Сільськогосподарське підприємство купує пальне безпосередньо у цистерну власного паливозаправника та заправляє власну сільськогосподарську техніку, яка працює в полях.

Які вимоги законодавства щодо контролю за обігом пального необхідно виконати? Питання на кшталт такого доволі часто звучало під час осіннього туру семінарів від ЛІГА:ЗАКОН. Відповідаємо

У подібних випадках зазвичай питають про необхідність реєстрації пересувного акцизного складу  (далі — АС) чи придбання ліцензії на зберігання пального  . Але забувають про такий важливий момент, як подання заявок на переміщення пального, що може загрожувати підприємству проблемами.

Щодо питання реєстрації паливозаправника як акцизного складу пересувного, то тут усе просто. В останньому абзаці пп. 14.1.61 ПКУ чітко зазначено, що не є пересувним АС транспортний засіб, який використовує суб’єкт господарювання, що не є розпорядником АС, для переміщення на митній території України власного пального для потреб власного споживання чи промислової переробки.

Тому якщо підприємство не є розпорядником стаціонарного АС  і використовує пальне лише для власного споживання, воно не повинно реєструвати паливозаправник як АС пересувний. Це по-перше.

  Про те, хто повинен чи не повинен реєструвати стаціонарні акцизні склади, ми писали у статті «Стаціонарні акцизні склади: за яких умов і як реєструвати».

По-друге, ліцензію на право зберігання пального за відсутності стаціонарних ємностей для зберігання пального, які не мають чіткої прив’язки до місця (території), також немає потреби придбавати. Про це податківці зазначали в роз’ясненні з категорії 115.05 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua). Щоправда, у консультації йшлося про бак автомобіля та каністру, але з точки зору Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 р. № 481/95-BP об’єм не має значення. Тим паче що перелік документів, необхідних для отримання ліцензії, якраз указує на те, що мовиться саме про стаціонарні ємності. Тому 12.11.2019 на сайті ДПС аналогічне роз’яснення з’явилося вже й щодо паливозаправника — ліцензія не потрібна. Але це ще не все.