку. А останній — протягом 3-х банківських днів перераховує кошти на поточні рахунки сільгоспвиробників.

Розмір компенсації

Часткова компенсація надається сільгоспвиробникам на безповоротній основі в таких розмірах:

 • 20% вартості (без урахування ПДВ) — за придбані техніку й обладнання у 2017 році;
 • 25% вартості (без урахування ПДВ) — за придбані техніку й обладнання починаючи з 1 січня 2018 року.

Для розрахунку компенсації беруть вартість техніки з акта приймання-передачі й інших документів, що підтверджують оплату через уповноважений банк (п. 10 Порядку № 130).

Приклад

У вересні 2018 року сільгоспвиробник придбав у ДП «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» трактор ЮМЗ-10264Н вартістю 960 тис. грн (у т.ч. ПДВ — 160 тис. грн).

Розрахунок суми компенсації:

1. База для розрахунку компенсації становить:

960000,00 грн – 160000,00 грн = 800000,00 грн;

2. Сума компенсації сягає:

800000,00 грн × 25% = 200000,00 грн.

Такі виплати здійснюються в межах обсягу асигнувань із бюджету за напрямом «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» (код 2801580).

Крім того, у поточному році фермерські господарства можуть додатково отримати компенсацію в розмірі 15% вартості техніки за іншою бюджетною програмою: код — 2801230 «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств».

Тобто у 2018 році розмір компенсації для фермерських господарств становить 40% (25% + 15%). Порядок отримання аналогічний, але додатково ще подається копія статуту фермерського господарства (для юрособи) та копія договору про створення сімейного фермерського господарства (для фермерських господарств, створених без набуття статусу юрособи) (п. 10 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств, затвердженого постановою КМУ від 07.02.2018 р. № 106).

Бухгалтерський облік

У бухобліку часткову компенсацію сільгосптехніки слід відображати як цільове фінансування на рахунку 48 «Цільове фінансування і цільові надходження».

Згідно з п. 16 П(С)БО 15 «Дохід»: «цільове фінансування не визнається доходом доти, поки не існує підтвердження того, що воно буде отримане та підприємство виконає умови щодо такого фінансування».

Так само й у випадку із частковою компенсацією вартості сільгосптехніки — відображення доходу можливе лише за фактом отримання компенсації на поточний рахунок.

Водночас отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, у яких зазнали витрат, пов’язаних із виконанням умов цільового фінансування (п. 17 П(С)БО 15). Оскільки компенсація вартості сільгосптехніки є цільовим фінансуванням у капітальні інвестиції, то її суми визнають доходом протягом періоду корисного використання відповідної сільгосптехніки (основних засобів) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів (п. 18 П(С)БО 15).

Отже, цільове фінансування спочатку потрібно визнавати доходами майбутніх періодів — Дт 48 Кт 69 «Доходи майбутніх періодів».

Оскільки дохід майбутніх періодів треба визнавати на дату отримання коштів, то саме на дату отримання цільового фінансування доречно показувати дохід майбутніх періодів: Дт 311 Кт 377, Дт 377 Кт 48, Дт 48 Кт 69.

Бухоблік отриманої компенсації вартості сільгосптехніки за даними наведеного прикладу відобразимо в таблиці.

Таблиця

Бухгалтерський облік часткової компенсації вартості сільгосптехніки

№ з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дебет

Кредит

1

Оприбутковано трактор

152

631

800000,00

2

Відображено податковий кредит із ПДВ на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної

641

631

160000,00

3

Перераховано продавцю кошти за трактор

631

311

960000,00

4

Трактор уведено в експлуатацію

104

152

800000,00

5

Нараховано амортизацію трактора за вересень (сума — умовна)

91

131

11111,11

6

На поточний рахунок отримано часткову компенсацію вартості трактора

311

377

200000,00

7

Визнано цільове фінансування у сумі отриманої компенсації

377

48

200000,00

8

Одночасно із цільовим фінансуванням визнано доходи майбутніх періодів

48

69

200000,00

9

Нараховано амортизацію трактора за жовтень

91

131

11111,11

10

Визнано дохід від отриманої компенсації пропорційно нарахованій амортизації*

69

745

5555,56

* Оскільки компенсація надається в розмірі 25% від вартості трактора, то дохід визнаватиметься в меншій сумі, ніж сума нарахованої амортизації ((160000,00 грн / 12 міс.) – 11111,11 грн).

Алевтина ПОЛІЩУК,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»