Ми придбали послуги в платника ПДВ. Податкову накладну, яку постачальник спробував зареєструвати в ЄРПН, заблоковано.
Що тепер буде з податковим кредитом за цією покупкою? Коли ми зможемо його показати?

ВІДПОВІДЬ: На етапі блокування податкової накладної говорити про втрату права покупця на податковий кредит зарано. Адже в ПКУ прописаний механізм її розблокування. Тож, цілком імовірно, постачальнику послуг вдасться зареєструвати цей документ у ЄРПН, надавши відповідні пояснення та копії документів (пп. 201.16.1 ПКУ). Відповідно, у покупця з’явиться можливість збільшити податковий кредит на суму вхідного ПДВ із такої податкової накладної.

Про те, що виникли проблеми з податковим кредитом через блокування податкової накладної, покупець дізнається з отриманої електронної квитанції про призупинення реєстрації податкової накладної із зазначенням причин (таку ж квитанцію отримує й постачальник, який подав податкову накладну на реєстрацію в ЄРПН). Із цього моменту сума вхідного ПДВ фактично «зависає в повітрі».

Позаяк п. 198.6 ПКУ забороняє включати до податкового кредиту суми вхідного ПДВ, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними чи іншими документами з п. 201.11 ПКУ. І поки постачальник намагається розблокувати податкову накладну, у покупця ці суми затавровано як не підтверджені та переведені, так би мовити, у режим очікування розблокування та реєстрації в ЄРПН.

Отже, відобразити податковий кредит у разі блокування податкової накладної можна лише після її розблокування та реєстрації в ЄРПН.

Скільки може тривати процес розблокування

За найоптимістичнішого сценарію: одразу після отримання квитанції про блокування контрагент подає податківцям пояснення та копії документів, а комісія ДФСУ впродовж 5-ти робочих днів за днем їх отримання приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Однак ПКУ не надто спонукає постачальників квапитися надавати пояснення та копії документів. Адже за пп. 201.16.2 ПКУ для цього відведено аж 365 к.дн., що настають за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних. Водночас ПКУ не надає покупцю (як зацікавленій особі) важелів впливу на контрагента для прискорення такого процесу.

Крім цього, комісія за результатами розгляду наданих пояснень і копій документів може прийняти рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Тоді постачальник може скористатися можливістю оскаржити його в адміністративному чи судовому порядку.

Скаргу комісія ДФСУ за участю вповноваженої особи Мінфіну розглядає протягом 10 к.дн. із дня її отримання. Строк розгляду скарги не може бути подовжено (пп. 56.23.3 ПКУ). А ось якщо справа дійде до суду, то спрогнозувати, наскільки все затягнеться, мабуть, не візьметься ніхто.

Згідно з пп. 201.16.4 ПКУ, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в ЄРПН було призупинено, реєструють у день настання однієї з таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Звісно — якщо після розблокування не буде відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН з інших підстав (п.п. 12 та 15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246 (даліПорядок № 1246). Наприклад, через недостатню в постачальника реєстраційну суму, розраховану згідно з п. 2001.3 ПКУ, чи суму ПДВ, обчислену за п. 2001.9 ПКУ.

Коли виникає право на податковий кредит за розблокованою податковою накладною

Квитанція про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, щодо яких комісією прийнято рішення про їх реєстрацію, одночасно надсилається постачальнику (продавцю) й отримувачу (покупцю) — платнику ПДВ (п. 18 Порядку № 1246).

Незважаючи на те що заблоковані податкова накладна/розрахунок коригування були подані на реєстрацію з порушенням установленого п. 201.10 ПКУ строку для такої реєстрації чи без порушення, після розблокування покупець зможе показати податковий кредит не раніше звітного періоду проходження документа через ЄРПН. Адже саме у цьому звітному періоді покупець зміг підтвердити свій податковий кредит зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною/розрахунком коригування.

Граничний строк для відображення податкового кредиту в разі блокування податкових накладних

Загальновідомо: якщо платник не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування, зареєстрованих у ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 к.дн. із дати складення податкової накладної/розрахунку коригування. У разі блокування реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування перебіг зазначеного строку переривається на період призупинення їх реєстрації та відновлюється з дня їх розблокування (п. 198.6 ПКУ).

Наприклад

Податкову накладну, складену 25.07.2017 р., подали на реєстрацію 15.08.2017 р. Однак її було заблоковано, проте її вдалося розблокувати постачальнику лише 01.09.2017 р. Тобто вона була заблокована протягом 17 к.дн. Тож останній звітній місяць, у якому платник може включити суму ПДВ із цієї податкової накладної до податкового кредиту (рядок 10 декларації з ПДВ), — серпень 2018 року.

Як бачимо, в умовах блокування податкових накладних доля податкового кредиту покупця значною мірою залежить від вправності та вміння продавця переконувати податківців у своїй правоті, оперативності подання документів, скарг для розблокування податкових накладних. Тому, ми вважаємо, не буде зайвим у договорах прописувати відповідальність (компенсацію збитків, фінансові санкції) за бездіяльність продавця в процесі розблокування податкових накладних, що призвела до втрати покупцем податкового кредиту.

Ольга КЛЕБАН,

експерт з обліку та оподаткування