Окрім сільгоспдотацій, у сільгоспвиробників є ще один привілей — часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки й обладнання вітчизняного виробництва. Тож, наразі ми розповімо, хто, коли та в якому розмірі може отримати таку компенсацію, а також як відобразити її в бухобліку

Отримувачі компенсації

Порядок виплати такої компенсації врегульовано Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва, затвердженим постановою КМУ від 01.03.2017 р. № 130, далі — Порядок № 130.

Претендувати на таку компенсацію можуть юридичні особи та фізособи-підприємці, основною діяльністю яких є постачання сільськогосподарських товарів, вироблених ними на власних або орендованих основних засобах, за умови, якщо питома вага вартості сільськогосподарських товарів становить не менш ніж 75% вартості всіх товарів, поставлених цими юридичними та фізичними особами протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно (п. 3 Порядку № 130).

Для новоутворених сільгоспвиробників, які провадять господарську діяльність менш як 12 календарних місяців, питому вагу сільгосптоварів визначають за результатами кожного окремого звітного періоду (п. 3 Порядку № 130).

Зауважимо

Тут слід керуватися поняттям «сільськогосподарські товари», визначеним у п. 2.15 ст. 2 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 р. № 1877-IV (далі — Закон № 1877). Аналогічний критерій передбачено й для отримувачів сільгоспдотації.

Детально про визначення сільськогосподарських товарів читайте тут — «Як стати отримувачем бюджетної сільгоспдотації».

 

Не можуть отримати таку компенсацію згідно з п. 10 Порядку № 130:

— сільгоспвиробники, щодо яких порушено справу про банкрутство та/або яких визнано банкрутами, та/або які перебувають на стадії ліквідації;

— сільгоспвиробники, що мають заборгованість із платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

Техніка, вартість якої компенсують

Частковій компенсації підлягає лише вартість техніки й обладнання, які є у відповідному переліку (п. 6 Порядку № 130). Зокрема, перелік техніки та обладнання, вартість яких частково компенсується за рахунок бюджетних коштів (далі — Перелік), формує Мінекономрозвитку.

Згідно з п. 5 Порядку № 130 одним із критеріїв включення техніки й обладнання до Переліку є мінімальний ступінь локалізації виробництва вітчизняної техніки й обладнання для агрокомплексу — 60%, а для тракторів й інших самохідних енергетичних засобів сільгосппризначення, спеціальних автомобілів сільгосппризначення, самохідних і причіпних комбайнів — відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2013 р. № 369.

Причому попіклуватися про включення до Переліку вітчизняної техніки й обладнання для агрокомплексу потрібно їх заводам-виробникам, які відповідають вимогам, установленим п. 7 Порядку № 130. Саме вони мають подати на розгляд Мінекономрозвитку відповідні заявки.

Своєю чергою, заявки щодо включення до Переліку в поточному році подають до 31 жовтня, а для включення до Переліку в наступному роціз 1 листопада поточного року.

Заявки на щорічне підтвердження відповідності техніки й обладнання, що входять до Переліку протягом попередніх років, критеріям поточного року, визначеним у п. 5 і п. 7 Порядку 130, подають Мінекономрозвитку щороку з 1 січня по 31 березня.

Нині до Переліку включено 181 завод-виробник і понад 12 тисяч одиниць техніки й обладнання. З повною версією Переліку можна ознайомитися на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.

У разі неподання заявки на щорічне підтвердження відповідності техніки й обладнання, виявлення недостовірної інформації в документах, поданих заводом-виробником, або якщо техніка й обладнання не відповідають вимогам Мінекономіки виключає їх із Переліку (п. 71 Порядку № 130).

Умови отримання компенсації

Головна умова отримання компенсації — оплата вартості сільгосптехніки через уповноважений банк (п. 10 Порядку № 130).

Ідеться про банки, які підписали з Мінагрополітики Меморандум про загальні засади співробітництва (опубліковано на офіційному веб-сайті Мінагрополітики). Наразі у цьому переліку понад 20 банків, зокрема, такі державні банки, як «ПриватБанк» та «Укргазбанк».

До того ж для отримання часткової компенсації сільгоспвиробники мають подати до вповноваженого банку відповідну заявку та підтвердні документи щодо придбання техніки й обладнання, а саме:

— копію платіжного доручення;

— акт приймання-передання техніки й обладнання;

— свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та/або машини (якщо техніка підлягає обов’язковій державній або відомчій реєстрації);

— довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

Форму Заявки для отримання часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва затверджено наказом Мінагрополітики України від 18.04.2017 р. № 228 (форма № 1).

Заявки для отримання часткової компенсації вартості техніки й обладнання подають:

— до 5 грудня поточного року — якщо техніка й обладнання придбані до 1 грудня поточного року;

— до 1 квітня наступного року — якщо техніка й обладнання придбані з 1 грудня поточного року (п. 11 Порядку № 130).

Зауважимо

Сільськогосподарські техніку й обладнання, вартість яких була частково компенсована з бюджету, не можна відчужувати протягом 3 років, та її мають використовувати за призначенням. Інакше — сільгоспвиробник повинен буде повернути отримані бюджетні кошти й буде позбавлений права отримувати часткову компенсацію сільськогосподарських техніки й обладнання на 3 роки ().

У разі встановлення контролерами факту незаконного отримання бюджетних коштів такі кошти також мають повертати до держбюджету (у місячний строк), і сільгоспвиробник на 3 наступні бюджетні роки втрачає право на отримання часткової компенсації ().

Строк отримання компенсації

Уповноважені банки формують реєстр сільськогосподарських товаровиробників, які придбали техніку й обладнання (далі — реєстр), і щомісяця до 10 числа подають його в електронному та паперовому вигляді до Мінекономіки (п. 12 Порядку № 130).

Мінекономіки на підставі поданого вповноваженим банком реєстру щомісяця до 25 числа здійснює розподіл коштів між уповноваженими банками в межах виділених асигнувань пропорційно визначеній потребі у частковій компенсації. Після цього бюджетні призначення спрямовують уповноваженим банкам (п. 14 Порядку № 130).

Уповноважені банки протягом 3 банківських днів із дати отримання бюджетних коштів від Мінекономіки перераховують їх на поточні рахунки сільгосптоваровиробників згідно із зазначеними в реєстрах сумами та протягом 5 робочих днів повідомляють про це Мінекономіки.

Розмір компенсації

Часткову компенсацію надають сільгоспвиробникам на безповоротній основі в розмірі 25% вартості (без урахування ПДВ) придбаних техніки й обладнання.

Для розрахунку компенсації беруть вартість техніки з акта приймання-передання й інших документів, що підтверджують оплату через уповноважений банк (п. 10 Порядку № 130).

Зауважимо

Вартість техніки й обладнання, придбаних із 1 грудня поточного року, підлягає частковій компенсації за рахунок коштів, передбачених у держбюджеті на наступний рік (п. 10 Порядку № 130). Тому кошти, виділені на 2020 рік для такої компенсації, можна отримати лише за технікою й обладнанням, придбаними до 1 грудня поточного року (року заявлення до компенсації).

Якщо сільгоспвиробник у встановлені строки подав належним чином оформлені заявку й підтвердні документи для отримання компенсації, але компенсація не виплачена через недостатність коштів, передбачених у поточному бюджетному періоді, або з інших не залежних від сільгоспвиробника причин, компенсацію виплачують за рахунок коштів, передбачених на наступний період у межах бюджетного року (п. 14 Порядку № 130).

Сільгоспвиробникам, які придбали техніку й обладнання у жовтні – листопаді 2019 року, але з не залежних від них причин не отримали компенсацію, компенсація може бути виплачена за рахунок коштів, передбачених у 2020 році (п. 14 Порядку № 130).

Приклад

У березні 2020 року сільгоспвиробник придбав у ДП «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» трактор ЮМЗ-10264Н вартістю 960 тис. грн (у т.ч. ПДВ — 160 тис. грн).

Розрахунок суми компенсації:

1) база для розрахунку компенсації становить:

960000,00 грн – 160000,00 грн = 800000,00 грн;

2) сума компенсації сягає:

800000,00 грн × 25% = 200000,00 грн.

Такі виплати здійснюють за рахунок бюджетної програми КПКВК 1201150 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямом «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва».

Крім того, фермерські господарства можуть додатково отримати компенсацію в розмірі 15% вартості техніки за іншою бюджетною програмою: код — 121100 «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств».

Тобто у 2020 році розмір компенсації для фермерських господарств становить 40% (25% + 15%). Порядок отримання аналогічний, але додатково ще подають копію статуту фермерського господарства (для юрособи) та копію договору про створення сімейного фермерського господарства (для фермерських господарств, створених без набуття статусу юрособи) (п. 10 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств, затвердженого постановою КМУ від 07.02.2018 р. № 106).

Бухгалтерський облік

У бухобліку часткову компенсацію сільгосптехніки слід відображати як цільове фінансування на субрахунку 482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів».

Згідно з п. 16 П(С)БО 15 «Дохід»:

«…цільове фінансування не визнається доходом доти, поки не існує підтвердження того, що воно буде отримане та підприємство виконає умови щодо такого фінансування».

Так само й у випадку із частковою компенсацією вартості сільгосптехніки — відображення доходу можливе лише за фактом отримання компенсації на поточний рахунок.

Водночас отримане цільове фінансування визнають доходом протягом тих періодів, у яких зазнали витрат, пов’язаних із виконанням умов цільового фінансування (п. 17 П(С)БО 15). Оскільки компенсація вартості сільгосптехніки є цільовим фінансуванням у капітальні інвестиції, то її суми визнають доходом протягом періоду корисного використання відповідної сільгосптехніки (основних засобів) пропорційно сумі нарахованої амортизації таких об’єктів (п. 18 П(С)БО 15).

Отже, цільове фінансування спочатку потрібно визнавати доходами майбутніх періодів — Дт 482 Кт 69 «Доходи майбутніх періодів».

Оскільки дохід майбутніх періодів треба визнавати на дату отримання коштів, то саме на дату отримання цільового фінансування доречно показувати дохід майбутніх періодів: Дт 311 Кт 377, Дт 377 Кт 482, Дт 482 Кт 69.

Бухоблік отриманої компенсації вартості сільгосптехніки за даними наведеного прикладу відобразимо в таблиці.

Таблиця

Бухгалтерський облік часткової компенсації вартості сільгосптехніки

№ з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дебет

Кредит

1

Оприбутковано трактор

152

631

800000,00

2

Відображено податковий кредит із ПДВ на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної

641

631

160000,00

3

Перераховано продавцю кошти за трактор

631

311

960000,00

4

Трактор уведено в експлуатацію

104

152

800000,00

5

Нараховано амортизацію трактора за вересень (сума — умовна)

91

131

11111,11

6

На поточний рахунок отримано часткову компенсацію вартості трактора

311

377

200000,00

7

Визнано цільове фінансування у сумі отриманої компенсації

377

482

200000,00

8

Одночасно із цільовим фінансуванням визнано доходи майбутніх періодів

482

69

200000,00

9

Нараховано амортизацію трактора за жовтень

91

131

11111,11

10

Визнано дохід від отриманої компенсації пропорційно нарахованій амортизації*

69

745

5555,56

* Оскільки компенсацію надають у розмірі 25% від вартості трактора, то дохід визнаватимуть у меншій сумі, ніж сума нарахованої амортизації ((160000,00 грн / 12 міс.) – 11111,11 грн).

Алевтина ПОЛІЩУК,

бухгалтер-експерт газети «Інтерактивна бухгалтерія»

Матеріали по темі