Плануємо взяти на роботу директора-нерезидента на умовах трудового договору, укладеного у формі контракту. Він воліє зазначити в контракті розмір посадового окладу в інвалюті. У зв’язку із цим у нас виникли запитання:
1) чи вправі ми виплачувати працівнику-нерезиденту зарплату в іноземній валюті?
2) чи можна встановлювати зарплату в інвалюті, а якщо так, то чи маємо ми право нараховувати зарплату в інвалюті?
3) як визначити курс, за яким слід обліковувати інвалютну зарплату?
4) як правильно визначити базу оподаткування для сплати ПДФО, військового збору та ЄСВ?

ВІДПОВІДЬ: Виплачувати зарплату в інвалюті не можна, а от прив’язувати її розмір до еквіваленту в іноземній валюті не заборонено. Далі докладно розглянемо кожне із запитань.

Чи можна виплачувати зарплату в інвалюті?

На підставі ст. 23 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (даліЗакон про оплату праці) заробітну плату працівників підприємств на території України виплачують у грошових знаках, що мають законний обіг на території України.

Ба більше, у ст. 5 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 р. № 2473-VII (далі Закон про валюту) зазначено, що єдиним законним платіжним засобом в Україні є гривня, за винятком розрахунків за операціями, передбаченими ч. 2 цієї ж статті, які можуть проводитися не тільки в гривні, але й в інвалюті. Зокрема до таких операцій належать повернення прибутків, доходів (у т.ч. дивідендів) й інших коштів, одержаних унаслідок здійснення іноземних інвестицій, операції з виплати грошового доходу та погашення облігацій, казначейських зобов’язань України, номінованих в іноземній валюті тощо. Про виплату зарплати у ч. 2 ст. 5 Закону про валюту не йдеться.

Отже, зарплату працівникам як резидентам, так і нерезидентам слід обов’язково виплачувати в гривні.

Проте донедавна (до набрання чинності Законом про валюту — 07.02.2019), Декрет КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993 р. № 15-93 допускав виплату зарплати в інвалюті, якщо це передбачали інші акти валютного законодавства. І, зокрема, п. 5.1 ст. 5 Правил використання готівкової іноземної валюти на території України, затверджених постановою Правління НБУ від 30.05.2007 р. № 200, передбачав: юридичні особи — резиденти й іноземні представництва можуть використовувати готівкову іноземну валюту з поточних рахунків для оплати праці, виплати премій та призів працівникам-нерезидентам, які працюють в Україні за контрактом. Наразі документи втратили чинність, і новоприйнятий Закон про валюту забороняє виплату зарплати в інвалюті. Також прибрано згадку про оплату праці в інвалюті з Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492, яку нещодавно було викладено в новій редакції (див. коментар у № 83/2019).