Несвоєчасно роздрукували Z-звіт: які наслідки

У нас магазин працює цілодобово. Зазвичай касир формує Z-звіт о 23-50, але минулого разу він не встиг цього зробити й роздрукував відповідний денний Z-звіт лише о 00-07. То ж вийшло, що за попередній день у нас не оформлено Z-звіту. Чи вважатиметься це порушенням та які наслідки таких дій? Якщо все-таки це порушення, чи можна якимось чином виправити ситуацію, щоб уникнути покарання?

ВІДПОВІДЬ: Нероздрукування Z-звіту протягом доби, безумовно, є порушенням законодавства про РРО, і якщо контролюючі органи виявлять таке порушення, штрафних санкцій, на жаль, не уникнути. Далі пропонуємо розібратися в ситуації докладніше.

Як передбачено п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі Закон про РРО), слід щоденно друкувати на РРО (за виключенням автоматів із продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки (Z-звіти) і забезпечувати їх зберігання в Книзі обліку розрахункових операцій (далі КОРО).

При цьому слід звернути увагу на те, що робота реєстратора блокується в разі перевищення максимальної тривалості зміни, яка становить 24 години (п. 7 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою КМУ від 18.02.2002 р. № 199, далі — Вимоги № 199). І лише після роздрукування Z-звіту відповідне блокування знімається (п. 10 Вимог № 199).

Для довідки!

Зміна — період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

(п. 2 Вимог № 199)

Отже, РРО повинні забезпечувати друкування Z-звітів не пізніше ніж через 24 години після початку роботи. Схожа думка висловлена й у листі ДПАУ від 07.11.2002 р. № 7501/6/23-2119, який досі зберігає актуальність. Тож у нашому випадку норму з п. 9 ст. 3 Закону про РРО все ж не виконано. Таким чином, за її порушення загрожують такі санкції:

  • штраф суб’єкту господарювання в сумі 340 грн (п. 4 ст. 17 Закону про РРО);
  • адмінштраф у розмірі від 34 до 85 грн ― особі, яка проводила розрахунки (при повторному протягом року порушенні — від 85 до 170 грн) та від 85 до 170 грн ― посадовій особі підприємства (за повторне протягом року порушення — від 170 до 340 грн) — ст. 1551 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Утім маємо попередити ще про один нюанс. На підставі Z-звіту здійснюють оприбуткування готівки, прийнятої через РРО в касу. Відповідно до п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (далі Положення про касові операції), усю готівку, що надходить до кас, потрібно своєчасно (у день її одержання) та в повній сумі оприбутковувати. При цьому, коли готівкові розрахунки оформлюють із застосуванням РРО, під оприбуткуванням розуміють облік готівки на повну суму фактичних надходжень у КОРО на підставі денного звіту. Простіше кажучи, якщо використовуєте РРО, без Z-звіту не зможете оприбуткувати готівку. Саме через це ситуацію, коли протягом доби Z-звіт не роздруковано, податківці теоретично можуть розцінювати як несвоєчасне оприбуткування готівки (не день у день). І таке порушення карається значно сильніше — штрафом у п’ятикратному розмірі від несвоєчасно оприбуткованої суми (ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 11.05.1999 р. № 436/95).

Як відомо, хто попереджений — той озброєний, однак, на наш погляд, у такому випадку говорити про несвоєчасне оприбуткування готівки — усе-таки перебільшення. Звісно, якщо запис до КОРО внесено із зазначенням правильної дати (учорашньої порівняно з тією, що вказана у Z-звіті). У разі чого, захищатися можна, вказавши на встановлений на підприємстві період змінності роботи РРО (наприклад, з 24-00 через кожні 24 години роботи). У такому разі після 24-ї години робота РРО блокується й жодних надходжень готівки в ньому не може бути зафіксовано до виконання Z-звіту. Відповідно, і Z-звіт не включатиме жодної операції, яка відбулася після 24-00. Оскільки оприбуткування готівки прив’язано до певної дати (без годинних обмежень), а також, ураховуючи, що прикріплений Z-звіт включає операції саме на ту дату, яку зазначено в розділі 2 КОРО, вважаємо, що вимоги п. 2.6 Положення про касові операції тут не порушуються.

Хай там як, навіть якщо загроза п’ятикратного штрафу омине підприємство, усе одно ситуація не з приємних. І не лише через штрафні санкції, а й тому, що нічого виправити постфактум, на жаль, неможливо, оскільки порушення зафіксовано в пам’яті РРО, втрутитися у яку користувач не вправі. Залишається сподіватися, що перевіряючі просто не помітять порушення. Але надалі радимо зробити відповідні висновки.

Тарас ЛИШАК,

консультант із бухгалтерського
та податкового законодавства,м. Львів