Підприємці на єдиному податку повинні вести Книгу обліку доходів (доходів і витрат) (далі — Книга). Пропонуємо ознайомитися з порядом її заповнення роздрібними продавцями — єдинниками групи 2, які отримують виручку не лише готівкою, але й через платіжний термінал

Як у Книзі вести облік готівкових і безготівкових надходжень одночасно

Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, затверджений наказом від 19.06.2015 р. № 579 (даліПорядок № 579), вимагає робити записи в Книзі за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід. До складу останнього, зокрема, входять гроші, що надійшли на розрахунковий рахунок, отримані готівкою, вартість безоплатно одержаних товарів. Тим часом у графах 2–6 Книги щодня, а також за підсумком місяця, кварталу, року відображається сума грошових коштів окремо в готівковій та безготівковій формах (пп. 2 п. 6 Порядку № 579).

Своєю чергою, діюча форма Книги не містить спеціальних граф для того, аби відображати такий розподіл. Деякі платники, дохід яких надходить у готівковій та безготівковій формах, вирішили цю проблему на свій страх і ризик — увели додаткові графи. Проте це не відповідає Порядку № 579, а крім того, до Книги в електронній формі не можна внести додаткові графи.

Один із коментарів податкової щодо описаної вище ситуації можна прочитати в листі ГУ ДФС у м. Києві від 25.02.2016 р. № 1529/Л/26-15-12-02-14:

«...при отриманні протягом дня доходу у готівковій та безготівковій формах, кожен такий вид доходу відображається в Книзі окремо (окремим рядком) підсумково за день».

Такий варіант заповнення також не передбачено Порядком № 579, але його можна реалізувати під час заповнення Книги в електронній формі.

Отже, податкова, висуваючи вимоги про окреме відображення в Книзі коштів у готівковій та безготівковій формах, не передбачила механізму його реалізації в Порядку № 579. У такому випадку, який би варіант заповнення не обрав платник (додаткові графи чи додаткові рядки), немає підстав застосувати до нього штрафні санкції. А ось відображення доходу без поділу на готівковий та безготівковий є для підприємця-єдиноподатника неналежним веденням обліку доходів і витрат, що може призвести до штрафу. Власне, про це йтиметься далі.