Як відомо, особам, що здійснюють виплату доходів юрособі-нерезиденту із джерелом їх походження з України, слід потурбуватися і про обов’язкове подання належного звіту до контролюючих органів про виплачені доходи й утриманий податок. Хто має звітувати до податкової, за якою формою та протягом якого строку — наразі й розповімо

Хто має подавати звіт до податкової

Вимога щодо обов’язкового звітування про виплачені доходи нерезиденту передбачена п. 103.9 ПКУ. Згідно з останнім, особа зобов’язана в разі здійснення у звітному періоді (кварталі) виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати до податкової за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) звіт про виплачені доходи, утримані й перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, установленою Мінфіном.

Тож, згідно із цією нормою всі особи, які виплачують доходи юрособам-нерезидентам, перелічені в пп. 141.4.1 ПКУ, мають відзвітувати. Зокрема детальніше перелік таких осіб визначено у статті «Податок на репатріацію: хто сплачує» газети № 167/2017.

Зауважимо: до кола осіб, відповідальних за сплату податку на репатріацію, у разі виплати доходу нерезиденту-юрособі із джерел походження з України, потрапили як платники податку на прибутку, так і єдинники, неприбуткові організації та навіть звичайні фізособи (п. 137.3, пп. 141.4.2 ПКУ). Тобто — усі, хто відповідає визначенню «резидент» із пп. 14.1.213 ПКУ (нині спецвизначення «резидент» для цілей р. ІІІ ПКУ немає).

Крім того, аби скасувати всі питання, з 01.01.2018 відповідний обов’язок для єдинників закріпили у спеціальному п. 297.5 ПКУ. Згідно з ним платник єдиного податку, який здійснює на користь нерезидента — юридичної особи чи вповноваженої ним особи (крім постійного представництва на території України) будь-які виплати з доходів із джерелом їх походження з України, отриманим таким нерезидентом, здійснює нарахування та сплату податку з доходів нерезидента в порядку, розмірі та у строки, установлені р. III ПКУ.

Форма звіту

Окремої форми звіту щодо виплачених нерезидентам доходів не передбачено.

Однак у складі податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897 (нині — у редакції наказу від 19.10.2018 р. № 842, далі — декларація), є окремий додаток для такої мети. Ідеться про Додаток ПН до рядка 23 ПН декларації, у якому міститься таблиця 1 «Розрахунок (звіт) податкових зобов’язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України».