Наше підприємство переважно надає послуги перевезення в межах України. Наразі отримали замовлення на транзитне перевезення вантажу з Бєлгорода до Відня. Чи можемо ми застосувати нульову ставку ПДВ, адже все перевезення оформлюватимемо однією накладною-СМR?

ВІДПОВІДЬ: Ні, нульову ставку ПДВ до транзитного перевезення не застосовують. Тут працюватиме ПДВшна пільга з п. 197.8 Податкового кодексу України (далі ПКУ). Пояснімо.

Незважаючи на те що ми маємо справу з міжнародним перевезенням, адже його оформлено єдиним міжнародним перевізним документом (у нашому випадку — СМR), як цього і вимагає пп. «а» пп. 195.1.3 ПКУ, для транзитних перевезень прописано спеціальну норму — п. 197.8 ПКУ.

Остання звільняє від ПДВ операції з постачання послуг із перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також із постачання послуг, пов’язаних із таким перевезенням (переміщенням). На жаль, ПКУ не дає тлумачення поняттю «транзит», але компенсувати це покликаний його п. 5.3, який дозволяє застосовувати для податкових цілей інші терміни, не вказані в ПКУ, у значенні, установленому іншими законами.

Зокрема, за ст. 1 Закону України «Про транзит вантажів» від 20.10.1999 р. № 1172-XIV, транзит вантажів — це «перевезення транспортними засобами транзиту транзитних вантажів під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України».

Подібне визначення містить і ст. 90 Митного кодексу України:

«Транзит — це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності».

Отже, керуючись цією термінологією, під пільгу, визначену п. 197.8 ПКУ, потрапляє транзитне перевезення по території України між двома пунктами (або в межах одного пункту) пропуску через державний кордон України.

А як бути із закордонною частиною такого перевезення?