Позначення ціни без ПДВ, кількості й обсягу постачання без ПДВ

Досвідчені бухгалтери пам’ятають: протягом тривалого часу контролери доводили, що ціна продукції — показник у графі 7 розділу Б податкової накладної — мала б містити не більш як два знаки після коми. Усе інше вважається порушенням порядку складання податкової накладної.

Винятками були тільки випадки, коли ціну встановлювали згідно з вимогами державного регулювання. Наприклад, у листі ДФСУ від 23.03.2016 р. № 3038/З/99-99-19-03-02-15 чиновники стверджували: податкова накладна, що містила у ціні п’ять знаків після коми, була оформлена всупереч порядку складання податкових накладних.

Порада контролерів, яка була та лишається актуальною, — підганяти загальний обсяг постачання (відомості в графі 10 розділу Б) за допомогою показника кількості:

«…усі графи податкової накладної, що мають вартісні показники, заповнюються в гривнях з копійками (крім показника графи 7 у разі якщо для нього інше передбачено чинним законодавством). При цьому у кількісному показнику податкової накладної необхідною кількістю знаків після коми вважається така кількість, якої достатньо для правильного розрахунку вартісного показника у графі 10 податкової накладної» (див. «Вісник. Офіційно про податки» № 33 за 07.09.2018 р.).

Своєю чергою, у разі якщо постачальник намагатиметься скоротити показник ціни в графі 7 розділу Б податкової накладної до двох знаків після коми, але його добуток на кількість (у графі 6 розділу Б) не відповідатиме обсягу постачання в графі 10 розділу Б, то податковий кредит покупця може опинитися «під ударом». Тоді покупець муситиме доводити у суді, що податкові накладні справді «…містять арифметичні відхилення, які стали результатом округлення цифр вартості товару за одиницю. Однак даний факт не є свідченням порушення вимог Порядку заповнення податкової накладної, а є лише наслідком звичайної арифметичної дії» (див. постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17.04.2014 р. у справі № 821/890/14).

Зі спливом часу податківці підготували позитивний для покупців — платників ПДВ шаблон відповіді на їхні запити, де фактично заплющили очі на показники ціни з більш ніж двома знаками після коми:

«…зареєстрована в ЄРПН податкова накладна, в якій вказано ціну постачання одиниці товару/послуги, яка містить після коми більше ніж два знаки, є підставою для формування податкового кредиту за умови відповідності іншим вимогам, що визначені в ПКУ» (див., наприклад, ІПК ДФСУ від 25.10.2018 р. № 4554/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).