Трудові відносини

Від звільнення під час хвороби захищений кожен працівник

Конституційний Суд України ухвалив рішення від 04.09.2019 р. № 6-р(II)/2019, яким визнав такими, що відповідають Конституції України (є конституційними), положення ч. 3 ст. 40 КЗпП.

Нагадаємо: цією нормою працівникові надають гарантії захисту від звільнення з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності (з певними винятками), а також у період перебування працівника у відпустці.

Конституційний Суд зазначив, що всі трудові відносини повинні ґрунтуватися на принципах соціального захисту й рівності для всіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої приналежності, а також осіб, які працюють за трудовим договором, що, зокрема, має бути відображено в установленні вичерпного переліку умов та підстав припинення таких відносин.

І хоча істотними умовами контракту є строк його дії, підстави його припинення чи розірвання, це не означає, що на працівників, які працюють відповідно до укладеного контракту, не поширюються положення ч. 3 ст. 40 КЗпП. Отже, таких працівників не можуть звільнити в день тимчасової непрацездатності або в період перебування у відпустці. Адже це призведе до нерівності та дискримінації такої категорії працівників, ускладнить їх становище та знизить реальність гарантій трудових прав громадян, установлених Конституцією і законами України.

«Драконівські» трудові штрафи істотно зменшать

У народних депутатів дійшли руки й до штрафів за порушення трудового законодавства. Значні їхні розміри, які запровадили з 2017 року, перетворилися на тисячі судових суперечок між бізнесом і представниками Держпраці.

Голова податкового комітету Верховної Ради вважає, що такі розміри штрафних санкцій стали катастрофічними для роботодавців України, у т.ч. для фізосіб-підприємців, спричинивши хвилю припинення підприємницької діяльності. Тож, він подав до Ради законопроект № 1233 від 02.09.2019 р. «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо усунення норм, які порушують права та законні інтереси роботодавців України)». Ним запропоновано зміни до ст. 265 КЗпП, які зменшать розміри штрафів за порушення вимог трудового законодавства. Як саме розміри штрафів пропонують зменшити, читайте у новині.

Аналітика на тему

Перевірки Держпраці: що змінив новий Порядок

Відповідальність за порушення трудового законодавства: підстави для перевірок і найпоширеніші порушення

Звільнення: підстави, оформлення, належні виплати

ЗЕД

Україна може експортувати овочі та фрукти до ЄС без додаткових нетарифних бар’єрів

За зверненням Держпродспоживслужби Європейська Комісія включила Україну до переліку країн, які можуть експортувати овочі та фрукти до Європейського Союзу. Про це було повідомлено на офіційному веб-сайті КМУ — «Урядовий портал».

Держпродспоживслужба звернулася до Європейської Комісії із запитом щодо визнання всієї України країною, вільною від певних карантинних організмів відповідно до Директиви Ради ЄС 2019/523, яка набрала чинності 1 вересня 2019 року. Директива стосується постачання яблук, груш, слив, томатів, баклажанів, перцю й інших видів продукції.

Згідно з Директивою всі країни, що не входять до Європейського Союзу, зобов’язані офіційно оголосити про відсутність у них випадків виявлення певних карантинних організмів.

Після розгляду звернення Держпродспоживслужби Європейська Комісія включила Україну до переліку країн, яким дозволено експорт овочів і фруктів без додаткових нетарифних бар’єрів.

Аналітика на тему

Експорт товарів: відображення в обліку

Автоперевезення

Депутати схвалили нові правила габаритно-вагового контролю перевезень

11 вересня Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю» (законопроект № 1047 від 29.08.2019 р.). Він серед іншого встановлює можливість фіксації в автоматичному режимі порушень, пов’язаних із відсутністю документів (дозволів) щодо узгодження умов та режимів перевезення в разі перевищення вагових або габаритних обмежень чи документа про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів.

Також передбачається, що за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% під час перевезення вантажу без відповідного дозволу накладатимуть адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500 грн. За перевищення норм від 10% до 20% під час перевезення вантажу без відповідного дозволу — штраф у розмірі 17 тис. грн, а за перевищення понад 20% штраф становитиме 34 тис. грн.

Детальніше про це — у новині.

Приватне підприємництво

Верховний Суд виключає можливість одночасного взяття особи на облік як самозайнятої та як підприємця

Фабула справи, яку розглядав Верховний Суд, така: самозайнята особа подала позов до управління ДФС про визнання протиправною та скасування вимоги. Позовні вимоги були обґрунтовані тим, що контролюючий орган прийняв вимогу про сплату боргу (недоїмки), згідно з якою позивачеві нарахували суму боргу зі сплати ЄСВ. На думку позивача, указана вимога — протиправна й підлягала скасуванню.

Позивач є самозайнятою особою (судовий експерт із правом проведення автотоварознавчих експертиз) й одночасно зареєстрований як фізособа-підприємець та перебуває на спрощеній системі оподаткування. Він вважав, що податковим законодавством виключена можливість подвійного взяття на облік особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, у разі, коли фізособа вже взята на облік як самозайнята.

Позивач зазначав, що доходи, отримані від провадження незалежної професійної діяльності, підлягають оподаткуванню згідно зі ст. 178 ПКУ лише у випадку, коли така особа не зареєстрована як ФОП відповідно до вимог законодавства.

Верховний Суд у рішенні від 02.09.2019 р. у справі № 520/3939/19 погодився з аргументами позивача. Визнано протиправною та скасовано вимогу фіскального органу.

Зауважимо: раніше Верховний Суд визнав за доцільне розглядати цю справу як зразкову. Це означає, що ухвалене в ній рішення матиме значення для формування єдиної судової практики вирішення аналогічної категорії спорів.

За яких умов єдинник може не сплачувати земельний податок

Верховний Суд України розглянув справу щодо сплати земподатку єдинником, що надає в найм будівлю без земділянки, на якій розміщений відповідний об’єкт нерухомості.

Умовою несплати земельного податку єдинниками є те, що суб’єкт господарювання, який є власником чи користувачем земділянки, використовує цю землю для проведення господарської діяльності. Можливість звільнення від сплати земподатку за інших умов, наприклад, коли окремо надають у найм будівлю, її частину чи нежиле приміщення без земельної ділянки, на якій розміщена вказана нерухомість, не встановлена. Про це викладено в постанові ВС/КАС від 10.06.2019 р. у справі № 826/14513/16.

Водночас суд наголосив: спрощена система оподаткування не звільняє суб’єкта господарювання від виконання податкових зобов’язань зі сплати податків, установлених у п. 297.1 ПКУ. Вона запроваджує інші умови, порядок та механізм їх сплати, а також установлює можливість відновлення їх сплати на загальних підставах у разі недотримання умов оподаткування за спрощеною системою.

Чи є доходом єдинника 2 групи кошти, перераховані між власними банківськими рахунками

Податківці у ІПК ДФСУ від 02.08.2019 р. № 3626/6/99-99-13-02-03-15/ІПК роз’яснили, чи обкладати повторно єдиним податком дохід єдинника 2 групи під час перерахування коштів між власними банківськими рахунками, відкритими для здійснення підприємницької діяльності.

ФОП має право вільно користуватися коштами для власних потреб із розрахункового рахунка, відкритого для провадження госпдіяльності, за умови сплати всіх податків.

Фізособи-єдинники 1, 2 і 3 груп, які не є платниками ПДВ, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного відображення отриманих доходів (пп. 296.1.1 ПКУ). Дані цієї книги вони використовують для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.

Зважаючи на викладене, єдинник 2 групи включає в дохід отриману суму коштів від продажу товарів (робіт, послуг) у день її отримання на розрахунковий рахунок, відкритий для провадження підприємницької діяльності. Кошти, які він уже відобразив у книзі та перевів на інший розрахунковий рахунок (теж відкритий для ведення підприємницької діяльності), не підлягають повторному обкладенню єдиним податком.

Рахунки IBAN

Реквізити рахунків для сплати судового збору оновлять за стандартом IBAN із 1 жовтня

Із 1 жовтня 2019 року набирають чинності (у перехідному режимі — у строк до 31 жовтня 2019 року) рахунки для сплати податків, зборів (у т.ч. судового збору) відповідно до стандартів IBAN.

Реквізити оплати судового збору та реквізити для зарахування інших платежів, розміщені на веб-сайті суду й на стендах у приміщенні суду, оновлять 1 жовтня 2019 року.

Аналітика на тему

Банківські рахунки за стандартом IBAN: що потрібно враховувати

Оренда держмайна

Готуймося до оновлення правил оренди державного та комунального майна

На розгляд Верховної Ради внесено Проект Закону «Про оренду державного та комунального майна» (№ 1055 від 29.08.2019 р.). Автори проекту вважають, що соціально-економічна ситуація в Україні вимагає кардинального реформування управління державною та комунальною власністю.

Нова редакція Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачає спрощення та скорочення відповідних процедур. Очікується, що передання в оренду відповідного майна відбуватиметься шляхом продажу права оренди на майно державної та комунальної власності на електронному аукціоні в електронній торговій системі.

Детальніше про заплановані новації — у новині.

Статзвітність

Оприлюднено проекти Альбому й Табеля форм держстатспостережень на 2020 рік

На офіційному сайті Держстату оприлюднено проекти Альбому форм державних статистичних спостережень на 2020 рік та Загального табеля (переліку) форм державних статистичних спостережень на 2020 рік.

Проект Табеля містить перелік форм звітності, анкет, інших статистичних формулярів, необхідних для проведення державних статистичних спостережень. За кожною формою, згідно з наказом про її затвердження, наводиться її найменування, індекс і періодичність, зазначається, хто подає, та встановлюються строки подання.

У проекті Альбому є посилання на накази, якими затверджені форми звітності, а також інструкції та роз’яснення щодо їх заповнення.

Реєстрація неприбутківців

За яких умов обслуговуючий кооператив включать до Реєстру неприбутківців

Мінфін України у листі від 02.09.2019 р. № 11210-09-63/21886 розглянув можливість включення обслуговуючих кооперативів і сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів до Реєстру неприбутківців. Серед іншого зауважено, що такі юрособи можуть бути включені до Реєстру за умови:

  • відповідності їхніх установчих документів вимогам пп. 133.4.1 ПКУ;
  • використання доходів винятково для фінансування видатків на утримання такої юрособи, реалізації мети й напрямів діяльності, визначених їхніми установчими документами.

При цьому автори листа зазначають, що наявність у профільному законодавстві підстав здійснювати розподіл доходу кооперативами, у т.ч. під час їх ліквідації, не може бути обов’язковою метою створення та функціонування обслуговуючих кооперативів і сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

Тож, зазначене не виключає можливості приведення обслуговуючими кооперативами та сільськогосподарськими обслуговуючими кооперативами положень установчих документів у відповідність із вимогами ПКУ, що передбачатиме заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини, у т.ч. під час ліквідації таких кооперативів, для включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Авто на «єврономерах»

Ще один квартал поблажок для водіїв на «єврономерах»

12 вересня Парламент проголосував за законопроект № 1030. Він передбачає внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відтермінування застосування штрафних санкцій за порушення порядку ввезення транспортних засобів на митну територію України.

Для досягнення поставленої мети в Митному кодексі України та Законі № 2612 відтермінували ще на 90 днів уведення в дію норм, якими передбачено запровадження або посилення відповідальності за:

  • передання транспортного засобу особистого користування, тимчасово ввезеного на митну територію України чи поміщеного в митний режим транзиту, у володіння, користування або розпорядження особі, яка безпосередньо не ввозила такий транспортний засіб на митну територію України чи не поміщувала його в митний режим транзиту (ч. 4 ст. 469 МКУ);
  • недоставлення товарів, транспортних засобів до органу доходів і зборів у визначений строк (ч.ч. 4–6 ст. 470 МКУ);
  • перевищення строку тимчасового ввезення товарів, транспортних засобів або строку тимчасового вивезення товарів (ч.ч. 4–6 ст. 481 МКУ);
  • керування транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку, а також транспортним засобом, щодо якого порушено обмеження, установлені МКУ (ч.ч. 6–9 ст. 121 КпАП).

Зауважимо: відповідні санкції формально вже могли бути застосовані з 22 серпня 2019 року. А тепер, завдяки законопроекту № 1030, їх реальне застосування розпочнеться з 20 листопада 2019 року. Скажімо, із цієї дати за перевищення строку доставки транспортних засобів особистого користування та комерційного призначення більш як на 30 діб стягуватимуть штраф у розмірі 170 тис. грн або проведуть конфіскацію автомобіля.

Детальніше — у новині.

Акцизний податок

Контролери роз’яснили деякі нюанси розрахунку обсягів пального під час заповнення заявки на поповнення обсягу його залишку

Під час складання заявки на поповнення (коригування) обсягу залишку пального платник здійснює розрахунок обсягів пального, виходячи зі сплаченої на електронний рахунок суми акцизного податку. Останню розраховують виходячи з офіційного курсу гривні до іноземної валюти, установленого НБУ, що діє на перший день кварталу, у якому складають таку заявку.

Відповідне роз’яснення фахівці ДФСУ розмістили в категорії 116.13.02 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua), підкріпивши його посиланням на Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затверджений наказом Мінфіну від 19.06.2019 р. № 262.

Водночас обчислюють податкове зобов’язання з акцизного податку з реалізованого пального за іншим правилом. А саме — виходячи з об’єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок цього податку, що діють на дату виникнення податкових зобов’язань, а також офіційного курсу гривні до іноземної валюти, установленого НБУ, що діє на перший день кварталу, у якому реалізують товар (продукцію), і залишається незмінним протягом кварталу (п.п. 217.1, 217.3 ПКУ).

Аналітика на тему

Паливна акцизна накладна: інтерактивна таблиця складання

Оновлена акцизна декларація-2019: акцизні склади й інші важливі зміни

Паливні акцизні накладні: нові правила складання

Індекс інфляції

Індекс інфляції у серпні 2019 року

За повідомленням Державної служби статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) у серпні 2019 року, відповідно до липня 2019 року, становить 99,7%.

Про що ми писали минулого тижня

Газета «Інтерактивна бухгалтерія» №№ 171–175 за 2019 рік

Експерти коментують

«Справедливу» інвестнерухомість перевели до ОЗ: яку вартість амортизувати в податковому обліку

Перевірки Держпраці: що змінив новий Порядок

Тема тижня: МНМА та МШП

Облік МШП: оприбуткування та передання в експлуатацію

Малоцінні необоротні матеріальні активи у МСФЗ

Придбання МНМА: бухгалтерський та податковий облік

Ремонт МШП: бухгалтерський та податковий облік

Як в обліку відобразити продаж МШП, що були в експлуатації

Крадіжка малоцінки: документування, облік й оподаткування

Методика обліку

Як списувати паливо, якщо норми витрат не встановлено

Бюджет

Облік комунальних доріг органами місцевого самоврядування

Приватне підприємництво

Які документи повинен надати підприємець для підтвердження підприємницького статусу

Слідкуйте за публікаціями «Інтерактивної бухгалтерії» — і будьте завжди в курсі найголовніших бухгалтерських новин!

Приєднуйтеся до дружної команди «Інтерактивної бухгалтерії» у Facebook, спілкуйтеся й обмінюйтеся новинами за допомогою Telegram.

Замовляйте тестовий доступ до продукту за посиланням або оформіть передплату — та користуйтеся всіма перевагами сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» уже сьогодні.

З безмежною повагою,
«Інтерактивна бухгалтерія»