Існує низка професій (видів робіт), за якими неможливо укласти цивільно-правовий договір (далі — ЦПД). Адже, хай там як, коло обов’язків і дій за певними професіями може виконуватися, лише якщо організовано трудовий процес. Тож фактично суб’єкти господарювання в таких випадках не можуть підміняти трудові відносини цивільно-правовими. Розгляньмо детальніше, про що йтиметься, й окреслимо ці професії, аби суб’єкти господарювання не наражалися на ризик під час перевірок інспекторами з праці

Насамперед зауважимо:  головною ознакою, котра відрізняє трудові відносини від підрядних, є те, що трудове законодавство регулює процес трудової діяльності, її організації, а за ЦПД процес організації трудової діяльності лишається поза його межами, водночас метою ЦПД є отримання певного матеріального результату. Підрядник, на відміну від працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує та виконує свою роботу (див. ухвалу Вищого спеціалізованого суду України від 05.02.2014 р. у справі № 6-48920св13).

Тобто якщо робота особи полягає в певному процесі праці та не має місце на виході отримання певного матеріального результату праці, укладається трудовий договір. Якщо процес праці не важливий, а від особи вимагається передати результати праці по закінченню робіт, тоді може укладатися ЦПД.

Основні ознаки цивільно-правових і трудових договорів та відмінності між ними наведено в матеріалах: «Трудовий або цивільно-правовий договір: що вигідніше підприємству» газети № 113/2017 та «Чи може Держпраці визнати цивільно-правові відносини трудовими та накласти штраф» газети № 85/2017.

Як указувало Мінсоцполітики в листі від 16.05.2011 г. № 151/06/186-11, у разі приймання на роботу особу наймають для виконання визначеної роботи (функцій)  за конкретними кваліфікацією, професією, посадою.

Тож, такі роботи повністю відповідають чітко визначеній посаді (професії), за якою функціональні обов’язки полягають у виконанні чітко встановлених дій та за якими не слідує отримання на фініші матеріального результату.

Показовими у цьому випадку є посади охоронників, кочегарів, гардеробників. За такими посадами можливі лише трудові відносини з фізособами.