Доволі типова ситуація — підприємство не створює резерву відпусток і відображає витрати по факту нарахування відпускних. Яка відповідальність за нестворення резерву? Чи існують ризики для податку на прибуток? Про це йтиметься в нашій консультації

Хто має створювати резерв відпусток

Передусім нагадаємо, що створення резерву відпусток — це обов’язок підприємства, а не право. Можуть не створювати резерв відпусток мікропідприємства  та єдинники (п. 8, пп. 2 п. 2 П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва»). Для решти такий обов’язок ніхто не скасовував.

 Згідно із Законом про бухоблік мікропідприємством є підприємство, у якого виконуються хоча б дві з трьох умов:

  • балансова вартість активів становить до 350 тис. євро;
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — до 700 тис. євро;
  • середня кількість працівників — до 10 осіб.

Про необхідність (обов’язок) створення резерву відпусток чітко зазначає й Мінфін у листах від 23.01.2014 р. № 31-08410-07-10/1550, від 09.06.2006 р. № 31-34000-20-25/12321.

Розлогіше про формування резерву ми розповідали у статті «Резерв відпусток у бухгалтерському та податковому обліку: правила обчислення та врахування під час визначення об’єкта оподаткування» (№ 105/2019).

Відповідальність за нестворення резерву відпусток

За нестворення резерву відпусток може загрожувати адмінвідповідальність.

Неформування резерву відпусток — це порушення правил ведення бухгалтерського обліку (звісно, ідеться про ситуацію, коли створення такого резерву є обов’язком), що призводить до помилки у фінзвітності. Тож, відповідно, посадовим особам загрожують:

  • адмінштраф у розмірі від 136 до 255 грн — за порушення правил бухобліку (ст. 1642 КпАП). Накласти його може Держаудитслужба (ст. 2341 КпАП), а перевіряє вона підприємства, які отримують фінансування з бюджету;
  • адмінштраф — від 170 до 255 грн — за помилки у фінзвітності (зокрема в рядку 1660 Балансу) (ст. 1863 КпАП). Такий штраф можуть накласти органи статистики (ст. 2443 КпАП).

Певна річ, наразі не йдеться про винятки — мікропідприємства та єдинників, яким надано право не створювати резерву (про що зазначають у наказі про облікову політику). Якщо вони цим правом скористалися — правила бухобліку не порушено.

Ризики з податку на прибуток у разі нестворення резерву відпусток

На жаль, ризики є. І пов’язані вони з тим, що через нестворення резерву відпусток підприємство в одному періоді може занизити витрати, а в іншому — завищити їх. Пояснімо.