Підприємство сплатило до бюджету податок із доходів нерезидента за п. 141.4 ПКУ. Однак не відобразило ці суми в декларації з податку на прибуток, зокрема, не подало додаток ПН. Яка відповідальність може за це загрожувати? Як виправити ситуацію?

ВІДПОВІДЬ: На жаль, недекларування податку на репатріацію розцінюють як заниження податку. Вирішити ситуацію можна шляхом виправлення помилки. Пояснімо.

Відповідальність

Здавалося б, яка може бути відповідальність, якщо до бюджету належна сума перерахована. Ніби ж, недоплати немає. Але не все так просто.

Нагадаємо: податок із доходів нерезидентів-юросіб із джерел походження з України перераховують до бюджету під час виплати доходу нерезидентові (пп. 141.4.2 ПКУ). А ось звітують за ним уже постфактум — після виплати, заповнюючи декларацію з податку на прибуток, долучаючи додаток ПН і зазначаючи суму податку, сплачену у звітному періоді в рядках 23ПН та 25 (для «квартальників» — за останній квартал ряд. 25 = ряд. 23ПН – ряд. 24, для «річників» — за рік, відповідно, у них ряд. 25 = ряд. 23ПН). Необхідність відзвітувати прописана в п. 103.9 ПКУ.

Недекларування податку на репатріацію в такому разі розцінюють як ненарахування податку.

Згідно зі ст. 127 ПКУ, ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у т.ч. податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків призводять до накладення штрафу в розмірах:

  • 25% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету;
  • 50% — за вчинені повторно порушення протягом 1095 днів;
  • 75% — за порушення, учинені втретє та більше разів протягом 1095 днів.

І той факт, що податок сплачено, не звільняє від відповідальності за п. 127.1 ПКУ, адже в останньому чітко сказано — «ненарахування» та/або «несплата».

Таку позицію податківці висловили в роз’ясненні з категорії 102.25 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua):

«До платника податку, який здійснив виплату доходу нерезиденту та сплатив податок на прибуток з доходів нерезидента в повному обсязі, проте не подав додаток ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі — Декларація) та/або не відобразив суму податків з доходів нерезидентів у рядку 23 ПН Декларації, застосовується штраф, передбачений ст. 127 Податкового кодексу України».

До того ж неподання додатка ПН до декларації може призвести до неприйняття декларації.

Своєю чергою, посадовим особам може загрожувати адмінштраф згідно із ч. 1 ст. 1631 КУпАП за порушення порядку ведення податкового обліку — від 85 грн до 170 грн. За повторне порушення впродовж року — від 170 до 255 грн.

Виправлення помилки