Для того аби отримати кошти на виплату зарплати чи перерахувати їх на зарплатні рахунки працівників, необхідно подати до банку платіжні доручення на сплату податків і зборів із зарплати, тобто ПДФО, військового збору та ЄСВ.

Адже згідно з пп. 168.1.2 ПКУ ПДФО сплачуємо (перераховуємо) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом, а банки приймають платіжку на виплату доходу лише за умови, якщо одночасно надано платіжку на перерахування цього податку до бюджету.

Це саме стосується військового збору, оскільки його нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету здійснюють у тому самому порядку, що й ПДФО (пп. 1.4 п. 16 підрозділу 10 «Перехідних положень» ПКУ).

Для ЄСВ маємо аналогічну норму, яка зобов’язує під час виплати зарплати одночасно надавати платіжку на перерахування відповідних сум ЄСВ або ж документи, що підтверджують фактичну сплату таких сум (ч. 2 ст. 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, далі Закон № 2464).

З’ясувавши, що вимога є обов’язковою, розгляньмо вимоги стосовно заповнення реквізитів платіжного доручення, які наведено в додатку 9 до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою НБУ від 21.01.2004 р. № 22 (даліІнструкція № 22).

Завважте

Відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформила цей документ і подала до обслуговуючого банку (п. 2.3 Інструкції № 22).

Із 13.01.2020 діє оновлена форма платіжного доручення, наведена в додатку 3 до Інструкції № 22. Саме із цієї дати із форми розрахункових документів прибирають реквізити «Код банку платника», «Код банку отримувача», «Код банку стягувача». Це звичний для бухгалтерів 6-значний код МФО банку.

Тобто єдина відмінність нової форми платіжного доручення від попередньої — відсутність реквізиту «Код банку», а в полі «Рахунок платника/отримувача/стягувача» треба вказувати номер рахунка за стандартом IBAN.

В Україні IBAN означає заміну комбінацій із коду МФО банку + номер розрахункового рахунка на міжнародний формат рахунка, який має 29 символів (літери та цифри) (див. «Нова форма платіжного доручення та чекової книжки: готуймося до 13.01.2020», «Банківські рахунки за стандартом IBAN: що потрібно враховувати»).

Завважте

Починаючи з 13.01.2020, якщо в розрахунковому документі буде вказано рахунок не за стандартом IBAN, а пара реквізитів «Код банку (МФО)» і «Номер рахунку», то СЕП забракує такий документ. Цю інформацію НБУ надав банкам й органам Казначейства (див. лист НБУ від 23.12.2019 р. № 52-0011/67192).

До того ж не лише банківські установи відкрили для своїх клієнтів рахунки за стандартом IBAN. Це саме стосується рахунків, які органи Казначейства з 01.01.2020 відкрили розпорядникам (одержувачам) бюджетних коштів, а також для сплати податків і зборів, ЄСВ, митних платежів, електронних рахунків у СЕА ПДВ та СЕАРП і СЕ, зокрема:

Особливості заповнення полів платіжки під час сплати податків

Кожен із ключових реквізитів (полів) платіжного доручення й особливості їх заповнення в разі перерахування податків із зарплати див. у таблиці 1.

Таблиця 1

Інформація, яку зазначають у реквізитах платіжного доручення

Назва реквізиту (поле)

Інформація, яку мають зазначати

Наприклад

Платник

Найменування підприємства (установи), яке заявлене в банківській картці зі зразками підписів, або скорочене найменування, що відповідає зареєстрованому в установчих документах

ТОВ «Новатор»

Код платника

Код ЄДРПОУ чи реєстраційний (обліковий) номер платника податку

30621589

Банк платника

Найменування банку (філії) платника.

У разі складання розрахункового документа з використанням комп’ютерної техніки допускається скорочення найменування за умови, якщо у скороченому вигляді цей реквізит міститиме інформацію, достатню для однозначної ідентифікації банку (філії)

АТ «Укрсиббанк»

Рахунок платника

Номер рахунка в банку за стандартом IBAN, з якого перераховуватимуть кошти

UA0435400500000

26001162002243

Отримувач

Під час сплати платежів до бюджету зазначають: найменування (повне чи скорочене) відповідної установи, на ім’я якої відкрито рахунки для зарахування надходжень до державного та/або місцевих бюджетів, найменування території та код бюджетної класифікації.

У разі сплати ПДФО та військового збору до бюджету отримувачем є відповідний орган Казначейства за місцем обліку платника податку. Тому вказують його найменування та код ЄДРПОУ. Проте в разі сплати ЄСВ указуватимуть найменування органу ДПС та його код ЄДРПОУ. Пояснення цьому див. після таблиці 1

Для ПДФО:

УК у Голос.р-ні/Голосіїв.р-н/11010100

 

Для військового збору:

УК у Голос.р-ні/Голосіїв.р-н/11010100

 

Для ЄСВ:

ГУ ДПС у м. Києвi (ДПI у Голосіїв.р-ні)

Код отримувача

Код ЄДРПОУ чи реєстраційний (обліковий) номер отримувача

Для ПДФО та військового збору:

38039757

Для ЄСВ:

43141267

Банк отримувача

Найменування банку (філії) отримувача.

У разі складання розрахункового документа з використанням комп’ютерної техніки допускається скорочення найменування за умови, якщо у скороченому вигляді цей реквізит міститиме інформацію, достатню для однозначної ідентифікації банку (філії)

Казначейство України (ЕАП)

Рахунок отримувача

Номер рахунка отримувача за стандартом IBAN

Для ПДФО:

UA6389999803331

29340000026002

 

Для військового збору:

UA9589999803130

60063000026002

 

Для ЄСВ:

UA25899998000035

5699201002650

А зараз пояснімо особливості заповнення окремих полів платіжки для сплати податків і зборів, зважаючи на те, що платежі необхідно перераховувати на рахунки, відкриті в Казначействі.

Рахунки за надходженнями до державного та місцевих бюджетів відкривають щороку на початок нового бюджетного періоду в органах Казначейства (п. 2.1 Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Мінфіну від 22.06.2012 р. № 758, далі Порядок № 758).

Якщо мають місце зміни до законодавства, згідно з якими змінюється перелік надходжень, що зараховуються до відповідних бюджетів, та/або порядок їх зарахування, а також код і назва території, Казначейство централізовано відкриває/закриває рахунки за надходженнями, керуючись унесеними змінами.

Наприклад: змінено коди доходів бюджету для податку або збору чи змінено орган або рівень бюджету, до якого він має справлятися.

Далі інформацію про відкриті/закриті рахунки доводять до відома органів Казначейства, які, своєю чергою, інформують про це органи, що контролюють справляння надходжень бюджету. Такий механізм прописано в п. 2.1 Порядку № 758.

У полях «Отримувач» та «Код отримувача» платіжки на сплату платежів до бюджету вказуємо:

  • найменування (повне чи скорочене) відповідної установи, на ім’я якої відкрито рахунки для зарахування надходжень до державного та/або місцевих бюджетів, найменування території та код бюджетної класифікації;
  • ідентифікаційний код отримувача за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).

Своєю чергою, у полі «Отримувач» платіжки разом із найменуванням установи, на ім’я якої відкрито бюджетні рахунки, необхідно вказувати також код бюджетної класифікації:

  • 11010100 «ПДФО, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати»;
  • 11011000 «Військовий збір».

Якщо код бюджетної класифікації не вписати у цьому полі, платіж усе одно має надійти на той бюджетний рахунок, який буде вказано в платіжному дорученні (див. «Як ураховувати зміну кодів доходів бюджету й бюджетних рахунків під час заповнення платіжного доручення»).

Натомість для зарахування ЄСВ у Казначействі та його територіальних органах відкривають небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів лише для обслуговування коштів ЄСВ (ч. 6 ст. 9 Закону № 2464).

Тож, рахунки для зарахування ЄСВ відкривають на ім’я органів доходів і зборів. Тому й у полях «Отримувач» і «Код отримувача» платіжки під час сплати ЄСВ указуватимуть найменування органу ДПС та його код ЄДРПОУ. Тим часом нині як юрособи функціонують головні управління ДПС, а ДПІ є їхніми підрозділами, що й обумовлює один код ЄДРПОУ для всієї області. А код бюджетної класифікації не вказують, оскільки ЄСВ не належить до доходів бюджету.

Завважте

Рахунки для сплати податків та зборів, а також ЄСВ, відкриті на балансі центрального апарату Казначейства України. Саме він є банком отримувача цих платежів та має МФО 899998.

Проте з 13.01.2020 окремо код МФО не вказують, проте в рахунку за стандартом IBAN можна прослідкувати комбінацію цифр 899998.

Окрім того, для правильного визначення реквізиту рахунка необхідно враховувати символ звітності, який присвоєно кожній категорії платників ЄСВ (201, 202, 203, 204, 205, 206, 207).

Роботодавцям передусім слід брати до уваги символ 201, який призначено для зарахування ЄСВ, нарахованого на суми: зарплати (22%, 8,41%, 5,3%, 5,5%); винагороди за договорами ЦПХ; допомоги з тимчасової непрацездатності (22%). Цей тризначний символ відображений у розрахунковому рахунку.

Що вказувати в «Призначенні платежу» платіжного доручення

Це поле платіжного доручення в разі сплати податків і зборів, у т.ч. ЄСВ, до бюджету заповнюють згідно з вимогами Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Мінфіну від 24.07.2015 р. № 666 (далі — Порядок № 666). В останньому містяться й приклади заповнення поля «Призначення платежу» платіжки на сплату окремих податків і зборів.

Своєю чергою, сплату за кожним видом платежу та за кожним видом сплати мають оформлювати окремим документом на переказ (п. 6 Порядку № 666).

Для сплати податків і зборів та ЄСВ використовують код виду сплати 101, який наведено в Переліку кодів видів сплати, затвердженому в додатку до Порядку № 666.

Який вигляд повинно мати поле «Призначення платежу» платіжного доручення на сплату ЄСВ, див. у таблиці 2.

Таблиця 2

Поле «Призначення платежу» платіжки на сплату ЄСВ

Інформація для заповнення поля «Призначення платежу»

1

2

3

4

5

6

7

службовий код

код виду сплати згідно з додатком до Порядку № 666

код за ЄДРПОУ платника, який здійснює сплату

друкується роз’яснювальна інформація про призначення платежу. При цьому формат такої інформації не регламентується, а лише обмежується довжиною цього поля відповідно до системи електронних платежів НБУ. Також між словами не допускається використання службового знака «;»

не заповнюється

*

;101

;25120114

;ЄСВ із зарплати за січень 2020 р.

;

;

;

Згідно з п. 3.9 Інструкції № 22, якщо податковий агент перераховує на рахунки працівників підприємства, що відкриті в банках, дохід, з якого відповідно до ПКУ не утримують ПДФО, то в реквізиті «Призначення платежу» розрахункового документа має бути зазначено, що дохід не підлягає оподаткуванню. Тому важливо таку інформацію уточнювати в платіжному дорученні, як і період, за який здійснюють виплату.

До того ж якщо в платника ЄСВ наявний податковий борг/недоїмки з ЄСВ, тоді платіжку на переказ коштів приймають до виконання незалежно від коду виду сплати, указаного в полі «Призначення платежу». Проте зарахування коштів відбудеться в порядку черговості, установленому ПКУ, а такому виду сплати органи ДПС присвоюють код виду сплати 140. Власне цей порядок передбачає п. 8 Порядку № 666.

Завважте

Обов’язок платника зі сплати податків слід вважати виконаним із часу подання до обслуговуючого банку платіжного документа на перерахування до бюджетної системи України на відповідний рахунок грошових коштів платника.

Своєю чергою, платник не несе відповідальності за дії банківських і кредитних установ, які беруть участь у багатостадійному процесі сплати й перерахування податків до бюджету. Про судову практику із цього питання див. новину «Затримка платежу до бюджету з вини банку: судова практика».

Микола КИРИЛЬЧУК,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»