До вашої уваги — новий спецвипуск газети «Інтерактивна бухгалтерія» на тему «Зовнішньоекономічна діяльність».

Спецвипуск «ЗЕД»

Митні режими: загальна характеристика

Імпорт товарів: бухгалтерський та податковий облік

Експорт товарів: відображення в обліку

Іноземна валюта й курсові різниці: загальні правила обліку

Комісія на експорт товарів: облік у комітента й комісіонера

Бартер у ЗЕД: особливості бухгалтерського та податкового обліку

Імпорт без увезення, експорт без вивезення: податково-облікові тонкощі

Бюджет

Держбюджет-2020 опублікований

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 р. № 294-IX опублікований 13.12.2019 в офіційній пресі.

Розміри мінімальної зарплати у 2020 році такі:

 • у місячному розмірі: з 1 січня — 4723 грн;
 • у погодинному розмірі: з 1 січня — 28,31 грн.

Збережіть, аби мати напохваті:

ПДВ

Суд скасував критерії блокування податкових накладних

З 10.12.2019 Шостий апеляційний адмінсуд м. Києва визнав неправомірним блокування податкових накладних/розрахунків коригування згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117.

Ще 05.06.2019 Окружний адмінсуд м. Києва визнав протиправними та нечинними п. 10, п. 20, п. 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117 (даліПорядок № 117). Ідеться про рішення від 05.06.2019 р. у справі № 826/12108/18.

Однак податківці, скориставшись ст. 295 КАСУ, подали апеляцію. Тож, зазначені норми Порядку № 117 продовжували діяти.

І ось 10.12.2019 Шостий апеляційний суд м. Києва залишив без розгляду апеляційні скарги держорганів.

Проте ДПС спільно з Мінфіном іще можуть подати касаційну скаргу. Тому повністю завершити розгляд цієї справи зможе тільки Верховний Суд.

Незважаючи на це, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття (ч. 1 ст. 325 КАСУ).

ДПС підготувала заміну порядкам блокування податкових накладних

ДПС доопрацювала:

проект постанови КМУ «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (станом на 29.11.2019, з урахуванням зауважень та пропозицій);

проект наказу Мінфіну «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (станом на 09.12.2019, з урахуванням зауважень та пропозицій).

Отже, незабаром Кабмін затвердить нові порядки щодо блокування податкових накладних/розрахунків коригування, а заодно й нові критерії ризиковості. Але цього разу вже з дотриманням регуляторних процедур.

Аналітика на тему

Транспортно-експедиторські послуги від нерезидента: чи потрібно обкладати ПДВ

Коригування податкового кредиту з ПДВ: підстави та відображення в декларації

Придбання товарів/послуг за кошти МТД: як скористатися ПДВ-пільгою

Адміністрування податків

За новими бюджетними рахунками звертайтеся до податкових інспекцій із 20 грудня

З 1 січня 2020 року будуть змінені реквізити бюджетних рахунків. Про це раніше вже заявляли в ДПС.

Казначейство інформує: реквізити нових рахунків після 20.12.2019 можна буде отримати у відповідних органах, що контролюють справляння надходжень бюджету, і на веб-сторінках Головних управлінь Казначейства в областях та м. Києві.

Варто наголосити, що з 01.01.2020 будуть уведені в дію нові рахунки для зарахування:

 • податків, зборів, платежів й інших доходів бюджету;
 • рахунки у системі електронного адміністрування ПДВ і реалізації пального та спирту етилового;
 • рахунки для ЄСВ.

Діють нові порядки сплати митних платежів та їх повернення

Починаючи з 9 грудня авансові платежі необхідно перераховувати лише на депозитний рахунок 3734, відкритий у ДКСУ на ім’я ДМС. Про це ми сповіщали в новині.

Одночасно Мінфін оновив:

 • Порядок перерахування до державного бюджету митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення;
 • Порядок повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів.

Обидва порядки викладені в новій редакції наказом Мінфіну від 25.10.2019 р. № 454.

Для зарахування авансових платежів (передоплати), які вносять підприємства до/або під час митного оформлення, на балансі Казначейства на ім’я Держмитслужби в установленому порядку відкривають депозитний рахунок.

Детальніше — у новині.

Перевірки

Податківці скоригували план перевірок юросіб на 2019 рік

До кінця 2019 року залишилося півмісяця, а ДПС вирішила скоригувати свій план-графік документальних планових перевірок на 2019 рік.

Цього разу «під прицілом»:

 • розділ І «Документальні планові перевірки платників податків — юридичних осіб»;
 • розділ ІІ «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів».

На сайті ДПС їх розмістили з урахуванням коригування станом на 12.12.2019.

Підприємців попереджатимуть, а решті — трудові штрафи знизять

Рада ухвалила зміни до ст. 265 КЗпП, яка визначає розміри трудових штрафів. Їх справді істотно зменшать. Ідеться про законопроект № 1233, який стане законом після його підписання Президентом України.

Буде закріплено новий механізм застосування штрафних санкцій, якщо роботодавець порушив законодавство вперше. У такому разі порушнику загрожує лише письмове попередження.

Зважаючи на текст законопроекту до другого читання, який і схвалили народні депутати:

 • до юросіб та ФОПів, які використовують найману працю, що є платниками єдиного податку І–ІІІ груп, застосовуватимуть «попередження» у разі виявлення вперше порушення, пов’язаного з фактичним допуском працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
 • у разі сплати юрособою або ФОПом, яка використовує найману працю, 50% розміру штрафу протягом 10 банківських днів із дня вручення постанови про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про працю таку постанову вважатимуть виконаною.

За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) штраф для роботодавців (не єдинників) зменшать із 30 до 10 мінімальних зарплат.

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці загрожує роботодавцям штрафом у розмірі 2 мінімальних зарплат замість нинішніх 10 мінімальних заплат.

Чи свідчить підписання акта звірки про визнання суб’єктом господарювання боргу

Підписання акта звірки, у якому зазначено розмір заборгованості, уповноваженою особою боржника, та підтвердження наявності такого боргу первинними документами свідчить про визнання боржником цього боргу. На цьому наголосив ВС/КГС у постанові від 04.12.2019 р. у справі № 916/1727/17.

Водночас суд із посиланням на постанови ВС від 19.04.2018 р. у справі № 905/1198/17 і від 05.03.2019 р. у справі № 910/1389/18 нагадав про правову позицію. Згідно з нею акт звірки розрахунків у сфері бухгалтерського обліку та фінансової звітності не є зведеним обліковим документом, а є лише технічним (фіксуючим) документом, за яким бухгалтерії підприємств звіряють бухгалтерський облік операцій.

Акт відображає стан заборгованості та в окремих випадках — рух коштів у бухобліку підприємств і має інформаційний характер, тобто має статус документа, який підтверджує тотожність ведення бухобліку спірних господарських операцій обома сторонами спірних правовідносин.

Власне акт звірки розрахунків не є належним доказом факту здійснення будь-яких господарських операцій (постачання, надання послуг тощо), оскільки не є первинним бухгалтерським обліковим документом.

Аналітика на тему

Не згодні з актом перевірки: чи можна його не підписувати?

Перевірки Держпраці: що змінив новий Порядок

Звітність

Мінфін затвердив зміни до декларації з податку на прибуток

Мінфін затвердив зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897.

Указані зміни передбачають, зокрема, доповнення декларації з податку на прибуток новим додатком ПП «Інформація про суми податкових пільг», який подаватимуть платники податку, що не сплачують податок у зв’язку з отриманням податкових пільг, відповідно до постанови КМУ від 27.12.2010 р. № 1233.

Детально зміни описано на сайті.

Зазначені зміни затверджені наказом Мінфіну від 14.11.2019 р. № 481, який набирає чинності з дня офіційного опублікування, крім змін у додаток РІ та новий додаток ПП, які набирають чинності з 01.01.2020.

Згідно з п. 46.6 ПКУ нові форми декларацій (розрахунків) застосовують із періоду, наступного за періодом оприлюднення.

Отже, якщо зазначені зміни оприлюднять у цьому місяці (грудні 2019 року), то вперше звітувати за оновленою формою декларації з податку на прибуток відповідно до ПКУ потрібно за періоди з 01.01.2020.

Утім, як свідчить практика, податківці часто нехтують цим правилом.

Аналітика на тему

Фінансова звітність філії

Нарахування ЄСВ на виплати за минулі, майбутні, перехідні періоди: основні правила

Перехід юридичної особи з єдиного податку групи 3 на сплату податку на прибуток: облік перехідних операцій

Касові операції та безготівкові розрахунки

Як працюватиме банківська система напередодні новорічних свят

У Нацбанку розповіли, як працюватиме система електронних платежів НБУ (далі — СЕП) на свята. А саме:

6, 27 грудня 2019 року СЕП працюватиме в режимі продовженого банківського дня — на 2 години;

28 грудня 2019 року до 13:00 через СЕП можуть здійснюватися лише платежі між банківськими установами, підпорядкованими одній юрособі, а також платежі, спрямовані до НБУ й органів ДКСУ. НБУ й органи ДКС можуть здійснювати платежі на адресу всіх учасників СЕП. Банківський день у СЕП закінчується о 15:00;

2 січня 2020 року банки працюватимуть без клієнтів і забезпечуватимуть комплекс робіт, пов’язаних із початком нового звітного року. Міжбанківські перекази коштів через СЕП цього дня не здійснюватимуть.

Зверніть увагу: робочий день СЕП переносять із понеділка, 6 січня 2020 року, на суботу, 11 січня 2020 року;

3, 8 січня 2020 року СЕП і банківська система працюватимуть у звичайному режимі.

У період із 28 грудня 2019 року до 7 січня 2020 року включно діятиме офіційний курс гривні до іноземних валют і банківських металів, розрахований НБУ 27 грудня 2019 року.

Нові правила роботи з платіжними картками працюють із 10 грудня

Порядок здійснення банками операцій за допомогою електронних платіжних засобів (платіжних карток) оновлено.

Як запевняють у НБУ, він ураховує сучасні тенденції на фінансовому ринку, а також сприятиме захисту прав користувачів та зростанню їх довіри до електронних платіжних засобів.

Тож, із 10 грудня 2019 року маємо такі новації:

1. Банк зобов’язаний під час видачі платіжної картки надати користувачу в спосіб, визначений банком і користувачем, примірники:

1) договору, що дозволяє встановити дату його укладення;

2) правил користування платіжною карткою;

3) тарифів банку на обслуговування платіжної картки, що діяли на дату укладення договору.

Якщо примірник договору, правил або тарифів надісланий користувачу за допомогою інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем або в інший спосіб, то він обов’язково має містити дату його відправлення.

2. Емітент на підставі договору отримав право емітувати додаткову платіжну картку фізособі за умови надання власником рахунка такій фізособі права на його отримання.

3. Операції із застосуванням однієї платіжної картки, виданої користувачу, можна відображати за декількома його рахунками.

4. Користувач здійснює платіжні або інші операції за допомогою платіжного застосунку, який пропонує емітент у порядку, визначеному в договорі з емітентом. Однак емітент не несе відповідальності за платіжні операції, здійснені користувачем із використанням платіжної картки за допомогою платіжного застосунку, який не пропонує емітент.

Більше про зміни — у новині.

Джерело: постанова НБУ від 29.11.2019 р. № 142

Облікова ставка

Облікову ставку знижено з 13 грудня

Правління НБУ ухвалило рішення знизити облікову ставку до 13,5% річних із 13 грудня 2019 року. Про це заявили на прес-брифінгу. Мовимо про рішення Правління НБУ від 12.12.2019 р. № 925-рш.

Нагадаємо: з 25.10.2019 до 12.12.2019 облікова ставка становила 15,5%.

Про що ми писали минулого тижня

Газета «Інтерактивна бухгалтерія» №№ 235–238 за 2019 рік

Тема тижня: Оренда

Які первинні документи потрібно оформити під час оренди

Яку ознаку доходу використовувати у формі № 1ДФ під час виплати доходу від оренди рухомого майна

Чи обкладати ПДФО та військовим збором компенсацію комунальних послуг фізособі-орендодавцю

Обладнання отримали в операційну оренду: облік за МСФЗ 16

Оплата праці та трудові відносини

Чи може директор відмовитися від зарплати, щоб скоротити витрати

Методика обліку

Бухгалтерський та податковий облік безстрокових ліцензій

Акцизний податок

Заявки на переміщення пального: хто їх має подавати і як це робити

Бюджет

Сумісництво викладача в музичній школі

Чи змінилася структура оплати праці в держслужбовців

Слідкуйте за публікаціями «Інтерактивної бухгалтерії» — і будьте завжди в курсі найголовніших бухгалтерських новин!

Приєднуйтеся до дружної команди «Інтерактивної бухгалтерії» у Facebook, спілкуйтеся й обмінюйтеся новинами за допомогою Telegram.

Замовляйте тестовий доступ до продукту за посиланням або оформіть передплату — та користуйтеся всіма перевагами сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» уже сьогодні.

З безмежною повагою,

«Інтерактивна бухгалтерія»