Сплата податків та ЄСВ

З’явились нові реквізити бюджетних рахунків на 2020 рік

Казначейство повідомило, що з 03.01.2020 змінюють реквізити рахунків для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів.

Своєю чергою регіональні управління Казначейства розмістили реквізити бюджетних рахунків окремими файлами для надходжень до державного бюджету та місцевих бюджетів.

Реквізити бюджетних рахунків можна переглянути за посиланням.

Нові рахунки для сплати ЄСВ на 2020 рік діятимуть із 3 січня

Із 3 січня 2020 року функціонуватимуть нові рахунки для сплати ЄСВ, відкриті на балансі центрального апарату Казначейства України (МФО 899998), за стандартом IBAN.

Починаючи з 3 січня 2020 року кошти, які сплачуватимуть платники на старі рахунки, не зараховуватимуться. Ці кошти повертатимуть платникам як нез’ясовані надходження.

Реквізити рахунків для сплати ЄСВ.

Сплатити податки та зареєструвати податкові накладні варто 28 грудня

Перенесення робочих днів і регламент роботи банків у період новорічно-різдвяних свят накладає відбиток на роботу бухгалтера.

1. Сплата податків. Граничний строк сплати місячних податків, а це — ПДВ, акциз, рента, плата за землю, ПДФО і військовий збір — за листопад 2019 року припадає на 30 грудня. Проте це вихідний день для банків та й більшість бізнесу не працюватиме в цей день. До того ж ст. 57 ПКУ не передбачає перенесення термінів сплати податків, якщо такі припадають на вихідні або ж святкові дні.

Тому сплатити їх слід не пізніше останнього робочого дня, що передує граничному строку сплати таких податкових зобов’язань — 28 грудня (у суботу, але до 13 години). Через брак часу краще розпочати цю роботу ще 27 грудня.

2. Реєструють ПН/РК у ЄРПН з урахуванням граничних строків, зокрема для ПН/РК, складених із 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, — до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені (п. 201.10 ПКУ). Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем (п. 3 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246).

Тож 31 грудня, попри вихідний, буде операційним днем для реєстрації ПН/РК, проте 30 грудня — вихідний і для ЄРПН.

Однак відкладати реєстрацію ПН/РК на останній день не варто, краще провести 28 грудня. У цей день ще можна поповнити свій електронний ПДВ-рахунок і забезпечити належний реєстраційний ліміт.

Нагадаємо минулорічну практику податківців: 30 – 31 грудня 2018 року роботу електронних сервісів обмежили, а операційний день для ЄРПН перенесли на суботу.

3. Реєстрація АН. ЄРАН працює постійно (24 години щоденно), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування. Технічне обслуговування ЄРАН проводять у часові проміжки з незначною кількістю реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування (п. 231.8 ПКУ).

Інформацію про запланований час технічного обслуговування ЄРАН розміщують на офіційному веб-сайті ДПС не пізніше ніж за 24 години до початку проведення технічного обслуговування.

Отже, реєструвати АН можна щодня, навіть 1 січня, проте 28 – 30 грудня слідкуйте за сайтом ДПС — можливі технічні зупинки в роботі ЄРАН. ДПС вочевидь готуватиметься до початку операцій у новому бюджетному році.

Якщо треба поповнити електронні рахунки в СЕАРП та СЕ, то зробити це можна в робочі банківські дні — 27 грудня або 28 грудня до 13:00.

ПДВ

Верховний Суд відмінив судові рішення про скасування критеріїв блокування ПН та РК

Верховний Суд зупинив дію рішення першої та апеляційної інстанцій, якими було визнано неправомірним блокування податкових накладних / розрахунків коригування згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117 (див. ухвалу Верховного Суду від 16.12.2019 р. у справі № 826/12108/18).

Мова про рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.06.2019 р. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 р. у цій самій справі, якими було скасовано п. п. 10, 20, 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117 (даліПорядок № 117).

Докладніше — в новині.

Набрав чинності новий Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК

Із 14.12.2019 набрав чинності наказ Мінфіну «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 12.12.2019 р. № 520.

Зокрема, цей наказ передбачає, що платник ПДВ, як і раніше, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН має право подати копії «розблокувальних» документів для їх розгляду комісією регіонального рівня. Водночас наказ містить і перелік таких документів.

Письмові пояснення та копії «розблокувальних» документів платник ПДВ має право подати до контролюючого органу протягом 365 к. дн. Зробити це він може лише в електронній формі.

Подробиці — на сайті.

Річний перерахунок ПДВ за підсумками 2019 року

У грудні 2019 року платники ПДВ, які здійснюють як оподатковувані, так і неоподатковувані операції, повинні провести річний перерахунок ПДВ.

Річний перерахунок ПДВ є завершальною річною процедурою для платників ПДВ, його проводять відповідно до ст. 199.4 ПКУ, якщо у звітному році платник ПДВ:

 • здійснював операції як оподатковувані ПДВ за ставками 0%, 7%, 20%, так і не оподатковувані ПДВ;
 • використовував придбані (виготовлені) товари (послуги) або необоротні активи частково в операціях, що оподатковуються ПДВ, а частково в операціях, що не оподатковуються ПДВ.

Такі платники ПДВ повинні протягом року нараховувати податкові зобов’язання виходячи з частки використання товарів (послуг), необоротних активів у не оподатковуваних ПДВ операціях, яку було розраховано за наслідками минулого року (або звітного періоду, в якому вперше почали здійснюватись як оподатковувані, так і не оподатковувані ПДВ операції).

Деталі — на сайті.

Аналітика на тему

Гарантійний платіж з оренди: особливості обліку й оподаткування

Коригування податкового кредиту з ПДВ: підстави та відображення в декларації

Придбання товарів/послуг за кошти МТД: як скористатися ПДВ-пільгою

Оплата праці та трудові відносини

Уряд спростить військовий облік на підприємствах

Міністр КМУ, Дмитро Дубілет, вирішив звернути увагу на те, що в Україні дорого коштує кадрове адміністрування. Для цього він використав свій звичний канал комунікацій — сторінку в мережі Facebook.

Як приклад, він наводить вимогу для великих компаній мати спеціальних співробітників, які ведуть облік військовозобов’язаних. Вони перебувають у постійній кореспонденції з військкоматами по всій країні, повідомляючи їх про будь-яку зміну статусу своїх співробітників. Усе це листування з військкоматами, звісно, — у паперовій формі.

Але проблема тут не стільки в папері, скільки в тому, що вся інформація, яку військкомати вимагають у бізнесу, у держави вже є.

Міністр розраховує, що незабаром зможуть домогтися того, що військкомати не мучитимуть бізнес цими запитами. Єдине, де взаємодію військкоматів і бізнесу можна залишити, це питання бронювання (там теж є проблеми) і, можливо, якихось навчань.

Мінімальний посадовий оклад – 2020

Мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку) установлюють у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, установлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Цього вимагає ч. 6 ст. 6 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР.

Тож у 2020 році ця величина становитиме 2102 грн, адже саме такий розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020.

Якщо ж порівнювати його з розміром мінімальної зарплати з 01.01.2020 — 4723 грн, то мінімальний оклад менше на 2621 грн. Тобто це навіть не 50% мінімальної зарплати!

Нагадаємо: якщо працівнику, який виконав місячну норму праці, нарахували зарплату в меншому розмірі, роботодавець проводить доплату до її рівня, яку виплачує разом із зарплатою (ч. 1 ст. 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР).

У бюджетній сфері схему посадових окладів (тарифних ставок) формують на основі:

 • мінімального розміру посадового окладу (тарифної ставки), установленого КМУ;
 • міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень розмірів посадових окладів (тарифних ставок) і тарифних коефіцієнтів.

Посадовий оклад працівника 1 тарифного розряду за ЄТС становитиме також 2102 грн із 01.01.2020.

Аналітика на тему

Складаємо графік відпусток на 2020 рік

Звільнення працівника, з яким укладено строковий трудовий договір

Чи може директор відмовитися від зарплати, щоб скоротити витрати

Акцизний податок

Реалізаторам пального спростили роботу з адміністрування акцизу

Рада ухвалила в цілому законодавчі зміни в роботі системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (СЕАРП та СЕ), а також спростила умови ліцензування для суб’єктів господарювання. За законопроект № 2317 проголосували 316 народних депутатів. Його прийнято з техніко-юридичними правками, тож остаточна версія документа стане відома після підписання Президентом України.

Інформаційне управління ВРУ наразі заявляє, що прийнятим законом, зокрема:

 • переглянуто терміни й порядок застосування штрафних санкцій за порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах;
 • визначено випадки, у яких складають зведені акцизні накладні, а також змінено термін для їх реєстрації до 15 календарних днів;
 • надано можливість підприємствам роздрібної торгівлі самостійно обирати спосіб складання акцизних накладних у разі відпуску через колонки (щоденну чи зведену).

Про решту змін — читайте в новині.

Аналітика на тему

Заявки на переміщення пального: хто їх має подавати і як це робити

РРО

Для реєстрації програмних РРО розроблено форми заяв

Мінфін поінформував бізнес, який застосовує РРО, про підготовлені зміни до наказу від 14.06.2016 р. № 547.

Ідеться про проекти нових порядків:

 • реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних РРО;
 • визначення діапазону, видачі, резервування, використання фіскальних номерів, що присвоюються електронним розрахунковим документам під час роботи програмного РРО в режимі офлайн.

Також матимемо і зміни до порядків:

 • реєстрації та застосування РРО, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги);
 • реєстрації та застосування РРО, що застосовуються для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти;
 • опломбування РРО.

Подробиці — тут.

Фіскальні чеки доповнять новими реквізитами

Із 19.04.2020 електронний розрахунковий документ отримає рівноцінні права з паперовим своїм аналогом. Адже до Закону про РРО внесуть визначення «електронний розрахунковий документ». Про це ми сповіщали в новині.

Мінфін напрацював зміни до Положення про форму та зміст розрахункових документів. Проект відповідного наказу передбачає:

 • внести зміни до форми і змісту розрахункових документів, що формують РРО та/або програмні РРО;
 • затвердити нову форму розрахункового документа для операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів.

Пропонують в обов’язкові реквізити фіскального касового чека на товари (послуги) вписати, зокрема: цифрове значення штрихового коду товару (зазначатимуть у випадках, передбачених чинним законодавством, а в разі непередбачення — за бажанням платника).

В обов’язкових реквізитах також з’явиться й заокруглення суми чека.

До того ж передбачатиметься, що фіскальний чек може друкуватися із QR-кодом.

Докладніше — на сайті.

Аналітика на тему

Кожному ФОПу по РРО та привабливий кешбек

Програмні реєстратори розрахункових операцій, нові штрафи й інші зміни до Закону про РРО

Відповідальність за порушення касової дисципліни

Бюджетні установи

Із 28 грудня по 2 січня органи Казначейства не працюватимуть із клієнтами

Державна казначейська служба України (ДКСУ) розповіла, як працюватиме СЕП НБУ в період завершення бюджетного 2019 року та на початку 2020 року.

Ідеться про такий режим роботи:

 • 26 та 27 грудня 2019 року — СЕП НБУ працюватиме в режимі продовженого банківського дня (на 2 години) до 21:00;
 • 28 грудня 2019 року — до 13:00.

У разі зміни регламенту роботи СЕП НБУ (можливого продовження) усім учасникам СЕП додатково оперативно повідомлять.

28 грудня 2019 року органи Казначейства не працюють з клієнтами стосовно забезпечення видаткової частини бюджетів. Водночас органи Казначейства здійснюють погашення й обслуговування держборгу в національній валюті, а також зараховують надходження до бюджетів усіх рівнів.

У 2020 році першим робочим днем органів Казначейства буде 2 січня. Органи Казначейства в цей день працюватимуть без клієнтів.

Із 3 січня 2020 року органи Казначейства працюють у звичайному режимі.

Обіцяне підвищення окладів педпрацівникам відтермінували до 2021 року

Постанова минулого уряду про нову систему оплати праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки із 2020 року так і не запрацює. Адже нинішній уряд постановою від 15.11.2019 р. № 1044 відтермінував до 2021 року нову схему посадових окладів (ставок заробітної плати) для педагогів.

Ідеться про зупинення до 31.12.2020 дії постанови КМУ «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки» від 10.07.2019 р. № 822. Згідно з цим документом найменший посадовий оклад педпрацівника мав би становити із 01.01.2020 2,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2020 р., тобто 5255 грн. Проте не склалось, а точніше, бюджетних коштів на це не знайшлося.

Що ж натомість пропонують на 2020 рік? А нічого нового, тому діятиме оплата праці за ЄТС. А норму про фіксування найменшого посадового окладу (ставки зарплати) педпрацівника в розмірі 3 прожиткових мінімумів для працездатних осіб відклали до 2021 року.

Разом з тим таким собі «пряником» стануть додаткові виплати у 2020 році. Це — виплата у 2020 році допомоги вчителям закладів загальної середньої освіти, які мають стаж педагогічної роботи до 10 років.

Також очікуємо, що педпрацівникам закладів дошкільної освіти встановлять надбавку в розмірі 20% посадового окладу (ставки зарплати). Ініціативу закріплено проектом постанови КМУ «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів дошкільної освіти».

Кабмін уточнив правила видачі коштів на відрядження для працівників державного сектора

Уряд уточнив правила надання авансу на відрядження працівників юросіб, що утримуються за рахунок бюджетних коштів. Про це йдеться в постанові КМУ № 1027. Зокрема, допустили можливість перерахування авансу не лише на поточний рахунок працівника, операції за яким можуть здійснюватися з використанням платіжних карток, а й на рахунок юрособи-роботодавця, операції за яким можуть здійснюватися з використанням корпоративних платіжних карток.

Водночас дозволили видавати аванс готівкою для осіб, які направляються у відрядження державними органами і військовими формуваннями, на які законодавством покладено завдання і повноваження з розвідувальної, контррозвідувальної та оперативно-розшукової діяльності.

Про решту нововведень — у новині.

Про що ми писали минулого тижня

Газета «Інтерактивна бухгалтерія» №№ 240– 245 за 2019 рік

Експерти коментують

Оновлено порядок емісії та використання платіжних карток

Тема тижня: Дисконтування боргів

Безпроцентна довгострокова позика працівнику: відображаємо в обліку

Підприємство отримало довгострокову безвідсоткову позику: теорія та приклад дисконтування

Яким первинним документом оформити наслідки дисконтування

Чи потрібно дисконтувати отримані відсоткові кредити, позики

Чи дисконтувати кредиторську заборгованість за фінлізингом

Дисконтування довгострокової заборгованості за П(С)БО: як визначити ставку відсотка

Придбали активи з відстроченням платежу більш як на рік: чи дисконтувати кредиторську заборгованість

Відпустки

Складаємо графік відпусток на 2020 рік

Оплата праці та трудові відносини

Виплата зарплати за грудень: як укластись у строки

Перенесення робочого дня, 30 (31) грудня, на суботу, 21 (28) грудня: як бути, коли у ці дні відпустка чи лікарняні

Індексація зарплати

Індексація зарплати в грудні 2019 року

ПДФО

Виплата доходів фізособам-нерезидентам: особливості оподаткування та відображення у звітності

Застосування договорів про уникнення подвійного оподаткування

Відрядження

Витрати на відрядження: відповіді на запитання

Слідкуйте за публікаціями «Інтерактивної бухгалтерії» — і будьте завжди в курсі найголовніших бухгалтерських новин!

Долучайтеся до дружної команди «Інтерактивної бухгалтерії» у Facebook, спілкуйтеся та обмінюйтеся новинами за допомогою Telegram.

Замовляйте тестовий доступ до продукту за посиланням або оформіть передплату — та користуйтеся всіма перевагами сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» уже сьогодні.

З безмежною повагою
«Інтерактивна бухгалтерія»