Настала справжня осінь, стає прохолодніше, а заразом, на жаль, ми починаємо частіше хворіти. Тож, ми вирішили нагадати правила розрахунку допомоги з тимчасової непрацездатності. Тим паче що протягом останнього року у цій царині відбулося чимало змін: запрацював електронний реєстр листків непрацездатності, скасовано звіт за формою № Ф4-ФСС з ТВП, натомість страхувальники тепер подають повідомлення про проведені страхові виплати. Зрештою — затверджено новий порядок фінансування страхувальників, а з ним — і нову форму заяви-розрахунку (див. коментар), а також положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування (див. коментар).

З урахуванням усіх законодавчих змін ми розглянули такі теми:

Спецвипус «Лікарняні»

Надаємо й оплачуємо лікарняні

Розрахунок лікарняних: практичні приклади

Визначаємо страховий стаж для оплати лікарняних

Стаж менш як 6 місяців за останні 12: як розрахувати лікарняні

Оподаткування й облік лікарняних

Тимчасова непрацездатність підприємців: особливості оформлення та розрахунків

Лікарняні та декретні фізособам, що виконують роботи за ЦПД

Чи можна оплатити лікарняний, якщо втрачено листок непрацездатності

ПДФО та ЄСВ

Депутати схвалили об’єднану звітність із податку на доходи та єдиного внеску

19 вересня Верховна Рада розглянула в другому читанні та підтримала загалом запровадження з 1 січня 2021 року об’єднаної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податку на доходи фізичних осіб.

Відповідні зміни внесуть до ПКУзаконопроектом № 1072 і до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»законопроектом № 1057. Ми вже повідомляли, що ключова запропонована новація — подання податковими агентами та платниками ЄСВ єдиного податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізосіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого ЄСВ.

Новації передбачають, що для підприємств і самозайнятих осіб, які використовують працю найманих працівників, запроваджують квартальну звітність із ПДФО та ЄСВ із розбивкою за місяцями звітного кварталу.

Окрім того, передбачили спрощення подання звітності з єдиного внеску таким категоріям:

 • для фізосіб-підприємців і фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, передбачили подання відомостей про нарахування, обчислення та сплату ЄСВ із доходів від підприємницької діяльності або провадження незалежної професійної діяльності у складі річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації);
 • для фізосіб — платників єдиного податку передбачили подання звітності з ЄСВ у складі податкової декларації платника єдиного податку.

Аналітика на тему

Особливості трудових відносин й оплати праці зовнішніх і внутрішніх сумісників

Чи можна встановлювати й виплачувати зарплату в інвалюті

РРО

ВРУ проголосувала за Закон, що зобов’язує єдинників застосовувати РРО

Верховна Рада в другому читанні у цілому прийняла проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 1053-1 від 29.08.2019 р. щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» та проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» № 1073 від 29.08.2019 р., які передбачають унесення змін до Закону про РРО та ПКУ.

Наразі остаточних текстів документів немає, однак нагадаємо, що проекти, зокрема, передбачали:

 • надання платникам можливості використовувати програмні реєстратори розрахункових операцій;
 • запровадження системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (СОД РРО) для збору та використання даних РРО та програмних РРО й перевірки справжності та достовірності розрахункових документів;
 • для споживачів через Електронний кабінет нададуть можливість контролю справжності та достовірності розрахункових документів, що зберігаються у СОД РРО;
 • можливість заповнення та подання скарг покупця (споживача) щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій у випадку, якщо вартість товарів (робіт, послуг), які є предметом скарги, становить понад 100 грн на день їх отримання покупцем (споживачем). При цьому за наслідками проведеної перевірки за скаргою покупця прийматимуть рішення про перераховування такому покупцеві коштів за рахунок штрафних (фінансових) санкцій, застосованих контролюючими органами до порушника;
 • надалі з кола платників єдиного податку не застосовувати РРО (програмні РРО) зможуть лише платники 1 групи.

Докладніше — у новині.

Адміністрування податків

Спрощена модель сплати податків і зборів — усе через е-кабінет

Верховна Рада 13 вересня проголосувала в першому читанні законопроект № 1049 «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та законопроект № 1051 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Нагадаємо: законопроектом № 1051 передбачено запровадження спрощеної моделі сплати податків і зборів до державного та місцевих бюджетів (окрім ПДВ й акцизного податку з реалізації пального та спирту), за котрими як подається, так і не подається податкова звітність, а також ЄСВ до цільових фондів.

Законопроект № 1051 передбачає низку нових правил розрахунків із бюджетами та цільовими фондами. Ознайомитися з ними можна в новині.

Держдивіденди, погашення боргу, отримання пояснень — нові функції податківців

Одне із запланованих нововведень нової влади — розширення функцій контролюючих органів, які прямо чи опосередковано стосуються платників податків.

Зокрема, законопроект № 1210 від 30.08.2019 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» передбачає, зокрема, таке:

 • новими функціями контролюючих органів стануть контроль нарахування та сплати до бюджету частини чистого прибутку (доходу) і дивідендів на державну частку відповідними державними чи комунальними підприємствами, об’єднаннями підприємств;
 • до функцій Мінфіну додадуть здійснення процедур взаємного узгодження відповідно до міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування;
 • у ПКУ до функцій контролюючих органів додадуть облік платників ЄСВ і виключать забезпечення обліку суб’єктів ЗЕД, вирішення відповідно до МКУ питань митного компромісу.

Для кого новий парламент проведе податкову амністію

Законопроект № 1232, поданий на розгляд українського парламенту, передбачає внесення до ПКУ змін про особливості застосування спеціального декларування фізособами. Особам, що здійснять таке декларування, обіцяють звільнення від відповідальності за порушення податкового законодавства й іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Про ключові положення законопроекту читайте тут.

Аналітика на тему

Групи підприємств за розмірами: практичні питання класифікації та перекласифікації

Перевірки

ДПС оновила план перевірок підприємців та роботодавців

ДПСУ розмістила чергове оновлення в плані-графіку документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік.

13.09.2019 скоригували два розділи плану-графіка на 2019 рік:

 • Розділ ІІІ «Документальні планові перевірки фізичних осіб»;
 • Розділ IV «Документальні планові перевірки платників податків — юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Згідно з ними, у 2019 році податківці планують перевірити 1656 фізосіб та 347 юросіб із питань ЄСВ, ПДФО та військового збору

Перевірки нового покоління — платникам не варто розслаблятися

Серед ключових змін щодо податкових перевірок, які містить законопроект № 1210 від 30.08.2019 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», виділимо такі:

 • податкові перевірки триватимуть довше. Зокрема, удвічі збільшать тривалість позапланових і фактичних перевірок, збільшать тривалість планових перевірок до 35 робочих днів — для великих платників, 15 робочих днів — щодо суб’єктів малого підприємництва, 25 робочих днів — для решти платників податків. Окрім того, для допуску на перевірку податківці зможуть пред’являти не лише службове посвідчення, а й належним чином оформлений відповідним контролюючим органом документ, що засвідчує посадову (службову) особу;
 • податкові повідомлення-рішення на велику суму можна буде оскаржити в Апеляційній раді;
 • податкові повідомлення-рішення стануть детальнішими, але й надсилатимуть їх частіше.

Новий порядок проведення перевірок Держпраці вже оскаржують у суді

До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов позов про визнання протиправною постанови КМУ «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» від 21.08.2019 р. № 823. Водночас була подана заява про його забезпечення, у якій позивачі просять призупинити дію оскаржуваної постанови.

За інформацією прес-служби суду, підставами для оскарження постанови визначено:

1) її невідповідність окремим нормам актів вищої юридичної сили (ст. 19 Конституції України; ст.ст. 1–4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V);

2) прийняття її з порушенням ст. 21 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 р. № 1160-IV.

Аналітика на тему

Перевірки Держпраці: що змінив новий Порядок

Безготівкові розрахунки

Повний перелік бюджетних рахунків за стандартом ІВАN

Перехід на міжнародні номери рахунків під час обслуговування бюджетів за доходами Казначейство розпочне з 1 жовтня 2019 року. Тож, починаючи з 01.10.2019 змінюють реквізити бюджетних рахунків для сплати податків і зборів, відкритих відповідно до вимог стандарту ІВАN.

Інформація щодо реквізитів зазначених рахунків уже розміщена на веб-порталі ДПС у рубриці «Бюджетні рахунки».

IBAN у чековій книжці: як умістити 29 цифр у номері банківського рахунка

Нацбанк у листі від 09.09.2019 р. № 50-0006/46321 роз’яснив, яким чином заповнювати поле «№ рахунку» у чековій книжці з урахуванням нового IBAN-формату.

Вони зауважили, що оскільки банки оформлювали своїм клієнтам грошові чекові книжки до запровадження стандарту IBAN, де зазначався діючий на той час реквізит «№ рахунку» клієнта, банк має право виправляти зазначений рахунок на стандарт IBAN.

При цьому використання грошової чекової книжки, яка була заповнена банком за діючими на той час реквізитами «№ рахунку» клієнта, допускається до повного її використання.

Щодо безпосереднього заповнення реквізиту «№ рахунку» за стандартами IBAN, який має 29 знаків, регулятор допускає його заповнення в декілька рядків, зважаючи на те, що форма грошового чека має певні обмеження в розмірах, а сам бланк виготовлено лише в друкарський спосіб.

Аналітика на тему

Банківські рахунки за стандартом IBAN: що потрібно враховувати

Виплачуємо зарплату на банківські картки: вивчаємо організаційні моменти

Акцизний податок

Уряд має намір скасувати акциз на авто

У ВРУ зареєстрували законопроект № 2132 від 12.09.2019 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення сприятливих умов на авторинку», яким планують унести зміни до ПКУ та видалити з переліку підакцизних товарів транспортні засоби та кузови до них (УКТ ЗЕД 8702, 8703, 8704, 8707, 8711, 8716). Тобто мають намір скасувати акциз на авто.

Зважаючи на викладене в пояснювальній записці до законопроекту, акцизний збір на транспортні засоби призводить до податкової дискримінації, не сприяє розвитку вітчизняного автовиробництва, створює штучні перешкоди для зростання авторинку й адаптації до світових стандартів.

Докладніше — на сайті.

Аналітика на тему

Паливна акцизна накладна: інтерактивна таблиця складання

Оновлена акцизна декларація-2019: акцизні склади й інші важливі зміни

Держзакупівлі

Закон про публічні закупівлі змінено — чого очікувати

Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» (законопроект № 1076).

Як наслідок — буде викладено в новій редакції Закон України «Про публічні закупівлі». Головними його нововведеннями є скасування інституту тендерних комітетів, можливості здійснення закупівель через централізовані закупівельні організації, запровадження нових процедур закупівлі (спрощеної закупівлі, торгів з обмеженою участю), критерію оцінки тендерних пропозицій за вартістю життєвого циклу тощо.

Закон уводить поняття «спрощених» закупівель — тобто закупівель товарів, робіт і послуг на суму від 50 до 200 тис. грн, які обов’язково проводитимуть через Prozorro.

Більше інформації — на сайті.

ЗЕД

Угоду про уникнення подвійного оподаткування з Туреччиною ратифіковано

Мінфін повідомив: Верховна Рада ратифікувала Протокол між Урядом України та Урядом Турецької Республіки про внесення змін до Угоди про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень щодо податків на доходи та майно.

За словами відомства, ратифікація Протоколу спрямована на приведення положень Угоди до новітніх стандартів Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), зокрема розширення можливостей щодо обміну інформацією та надання допомоги у стягненні податків.

Про нові положення Протоколу читайте в новині.

Аналітика на тему

Експорт товарів: відображення в обліку

Залік заборгованостей у ЗЕД: чи можна провести, не порушивши валютного законодавства

Бартер у ЗЕД: особливості бухгалтерського та податкового обліку

Про що ми писали минулого тижня

Газета «Інтерактивна бухгалтерія» №№ 176–179 за 2019 рік

Тема тижня: Сільське господарство

Первинні документи для сільгосппідприємств

Посівний матеріал зіпсувався під час зберігання: наслідки в бухгалтерському та податковому обліку

Загибель (втрата) озимих посівів: документальне оформлення, бухгалтерський та податковий облік

Витрати майбутніх періодів у сільському господарстві: бухгалтерський та податковий облік

Експорт сільгосппродукції: митне оформлення та оподаткування

Оплата праці та трудові відносини

Індексація зарплати у вересні 2019 року

Залучення спеціаліста з охорони праці за ЦПД: чи правомірно

Відпустки

Помилка в кількості днів відпустки без збереження зарплати: як впливає на відпускні

Слідкуйте за публікаціями «Інтерактивної бухгалтерії» — і будьте завжди в курсі найголовніших бухгалтерських новин!

Приєднуйтеся до дружної команди «Інтерактивної бухгалтерії» у Facebook, спілкуйтеся й обмінюйтеся новинами за допомогою Telegram.

Замовляйте тестовий доступ до продукту за посиланням або оформіть передплату — та користуйтеся всіма перевагами сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» уже сьогодні.

З безмежною повагою,
«Інтерактивна бухгалтерія»