У поточному матеріалі розгляньмо особливості заповнення кожного поля та рядка податкової декларації платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця (далі — Декларація) за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578.

Формою Декларації передбачено заповнення відповідних розділів залежно від групи платника ЄП, а також розділів, які заповнюють усіма фізичні особи — платниками єдиного податку незалежно від групи.

Зауважимо: пункт 49.2 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) вимагає подання податкових декларацій за кожен звітний період, у якому виникають об’єкти оподаткування, або за наявності показників, що підлягають декларуванню. Ця вимога застосовна до всіх платників податків, зокрема й платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування.

Податківці дотримуються такої самої думки: фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку, які не отримували протягом звітного періоду доходів і не мають об’єктів оподаткування, що підлягають декларуванню, не зобов’язані подавати податкову декларацію платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця.

Тим часом платники єдиного податку третьої групи, у яких протягом звітного періоду немає доходів, що підлягають обкладенню єдиним податком, але в попередніх звітних періодах цього ж року отримали й задекларували дохід, за поточний звітний період повинні знову наростаючим підсумком задекларувати отриманий ними раніше дохід (без сплати єдиного податку) — див. роз’яснення з категорії 107.01.07 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua).

Отже, визначення доходу чи його відсутності здійснюють із метою обкладення ЄП і для надання права суб’єкту господарювання зареєструватися платником ЄП та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування (п. 292.14 ПКУ).

Своєю чергою, згідно з п. 292.16 ПКУ наступного календарного року право на застосування спрощеної системи оподаткування отримують платники ЄП за умови неперевищення протягом календарного року обсягу доходу, установленого для відповідної групи платників ЄП.

Декларація містить заголовну частину та 6 розділів. Розгляньмо заповнення кожного розділу окремо.

Заголовна частина