Податковий збиток, що мав місце у поточному періоді, упливає на базу оподаткування наступних періодів, зокрема — зменшує її. І коригування бази на збиток можливо здійснити як тим платникам, що використовують різниці з податку на прибуток, так і тим, хто відмовився від різниць.
Як проводити зменшення бухфінрезультату на збиток та в яких рядках декларації відображати — розповімо в матеріалі

Що таке податковий збиток

Податковий збиток — це від’ємне значення об’єкта обкладення податком на прибуток. Його відображають у рядку 04 декларації з податку на прибуток, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 20.10.2015 р. № 897 (у редакції наказу від 28.04.2017 р. № 467).

Фрагмент декларації

Об’єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03РІ) (+, -)

04

Звісно, податковий збиток може не збігатися з бухгалтерським збитком звітного періоду, який прописано у ф. № 2 (у рядку 2295 ф. № 2 чи рядку 2290 ф. № 2-м, № 2-мс із мінусом). Адже податковий збиток розраховують від бухфінрезультату до оподаткування (рядок 02 декларації) плюс/мінус різниці (рядок 03 декларації). І в разі коли база оподаткування виявилася від’ємною, такий мінус записують у рядку 04.

Тож, у тих підприємств, які використовують різниці з податку на прибуток, як правило, податковий збиток бухгалтерському збитку.

Що далі відбувається з таким податковим збитком?

Значення від’ємного об’єкта оподаткування за рік стає різницею з податку на прибуток у наступному періоді (році) — до повного «погашення».

Податковий збиток — різниця з податку на прибуток

Як ми вже зазначали, база обкладення податком на прибуток розраховується шляхом коригування бухфінрезультату до оподаткування звітного періоду на різниці з податку на прибуток.

Одна з таких різниць — це податковий збиток МИНУЛИХ років.

Згідно з пп. 140.4.2 ПКУ, бухфінрезультат до оподаткування зменшують на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.

Важливо

Така зменшувальна різниця, як податковий збиток попереднього року, діє як для тих, хто застосовує різниці (бо має дохід понад 20 млн грн) так і для тих, хто від них відмовився (має дохід не більш як 20 млн грн і прийняв рішення про відмову від різниць із р. ІІІ, окрім збитку попередніх періодів).

Тобто, навіть якщо підприємство відмовилося від різниць із податку на прибуток із р. ІІІ ПКУ, оскільки його дохід не перевищує 20 млн грн, воно має право врахувати податковий збиток попереднього року. Наголошуємо — саме податковий збиток, а не бухгалтерський.