Трудові відносини

Розміри трудових штрафів зменшили

З 02.02.2020 діє Закон України від 12.12.2019 р. № 378-IX, який уносить зміни до ст. 265 КЗпП і зменшує частину трудових штрафів.

Закон також передбачає, що:

— до юросіб і ФОПів, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку І–ІІІ груп, застосовуватимуть «попередження» у разі виявлення порушення, пов’язаного з фактичним допуском працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);

— у разі сплати 50% розміру штрафу протягом 10 банківських днів із дня вручення постанови про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про працю, таку постанову вважатимуть виконаною.

За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) штраф для роботодавців (не єдинників) зменшать із 30 до 10 мінімальних зарплат.

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці загрожує роботодавцям штрафом у розмірі 2 мінімальних зарплат замість нинішніх 10 мінімальних заплат.

Документи для трудової інспекції: що вимагають податківці

ГУ ДПС у м. Києві інформує, що за наявності та/або в разі отримання контролюючим органом інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати зарплати без сплати податків податківці прийдуть на перевірку (документальну планову, позапланову та фактичну). Вони перевірять дотримання роботодавцем законодавства у частині укладення трудового договору, оформлення трудових відносин із працівниками (найманими особами) (пп. 78.1.13 ПКУ).

Зокрема, перевірятимуть:

— штатний розклад; табелі обліку робочого часу;

— трудові договори (контракти); ЦПД;

— повідомлення до органів ДПС про прийняття працівника на роботу, наказ (розпорядження) і заява про прийняття на роботу;

— документи, що підтверджують нарахування й виплату зарплати, авансу, індексації, відпускних й інших нарахувань працівникам;

— податкову звітність і звітність із ЄСВ;

— інші документи, пов’язані з предметом перевірки.

Докладніше — у новині.

Бюджетні установи

Найважливіші зміни в оренді державного та комунального майна, які діють із 1 лютого

З 01.02.2020 діє новий Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 р. № 157-IX. Найважливіші зміни у сфері оренди державного та комунального майна презентували у ФДМУ.

Серед них:

— уже не проводитимуть конкурси на право оренди майна конкурсні комісії, у складі яких чиновники ФДМУ, міністерства та відомства, структурні підрозділи виконавчих органів місцевих рад або депутати місцевих рад. Наявні конкурсні комісії підлягають ліквідації;

— замість конкурсів проводитимуть електронні аукціони в електронній торговій системі ProZorro.Продажі. Усі документи для участі в аукціоні подають шляхом завантаження електронних копій в особистому кабінеті. Скасовують необхідність подавати пакети документів на предмет оцінки чиновниками їх повноти й правильності;

— посадові особи втрачають право вивчати документи потенційних орендарів і приймати рішення про недопуск до участі в аукціоні. З 1 лютого 2020 року всі без винятку потенційні орендарі (за умови виконання всіх необхідних вимог) отримають право участі в електронних аукціонах на право оренди державного чи комунального майна.

Скорочення держслужбовців: строки та гарантії зменшили

Вивільнятимуть держслужбовців з урахуванням таких особливостей:

— про наступне вивільнення слід персонально попередити не пізніше ніж за 30 к.дн.;

— у разі вивільнення працівників на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП не застосовуватимуть положення ч. 2 ст. 40 КЗпП і положення ч. 2 ст. 49-2 КЗпП. Це означає, що за умови скорочення чисельності або штату держслужбовців не потрібно пропонувати працівникові іншу роботу, а також ураховувати переважне право на залишення на роботі.

Ось такі «покращення» для держслужбовців. Тут можна лише згадати ст. 22 Конституції України, за якою під час прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу існуючих прав і свобод.

Аналітика на тему

Заповнення фінансової звітності розпорядниками бюджетних коштів

Оплата педагогів закладів освіти і працівників ДЮСШ

Оплата праці в державних органах й ОМС

Податкова реформа

Рада розблокувала підписання податкових змін

Як відомо, ВРУ прийняла загалом проект закону № 1210, який змінить адміністрування податків і підвищить ліміти для ФОПів. По суті, такий документ охопить малу податкову реформу на 2020 рік.

Проте оперативно підписати цей закон Голові ВРУ не вдалося, бо один із нардепів уніс проект постанови № 1210-П, яка мала на меті скасувати рішення ВРУ про прийняття в другому читанні та загалом як закон проекту № 1210.

Розблокувати підписання Головою ВРУ вказаного законопроекту вдалося лише 06.02.2020, коли ВРУ відхилила проект «блокуючої» постанови.

Тож, тепер нічого не заважає Голові ВРУ підписати й передати проект закону № 1210 на підпис Президенту України.

Ми вже наводили список позитивних, на думку окремих експертів, змін для бізнесу в прийнятій податковій реформі, а Мінфін виділив топ-13 змін, передбачених законопроектами № 1209-1 і № 1210. Що треба знати про прийняті податкові зміни — розповіли також у ЄБА. Зверніть увагу, що в прийнятому Законі ще одна досить неприємна річ для бізнесу, яка стосується податкових перевірок.

Водночас нагадаємо: у тандемі із законопроектом № 1210 був ухвалений і законопроект № 1209-1, який змінить правила стягнення недоїмки з ЄСВ. Цей Закон 05.02.2020 уже передали на підпис Президенту України.

Звітність

За І квартал 2020 року подавайте оновлений Звіт із праці

Держстат наказом від 31.07.2019 р. № 259 затвердив нову форму «Звіт із праці» (ф. № 1-ПВ). Її ввели в дію починаючи з 1 лютого 2020 року.

Тобто вперше форму № 1-ПВ подаватимуть за І квартал 2020 року.

Звіт подають юрособи, та їх відокремлені підрозділи до органу держстатистики за місцем здійснення діяльності не пізніше 7-го числа місяця після звітного періоду.

За яким ідентифікатором електронної форми подавати прибуткову декларацію за 2019 рік

Фахівці ДПС роз’яснили, за яким ідентифікатором форми в електронному вигляді подавати декларацію з податку на прибуток за 2019 рік (у т.ч. уточнюючу).

Вони нагадали, що 20 грудня 2019 року набув чинності наказ Мінфіну від 14.11.2019 р. № 481, яким унесено зміни до форми декларації з податку на прибуток.

Оскільки видання Наказу № 481 обумовлено змінами в податковому законодавстві, які набули чинності з 01.01.2020, то платникам податку на прибуток рекомендовано подавати Декларацію за звітний 2019 рік за оновленою формою (з ідентифікатором J0100118).

Прийняття Декларації (у редакції наказу Мінфіну від 28.04.2017 р. № 467) також буде забезпечено до 01.04.2020 (з ідентифікатором J0100117).

Аналітика на тему

Декларація про майновий стан і доходи фізосіб за 2019 рік: як скласти й коли подати

Порядок заповнення фінансової звітності мікропідприємства (форми № 1-мс, № 2-мс)

Заповнення фінансової звітності розпорядниками бюджетних коштів

ЄСВ

Сплату мінімального ЄСВ «сплячими» ФОПами скасують

Ще 20.09.2019 у стінах парламенту з’явився законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (щодо усунення дискримінації за колом платників)» за № 2166.

І лише 04.02.2020 народні депутати ухвалили цей законопроект у першому читанні.

Після схвалення законопроекту в цілому перелік осіб, звільнених від сплати ЄСВ, доповнять особами, які провадять незалежну професійну діяльність й отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю. Такі особи зможуть сплачувати ЄСВ лише добровільно. Крім того, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, звільнять від сплати за себе ЄСВ за умови взяття їх на облік як ФОПів та провадження ними одного виду діяльності одночасно в якості ФОПів й осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Про решту змін читайте на сайті.

Аналітика на тему

Як заповнювати платіжне доручення на сплату податків із зарплати

На які показники вплинуло підвищення мінімальної зарплати й прожиткового мінімуму у 2020 році

До зарплати особи з інвалідністю застосували ставку ЄСВ 22% замість 8,41%: як виправити

Юридичні питання

ДПС навела практику успішного оскарження рішень платниками податків

Право платника податку на адміністративне оскарження рішень контролюючих органів — необхідний механізм досудового врегулювання спору з контролюючим органом.

ДПС запевняє, що зацікавлена надавати всебічну допомогу платникам податків, у т.ч. забезпечувати реалізацію права платників податків оскаржувати в адміністративному порядку рішення територіальних офісів, які вони вважають помилковими.

Про такі успішні оскарження для платників податків читайте за посиланням.

Силовики отримають розширену інформацію про банківські операції

Силові органи зможуть отримати на письмовий запит та без рішення суду доступ до інформації про операції за рахунками осіб, включаючи інформацію про контрагентів, навіть якщо їх рахунки відкриті в інших банках.

Таким чином НБУ виконав вимоги ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 р. № 2121-III. Із цією метою прийнято зміни до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджених постановою Правління НБУ від 14.07.2006 р. № 267.

Кому банки розкривають інформацію про юридичних і фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, дізнайтеся з новини.

Арешт рахунків «в один клік» запрацює в усіх банках

Міністерство юстиції оцифровує процес стягнення коштів боржників та повністю перейде до системи автоматизованого арешту. Міністр юстиції України повідомив, що вже налагоджена співпраця з одним із банків, завдяки якій державний чи приватний виконавець може заарештувати рахунки, включаючи карткові, миттєво, натисканням декількох клавіш.

Незабаром для громадян будуть доступні нові послуги. Зокрема, готують зміни, які нададуть можливість державним і приватним нотаріусам реєструвати шлюби й розлучення. Крім того, готують законопроект про запровадження системи електронного нотаріату.

Про що ми писали минулого тижня

Газета «Інтерактивна бухгалтерія» за 3–7 лютого 2020 року

Експерти коментують

Новий порядок блокування податкових накладних

Нові розміри трудових штрафів діють із 02.02.2020: що враховувати

ПДВ-новації для операцій фінлізингу та фінансової реструктуризації

Що підкоригував Мінфін у ключових Методрекомендаціях із бухобліку

Тема тижня: Оплата праці та трудові відносини

Організація надання послуг аутстафінгу

Контракт із керівником: які нюанси взяти до уваги та як правильно оформити

Відпустка переведеному працівникові: як обчислити й оплатити

Як оформити переведення працівника з одного підприємства на інше

Атестація робочих місць за умовами праці: підстави та порядок проведення

Матеріальна допомога працівникові на лікування: оподаткування й облік

Атестація робочих місць за умовами праці: результати, облік і відповідальність

Єдиний податок

Які наслідки провадження єдинником групи 3 незареєстрованого виду діяльності

Слідкуйте за публікаціями «Інтерактивної бухгалтерії» — і будьте завжди в курсі найголовніших бухгалтерських новин!

Долучайтеся до дружної команди «Інтерактивної бухгалтерії» у Facebook, спілкуйтеся та обмінюйтеся новинами за допомогою Telegram.

Замовляйте тестовий доступ до продукту за посиланням або оформіть передплату — та користуйтеся всіма перевагами сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» уже сьогодні.

З безмежною повагою

«Інтерактивна бухгалтерія»