Вартість турів вихідного дня та літнього відпочинку, що організовуються й оплачуються за рахунок коштів професійної спілки для членів профспілки та членів їх сімей без придбання путівок, включається до їх загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як додаткове благо й обкладається ПДФО та військовим збором на загальних підставах.

Такий висновок сформувала ДФС у листі від 02.09.2016 р. № 19029/6/99-99-13-02-03-15. Головний аргумент податківців — до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) з огляду на пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ.

Цікаво, що ДФС, розглядаючи такий випадок, не згадала про ситуцію, коли відпочинок й оздоровлення за кошти профспілки не належать до оподатковуваного доходу (пп. 165.1.35 ПКУ). Тож проаналізуймо це питання глибше.

Важливо!

Не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку вартість путівок (!) на відпочинок, оздоровлення та лікування, у т.ч. на реабілітацію інвалідів, на території України платника податку та/або його дітей віком до 18 років, які надаються йому безоплатно або зі знижкою (у розмірі цієї знижки) профспілкою, до якої зараховуються профспілкові внески платника податку — члена такої профспілки, створеної відповідно до законодавства України.

(пп. 165.1.35 ПКУ)

З наведеної вище норми виділимо дві важливі вимоги, за умови дотримання яких у члена профспілки НЕ виникатиме об’єкта обкладення ПДФО та військовим збором:

1) надаватися повинна саме путівка  на відпочинок, оздоровлення, лікування;

2) отримувачем путівки має бути член профспілки чи його діти віком до 18 років.

 Путівка до дитячого закладу оздоровлення та відпочинку — документ, який засвідчує право дитини на отримання послуг з оздоровлення й відпочинку, умови перебування в такому закладі та визначає вартість і перелік послуг з оздоровлення та відпочинку для однієї дитини в конкретному закладі (ч. 1 ст. 23 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» від 04.09.2008 р. № 375-VI).

У решті випадків надання такою профспілкою платникові податку путівки її вартість оподатковується на загальних підставах (див. ІПК ДФС від 23.08.2018 р. № 3675/6/99-99-15-01-15/ІПК, від 04.09.2017 р. № 1797/6/99-99-13-02-03-15/ІПК).

Якщо говорити про тури вихідного дня, то про жодне санаторно-курортне оздоровлення, а зрештою — і про придбання путівки, не йдеться. У кращому випадку з організатором туру укладається відповідний договір, приміром, на туристичне обслуговування, а також видається розрахунковий документ, що підтверджує факт оплати туру (квитанція).

Як наслідок: для звільнення від обкладення ПДФО та військовим збором не виконується першочергова з вимог — відсутній факт придбання путівки.