Загальновідомо, що платників єдиного податку поділено на чотири групи, для кожної з яких установлено особливі умови, які залежать від обсягу доходу, кількості найманих працівників та виду діяльності. Ми поговоримо про особливу, 4 групу, до якої можуть потрапити лише сільгоспвиробники

Умови перебування на єдиному податку групи 4

Четверта група спрощеної системи оподаткування — це особлива група, на якій можуть перебувати лише сільськогосподарські товаровиробники. Відповідно до пп. 14.1.235 ПКУ це може бути юрособа, незалежно від організаційно-правової форми, або фізособа-підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції (групи 1–24 УКТ ЗЕД) та/або розведенням, вирощуванням і виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках і водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у т.ч. власно виробленої сировини на давальницьких умовах, і здійснює операції з її постачання.

Для перебування на єдиному податку групи 4 сільськогосподарським товаровиробникам потрібно, аби в наявності були земельні ділянки сільськогосподарського призначення, оскільки саме сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду є об’єктом обкладення єдиним податком, а базою оподаткування — нормативна грошова оцінка такої землі (див. ст. 2921 ПКУ).

З метою обкладення єдиним податком 4 групи індекс споживчих цін за 2015 та 2017 рр. (і до 2023 року включно), що використовується для визначення величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), застосовують зі значенням 100%.

Для юридичних осіб частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) має становити не менш як 75% (пп. 291.4 ПКУ).

Підприємці, які провадять діяльність лише в межах фермерського господарства, зареєстрованого згідно із Законом України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 р. № 973-IV, та виявили бажання перебувати на групі 4 єдиного податку, повинні відповідати таким вимогам:

  • здійснювати лише вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власно вирощеної або відгодованої продукції та її продаж;
  • провадити господарську діяльність (окрім постачання) за місцем податкової адреси;
  • не використовувати праці найманих осіб;
  • членами фермерського господарства такої фізичної особи мають бути лише члени її сім’ї, зважаючи на визначення, викладене у ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України;
  • площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства повинна становити не менш як 2 га, але не більш ніж 20 га.

Не можуть бути платниками єдиного податку групи 4 сільськогосподарські товаровиробники: