Зазвичай її виплачують наприкінці поточного чи на початку наступного року в розмірі, який може іноді замінити й місячну зарплату. Тому 13-та зарплата може стати приємним новорічним бонусом або неочікуваною добавкою до бюджету працівника після новорічних свят. Коли, як і в якому розмірі її виплачувати, залежить передусім від норм положення про виплату цієї винагороди. Далі — детальніше

Розгляньмо, які можливі варіанти виплати 13-ї зарплати та як від цього залежатимуть її оподаткування, нарахування ЄСВ і врахування такої виплати під час обчислення середньої зарплати.

13-та зарплата: що це за виплата

Загалом це винагорода за результатами роботи за поточний рік, і її можна виплатити в грудні, саме тому в побуті її й називають тринадцятою зарплатою. Зустрічається ще одна назва — річна винагорода (чи річна премія), і це обумовлено тим, що виплачують її за підсумками роботи за рік. Але традиційно роботодавці спочатку підбивають підсумки роботи за 2018 рік і залежно від фінансових результатів господарської діяльності здійснюватимуть нарахування та виплату річної винагороди у січні-лютому 2019 року. Буває таке, що виплачують цю винагороду навіть пізніше.

Нагадаємо

Виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік і премій за спеціальними системами й положеннями належать до складу зарплати як інші заохочувальні виплати (ч. 3 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР, далі — Закон про оплату праці).

Тому незалежно від назви — 13-та зарплата чи винагорода (премія) за підсумками роботи за рік (далі — річна винагорода) — суть цієї виплати незмінна. Вона має заохочувальний характер, і її виплачують у порядку й розмірах, визначених колдоговором, або якщо колдоговір не укладений — у положенні про оплату праці чи положенні про виплату винагороди (премії) за підсумками роботи за рік, погодженому з профспілкою (за її відсутності — з уповноваженим органом (чи представником) трудового колективу).

На це вказує ч. 2 ст. 97 КЗпП, наголошуючи, що умови запровадження премій, винагород й інших заохочувальних виплат установлює підприємство з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, Генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Зверніть увагу

Якщо виплачується премія за виконання виробничих завдань і функцій, то незалежно від того, за який період її виплачують, вона належатиме до виробничих премій згідно із ч. 2 ст. 2 Закону про оплату праці, тобто це вже додаткова зарплата, а не заохочувальна виплата.

Отже, підприємство має розробити власний порядок виплати винагороди (премії) за підсумками роботи за рік, де повинно визначити всі особливості розрахунку й строки виплати.

Визначення механізму розрахунку розміру винагороди