Перед поданням декларації з податку на прибуток трапляється, що виявляють помилки в попередніх звітних періодах. Аби їх позбутися, є 2 шляхи: виправити помилку за допомогою поточної декларації або подати уточнюючу декларацію. Нині поговоримо про особливості виправлення саме за допомогою поточної декларації — із заповненням додатка ВП

Правила виправлення помилок за допомогою поточної декларації

Правило 1. За допомогою поточної декларації можна виправити будь-яку кількість помилок із податку на прибуток одного звітного періоду. Звісно, доречно зважати на строк давності помилки (п. 50.1 ПКУ). Адже якщо податківці до неї вже «дістатися» не зможуть (див. п. 114.1 ПКУ), постає резонне запитання: чи варто її виправляти?

Нагадаємо: податківці вправі самостійно визначити суму зобов’язань платника у випадках, визначених ПКУ, не пізніше закінчення 1095-го дня (2555 днів — у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до ст. 39 ПКУ), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації (якщо подана пізніше  — за днем її фактичного подання) та/або граничного строку сплати грошових зобов’язань, нарахованих контролюючим органом (п. 102.1 ПКУ).

У разі якщо протягом зазначеного строку контролери не визначали суми зобов’язань, платник вільний від такого зобов’язання, а спір щодо такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному чи судовому порядку (п. 102.1 ПКУ). Одначе якщо цей період уже виправлявся платником за допомогою уточнюючого розрахунку (декларації) — строк рахують від дати подання декларації з виправленнями (абз. 2 п. 102.1 ПКУ). Окрім того, податківці можуть нарахувати податкове зобов’язання, незважаючи на строк давності, якщо (п. 102.2 ПКУ):

  • не було подано податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов’язання;
  • посадову особу платника засуджено за ухилення від сплати зазначеного зобов’язання чи в кримінальній справі винесено рішення про її закриття з нереабілітуючих підстав, яке набрало законної сили.

Тож, візьміть це до уваги.

Заборонено лише виправляти помилки під час документальної планової та позапланової перевірок  — не можна подавати уточнюючий розрахунок до поданих раніше декларацій (п. 50.2 ПКУ).

Чи можна виправити помилку, яка пов’язана із заниженням витрат, якщо строк у 1095 днів уже минув? Вважаємо, що можна, адже заборони позбутися такої давньої помилки немає. Зокрема в п. 50.1 ПКУ зазначено лише про обов’язок виправити помилки в разі їх виявлення, якщо строк давності за ними не минув. А ось про ті помилки, які опинилися вже поза строками давності, — жодного слова (тобто не зобов’язує, однак і не забороняє). Щоправда, схоже, податківці іншої думки. З висновку листа ДПСУ від 23.05.2012 р. № 8803/6/15-1415 випливає, що витратну помилку, за якою минув строк давності (минуло 1095 днів із періоду її допущення), виправляти вже не можна.

Правило 2. За допомогою поточної декларації можна виправити помилки ОДНОГО звітного періоду. Пояснюється це тим, що до декларації з податку на прибуток фактично можна долучити тільки один додаток ВП, тому й лише один звітний період вдасться виправити. Якщо є потреба виправити декілька звітних періодів — доведеться подавати уточнюючі декларації, а не виправляти за допомогою поточної декларації.

Правило 3. Під час виправлення помилок за допомогою поточної декларації заповнюють додаток ВП «Розрахунок податкових зобов’язань за період, у якому виявлено помилку(и)1». У декларації, своєю чергою, у полі для відміток, які додатки подаються, ставлять позначку «+» у комірці ВП.

Правило 4. Виправляючи помилки поточного року (наприклад, I кварталу) за допомогою поточної декларації, без додатка ВП не обійтися.

Це правило ми недарма винесли окремо. Адже, беручи до уваги те що декларацію заповнюють наростаючим підсумком, може виникнути бажання не фіксувати помилку в додатку. Та якщо в підприємства була помилка в окремому періоді поточного року, і вона викривила суму податку на прибуток за підсумками такого періоду (скажімо, 3-х кварталів), то доречно саме за допомогою додатка ВП позбуватися її.

Правило 5. Додаток ВП заповнюють так, ніби помилки періоду, що виправляється, не було. Тобто це фактично правильно заповнена декларація за період, коли була допущена помилка(и), якої зараз позбуваються.

Фактично додаток ВП складається з 2-х таблиць:

Таблиця 1. Урахування помилки(ок) у звітному (податковому) періоді, наступному за періодом, за який виявлено помилку. У ній якраз і наводяться правильні дані періоду, який виправляється.

Таблиця 2. Результати виправлення помилок(ки). Назва говорить сама за себе — відображають результати помилки.

Згідно з листом ДФСУ від 04.01.2016 р. № 102/7/99-99-19-02-01-17 щодо виправлення помилок, мовиться таке.