Працівник підприємства знаходиться на лікарняному, однак інколи ми доручаємо йому легку роботу, переважно надомну (облік такої роботи, як і часу роботи, не ведуться). Маємо намір допомогти йому матеріально — виплатою премії або ж матдопомогою. Чи можливо це, не порушуючи умов виплати лікарняних? Чи не розцінюватиметься це Фондом соцстраху як порушення?

ВІДПОВІДЬ: Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується працівникові у формі матзабезпечення, яке повністю або частково компенсує йому втрату зарплати (доходу) під час настання страхового випадку (ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV, далі Закон № 1105). Тобто якщо працівник у період лікарняного продовжує працювати й отримувати зарплату, то про виплату лікарняних не може йтися, адже тоді не буде втрати його зарплати.

Зверніть увагу!

У разі тимчасового переведення працівника за медичним висновком на легшу, нижчеоплачувану, роботу йому надається допомога по тимчасовій непрацездатності з першого дня за час такої роботи, але не більш як за 2 місяці. Цю допомогу обчислюють за загальними правилами, але надають у розмірі, який разом із заробітком за тимчасово виконувану роботу не має перевищувати суми повного заробітку до часу переведення (ч. 8 ст. 22 Закону № 1105).

Однак працівник може знаходитися на лікарняному й водночас отримувати певне матеріальне стимулювання та компенсації, зокрема матеріальну допомогу, а в окремих випадках — премію.

Якщо керуватися тим, що однією з умов виплати лікарняних є неможливість через тимчасову непрацездатність виконувати працівником роботу і, як наслідок, відсутність відпрацьованого часу, то працівник може цілком отримувати виплати, які не належать до зарплатних.

Зокрема матдопомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, відноситься до виплат, які не належать до фонду оплати праці (п. 3.31 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держстату від 13.01.2004 р. № 5, даліІнструкція № 5). Така матдопомога є одноразовою виплатою, а надають її на підставі заяви працівника, де викладено обставини, за якими він по неї звертається, зокрема, для лікування (реабілітації).