Наше підприємство (платник ПДВ) здає в оренду нежитлові приміщення платникам ПДВ. Договорами оренди передбачено компенсацію ним (орендодавцеві) вартості комунальних послуг, спожитих орендарями.
Як нам правильно вказати суми таких компенсацій у податкових накладних? А точніше — які коди зазначати для цих сум: коди за ДКПП, умовні коди чи коди УКТ ЗЕД, зважаючи на те, що нам компенсують вартість електроенергії, води, газу, інших комунальних послуг?

ВІДПОВІДЬ: Як відомо, у податковій накладній платник ПДВ повинен зазначати:

— коди УКТ ЗЕД — у разі постачання товарів (графа 3.1);

— коди за ДКПП — для послуг (графа 3.3).

Тож, насамперед з’ясуймо, із чим ми маємо справу в такому випадку.

Компенсація витрат орендодавцю — постачання товару чи послуги

Справді, з метою застосування терміна «постачання товарів» електрична й теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром (пп. 14.1.191 ПКУ).

Коди для газу й електричної енергії можна знайти в УКТ ЗЕД. А ось для теплової енергії, води (крім води, яка класифікується в товарних позиціях 2201, 2202 УКТ ЗЕД), пару, повітря охолодженого та кондиційованого податківці оприлюднили на своєму веб-сайті умовні коди для складання податкових накладних. Адже за вимогою пп. 2 п. 16 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307, саме ДФСУ визначає умовні коди товарів, відсутні в УКТ ЗЕД, та забезпечує їх оприлюднення на власному офіційному веб-порталі для використання платниками ПДВ під час складання податкових накладних.

Проте згідно з профільним законодавством водопостачання, водовідведення, газо- й електропостачання, теплопостачання належать до послуг (див. Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 р. № 1875-IV, даліЗакон № 1875).

До того ж у ПДВшному розділі ПКУ ніде не згадано про постачання води як товару, натомість використано термін «надання послуг з водопостачання та водовідведення» (див. п. 187.10).

Та й податківці, згадуючи про житлово-комунальні послуги, резюмують:

«…якщо договором передбачено постачання послуг, зокрема з водопостачання, водовідведення, газо- та електропостачання, теплопостачання, тощо, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, та рахунок, виставлений їх постачальником, містить загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника таких послуг, то на підставі такого рахунку отримувачем таких послуг може бути сформовано податковий кредит без отримання податкової накладної» (див. листи ДФСУ від 23.12.2016 р. № 40753/7/99-99-15-03-01-17, від 13.07.2017 р. № 1170/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 15.01.2018 р. № 151/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).