За результатами перевірки з ТЦУ Компанії донараховано податок на прибуток за 2014 рік і пеню, а також зменшено від’ємний результат за 2016 рік.
У підприємства на дату акту перевірки була переплата, що перевищувала суму донарахування. Податківці внесли коригування в картку з податку на прибуток згідно з актом перевірки й зарахували переплату. Пеня сплачена Компанією вчасно.
Від’ємне значення зменшено в наступних (після 2016 року) періодах уточнюючими деклараціями.
Як правильно відобразити в бухгалтерському обліку результати перевірки? Акт підписаний травнем 2019 року, кінцева дата сплати — 13 травня. Донарахуванням вважаються витрати поточного періоду?

ВІДПОВІДЬ: Передусім зауважимо, що донарахований податок на прибуток за попередні роки відображають як виправлення помилки — з коригуванням рахунка 44.

Адже під час формування фінзвітності за попередні роки підприємство відобразило на рахунку 98 поточний податок на прибуток, тобто нараховану за деклараціями суму. Саме його сума була списана на фінрезультат (рахунок 79) і вплинула на дані рахунка 44.

А помилки минулих років виправляють шляхом коригування сальдо рахунка 44 (п. 4 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»). На підставі бухдовідки потрібно відобразити виправлення помилки минулих років ― збільшити податкові зобов’язання за кредитом 641/податок на прибуток у кореспонденції з дебетом 44, тобто через проводку Дт 44 Кт 641/податок на прибуток ― на суму недоплати (тобто на суму заниження податку на прибуток).