Нині практика надання й отримання поворотної фінансової допомоги (т. зв. безпроцентної позики) неабияк поширена. Адже це дуже хороший спосіб поповнити обігові кошти, особливо коли на те є нагальна потреба. Тонкощі обліку й оподаткування такої фіндопомоги прямо залежать від того, хто й кому її надає. Не останню роль відіграє й те повернено допомогу чи ні.
Отож, стисло розгляньмо, які податково-облікові наслідки створює поворотна фінансова допомога
Згідно з ПКУ поворотна фінансова допомога (ПФД) — сума коштів, що надійшла платникові податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення (пп. 14.1.257 ПКУ).
Суб’єкт господарювання (підприємство чи підприємець) може як отримувати, так і надавати ПФД. Своєю чергою, розмір такої допомоги законодавчо не обмежений. Детальніше про правила надання ПФД читайте в публікації «Поворотна фіндопомога на підприємстві: наводимо різкість» (тут також див. зразок Договору про надання ПФД).
Податково-облікові наслідки залежать від багатьох факторів. Розгляньмо їх.
Підприємство надає поворотну фінансову допомогу
У цій ситуації податково-облікові наслідки залежать від того, на якій системі оподаткування перебуває підприємство — надавач ПФД: на загальній чи спрощеній.
Крім того, не останню роль відіграє статус отримувача фіндопомоги: якщо ПФД отримує звичайна фізособа чи ФОП, то виникають наслідки у частині ПДФО.
Також не варто забувати, що неповернена фінансова допомога фактично є дебіторською заборгованістю, яку відображають в обліку за своїми правилами.
А ще важливо, на який строк надають ПФД:
— довгострокова (очікуваний строк погашення — понад 12 місяців із дати балансу) — дисконтується;
— короткострокова — обліковують за сумою погашення.
Отож, аби все було зрозуміліше, відобразимо нюанси надання ПФД підприємством на рис. 1.
Рис. 1. Податково-облікові наслідки в підприємства, яке надає ПФД
* Посилання на матеріали, згадані в рис. 1:
«Підприємство надає поворотну фінансову допомогу іншому підприємству: облік й оподаткування»;
«Поворотну фінансову допомогу надали фізособі: що потрібно знати підприємству»;
«Позика фізособі: особливості надання та відображення в обліку».
Поворотну фінансову допомогу надає ФОП
У такому разі насамперед логічно виникає питання правомірності надання підприємцем ПФД. При цьому податківці не завжди «за» можливість такого надання (див. лист ДФСУ від 05.02.2016 р. № 2503/6/99-95-42-03-15, ІПК ДПСУ від 03.03.2020 р. № 887/6/99-00-04-02-02-06/ІПК). А особливо — щодо ФОПів на спрощеній системі оподаткування. Однак це не зовсім так, адже законодавство не обмежує коло надавачів ПФД лише юрособами. Детальніше про це читайте в матеріалі «ФОП & надання поворотної фіндопомоги: податкові наслідки».
Податкові наслідки тут будуть дещо іншими, аніж у юросіб, зважаючи передусім на те, що підприємці не зобов’язані вести бухоблік. Але якщо отримувачем ПФД є фізособа чи ФОП, то наслідки у частині ПДФО будуть аналогічними, як і в підприємств. Крім того, усе залежить від системи оподаткування, на якій перебуває підприємець — надавач ПФД. Покажемо схематично такі наслідки на рис. 2.
Рис. 2. Податкові наслідки в підприємця (ФОПа), який надає ПФД
* Посилання на матеріал, згаданий у рис. 2:
«ФОП & надання поворотної фіндопомоги: податкові наслідки».
Підприємство отримує ПФД
Маємо діаметрально протилежну ситуацію. Тут важливо звернути увагу на таке:
— у разі отримання ПФД у бухобліку відображаємо кредиторську заборгованість;
— платник податку на прибуток таку кредиторську заборгованість відображає згідно з бухобліковими правилами. І тут потрібно пам’ятати про дисконтування довгострокової заборгованості;
— платник єдиного податку повинен повернути таку ПФД протягом 12 місяців, інакше контролери наполягатимуть на відображенні доходу.
Розгляньмо можливі наслідки на схемі (див. рис. 3).
Рис. 3. Податково-облікові наслідки в підприємства, що отримало ПФД
* Посилання на матеріали, згадані у рис. 3:
«Підприємство отримало поворотну фінансову допомогу: бухгалтерський облік»,
«Підприємство отримало поворотну фінансову допомогу: податковий облік».
ФОП отримує поворотну фінансову допомогу
У цьому випадку все просто: ФОП-загальносистемник не відображає в доходах отриману ПФД протягом дії договору, а платник єдиного податку — протягом 12 календарних місяців із дня її отримання.
Якщо ж ПФД не буде повернена, то ФОП-загальносистемник повинен відобразити дохід. А от щодо ФОПа — платника єдиного податку, то тут існує ймовірність подвійного оподаткування цього доходу, оскільки списана кредиторська заборгованість потрапляє в дохід (а, як ми пам’ятаємо, дохід уже був відображений зі спливом 12 місяців).
Покажемо такі податкові наслідки на рис. 4.
Рис. 4. Податкові наслідки в підприємця (ФОП), що отримав ПФД
* Посилання на матеріал, згаданий у рис. 4:
«Податковий облік отриманої підприємцем поворотної фінансової допомоги».
Редакція газети
«Інтерактивна бухгалтерія»
______________________________________________________________
ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ
ПКУ — Податковий кодекс України.