ПДВ

У листопаді продовжують діяти «старі» форми ПН і РК

Як відомо, Мінфін затвердив зміни до форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної, що затверджені наказом Мінфіну України від 31.12.2015 р. № 1307. Ідеться про наказ Мінфіну від 17.09.2018 р. № 763 (даліНаказ № 763).

Фактично в новій редакції викладено форми податкової накладної та розрахунку коригування.

Про новації Наказу № 763 ішлося в новині «Оновлено форму податкової накладної».

Цей наказ набирає чинності з першого числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування, крім абз. 2 п. 6 та п. 8 Змін до Порядку заповнення податкової накладної, затверджених цим наказом, які набирають чинності з 01.01.2020.

Так склалося, що у жовтні 2018 року Наказ № 763 іще не було опубліковано. Тож він набере чинності не раніше 1 грудня 2018 року. Це означає, що в листопаді платники ПДВ можуть користуватися «старими» формами податкової накладної та розрахунку коригування.

Очікується, що публікація Наказу № 763 відбудеться наступного тижня у виданні «Офіційний вісник України», а далі ДФС доведеться встигнути до 1 грудня налаштувати програмне забезпечення та ЕРПН для приймання нових форм електронних документів.

Нагадаємо: у межах змін тепер обов’язком ДФС є визначення умовних кодів причин коригування та їх оприлюднення на власному офіційному веб-сайті.

Працівник відшкодовує підприємству вартість його медичного страхування: що з ПДВ

Підприємство — платник ПДВ уклало договір добровільного медичного страхування працівників. Що в ПДВ-обліку?

Надання послуг зі страхування не є об’єктом обкладення ПДВ (пп. 196.1.3 ПКУ). Отже, медичне страхування своїх працівників за кошти підприємства не призводить до виникнення податкових зобов’язань із ПДВ.

До того ж сума компенсації вартості страхового полісу, унесена на банківський рахунок чи в касу підприємства працівником, також не обкладатиметься ПДВ, а податкова накладна не складатиметься.

Див. ІПК ГУ ДФС у м. Києві від 25.10.2018 р. № 4585/ІПК/26-15-15-01-18.

Змінили місцезнаходження: куди подавати повідомлення для розблокування ПН

Контролюючий орган за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків здійснює взяття його на облік (основне місце обліку).

Таким чином, у разі зміни місцезнаходження (місця проживання), пов’язаного зі зміною адміністративного району, у полі «Контролюючий орган до якого подається документ» Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, необхідно зазначати код і найменування контролюючого органу за новим місцем обліку.

Про це зауважила ДФС у підкатегорії 101.17 системи «ЗІР».

Аналітика на тему

Хто заповнює графу «ознака касового методу» у додатку Д5 до декларації з ПДВ

Транспортний квиток придбали в одному звітному періоді, а скористалися ним в іншому: коли декларувати податковий кредит

Чи впливають коригування податкового кредиту з ПДВ на суму бюджетного відшкодування

Звітність

Звіт про пільги скасовується із 2020 року

Уряд прийняв рішення щодо скасування з 2020 року для суб’єктів господарювання обов’язку складати й подавати до контролюючого органу окремий звіт про суми податкових пільг.

Натомість облік сум податкових пільг, отриманих суб’єктами господарювання, здійснюватиметься контролюючими органами на підставі інформації, наявної в поданих такими суб’єктами господарювання податкових деклараціях.

Відповідне рішення закріплене постановою КМУ від 31.10.2018 р. № 891, яка набирає чинності з 1 січня 2020 року.

З 1 листопада ДФС підписує квитанції новим сертифікатом ЕЦП

З метою забезпечення якісного сервісного обслуговування платників і комфортних умов щодо обміну електронними документами з контролюючими органами ДФС повідомила, що з 01.11.2018:

 • підписання повідомлень ДФС (квитанцій, інформаційних розсилок тощо) здійснюється окремим сертифікатом, призначеним для накладання електронного цифрового підпису: SFS_2018_1.cer;
 • зашифрування повідомлень на ДФС (звітність тощо) здійснюється окремим сертифікатом, призначеним для шифрування: SFS_2018_2.cer.

Відповідна інформація розміщена на сайті ДФС.

Аналітика на тему

Як показати у звіті з ЄСВ компенсацію за невикористану відпустку

Переведення на іншу посаду: як показати в таблиці 5 Форми № Д4

Податкова накладна з помилкою: коли декларувати ПДВ-зобов’язання та податковий кредит

Соцстрахування

Звітуємо про виплату лікарняних за заявами-розрахунками, поданими з 1 жовтня: позиція Фонду

З 1 жовтня 2018 року набрали чинності зміни до порядку фінансування страхувальників, відповідно до яких роботодавцям надано можливість подавати заяви-розрахунки для фінансування допомоги за листками непрацездатності, по вагітності та пологах, на поховання, які надаються за рахунок коштів Фонду соцстраху, в електронному вигляді із застосуванням ЕЦП.

Станом натепер кожна четверта заява-розрахунок подається страхувальниками через клієнтське спеціалізоване програмне забезпечення — звітує Фонд соцстраху.

Крім того, в електронному вигляді також можуть подаватися повідомлення про виплату коштів застрахованим особам, що надсилаються впродовж місяця з дня здійснення виплат. Окремо зауважено, що за заявами-розрахунками, які були подані до 28 вересня 2018 року включно, повідомлення подавати не потрібно.

Страхувальники можуть самостійно отримати в режимі «онлайн» звітні дані й інформацію про заборгованість із ЄСВ

Скориставшись ЕЦП, страхувальники можуть отримати послуги на веб-порталі ПФУ.

Реалізовано можливість отримати про себе відомості з Єдиного реєстру страхувальників ПФУ, а саме:

 • код за ЄДРПОУ, назву та категорію страхувальника;
 • інформацію щодо надходження коштів від страхувальника (місяць та сума);
 • узагальнену й деталізовану інформацію щодо заборгованості страхувальників стосовно сплати страхового та єдиного внеску.

До того ж страхувальникам доступна інформація про звітні відомості, подані до ПФУ, і стан їх обробки.

Тим часом за всіма звітними відомостями, доступними користувачу, надається список звітів із таким переліком атрибутів:

 • звітний рік;
 • звітний місяць;
 • № звіту в ПФУ;
 • дата звіту в ПФУ;
 • актуальність звіту;
 • тип звіту;
 • код квитанції — надається як посилання з можливістю перегляду квитанції щодо інформації про результат обробки звіту в ПФУ.

Аналітика на тему

Фінансування лікарняних і декретних за новим порядком та новою заявою

Нова форма заяви-розрахунку для лікарняних (декретних): аналізуємо роз’яснення Фонду

Нове Положення про комісію зі соцстрахування: що змінилося?

Перевірки

Коли банк може передати податківцям інформацію про рух коштів підприємців

Інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками на письмовий запит або з письмового дозволу відповідної юридичної чи фізичної особи. ДФС на її письмову вимогу надається інформація щодо наявності банківських рахунків, у решті випадків — за рішенням суду.

ДФС має право звернутися до платників податків й інших суб’єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження (п. 73.3 ПКУ). Інформація на запит контролюючого органу надається НБУ, іншими банками безоплатно в порядку й обсягах, установлених Законом України «Про банки і банківську діяльність». Водночас інформація про наявність і рух коштів на рахунках платника податків надається в обсягах більших, ніж передбачені п. 73.3 ПКУ. Для отримання такої інформації контролюючий орган звертається до суду.

Див. лист НБУ від 25.10.2018 р. № 25-0006/57133.

Аналітика на тему

Несвоєчасна виплата зарплати: скільки коштуватиме роботодавцю

Які причини та підстави для включення підприємства до плану перевірок податківців на поточний рік

Каса та РРО

Оновлено Держреєстр РРО

ДФС наказом від 22.10.2018 р. № 688 затвердила новий Державний реєстр РРО.

Реєстр налічує 165 моделей РРО.

У додатку до згаданого наказу маємо також Перелік РРО, виключених із Державного реєстру в 2016–2018 роках, експлуатація яких не дозволяється.

Товар у кредит: чи оприбутковувати оплату в касу та чи ідентифікувати покупця

У випадку проведення розрахункових операцій із відстроченням платежу або в кредит необхідно відповідно до вимог чинного законодавства під час відпуску товару (послуги) видати покупцеві розрахунковий документ установленої форми, із зазначенням у ньому форми оплати «У КРЕДИТ». Водночас отримані кошти, які надходять у рахунок продажу товару в кредит, слід оприбутковувати в касі підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів.

Водночас чинне законодавство не передбачає обов’язковості укладання договору купівлі-продажу на товар, що реалізується, й ідентифікації кінцевого споживача у видатковій накладній.

Див. ІПК ДФС від 18.10.2018 р. № 4478/6/99-99-14-05-01-15/ІПК.

Трудові відносини

Звільнення не завершується лише виданням наказу керівника

Звільнення — це триваючий у часі процес, який закінчується видачею трудової книжки з копією наказу про звільнення та остаточним розрахунком.

На це звертає увагу ВС/Друга судова палата КЦС у постанові від 12.09.2018 р. у справі № 205/6983/16-ц.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення місцевого суду та відмовляючи у задоволенні позову, не взяв до уваги, що звільнення — це триваючий у часі процес, який закінчується видачею трудової книжки з копією наказу про звільнення та остаточним розрахунком. На час виходу позивача з лікарняного процедура звільнення не закінчена, а підстава звільнення вже відпала, тому звільнення не можна вважати обґрунтованим.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що роботодавцем не було дотримано порядок звільнення позивача з роботи, оскільки наказом особу було звільнено з роботи в період тимчасової непрацездатності, що є порушенням ч. 3 ст. 40 КЗпП, а в наказі не зазначено конкретну дату, з якої позивача звільнено з обійманої посади, що є недопустимим.

Працівник не приступив до роботи, а повідомлення про його прийняття вже в податковій: дії роботодавця

Роботодавець видав наказ про прийняття працівника на роботу й подав повідомлення до ДФС. Після цього працівник повідомив, що на роботу не виходитиме, і писати заяву на відкликання заяви про прийняття на роботу відмовився. Які дії роботодавця в такій ситуації?

У цьому випадку роботодавець має подати повідомлення про прийняття працівника на роботу типу «скасовуюче» згідно з додатком до Постанови № 413.

Чинне законодавство не визначає особливостей подання скасовуючого повідомлення. Тому його подають, коли у цьому виникла потреба.

Іноді трапляються ситуації, що новоприйнятий працівник не виходить на роботу. У цьому разі роботодавцеві необхідно видати наказ про скасування наказу про прийняття такого працівника на роботу й подати до ДФС скасовуюче повідомлення.

Зверніть увагу: наказ про скасування наказу про прийняття працівника на роботу видається на підставі заяви такого працівника чи акта про відмову приступити до роботи.

Таким чином, у ситуації, коли працівник відмовляється писати заяву на відкликання заяви про звільнення, роботодавцеві необхідно:

 • скласти акт про відмову приступити до роботи;
 • видати наказ про скасування наказу про прийняття на роботу;
 • подати до ДФС скасовуюче повідомлення (у графі 2 у рядку «Тип» поставити позначку «скасовуюче»).

У разі якщо працівник через певні інші причини не вийшов на роботу й не повідомив роботодавця про своє бажання відмовитися від цієї роботи, трудові відносини з ним не припиняються, і скасовуюча форма повідомлення не подається.

Викладене вище — за даними ГУ ДФС у Чернівецькій області.

Аналітика на тему

Посада одна — оклади різні: чи можна так?

Штатний розпис: підстави для розробки, етапи й затвердження

Трудовий чи цивільно-правовий договір: спростовуємо доводи Держпраці

Про що ми писали минулого тижня

Газета «Інтерактивна бухгалтерія» №№ 230–234 за 2018 рік

Експерти коментують

Податкова накладна та порядок її заповнення: оновлення 2018

Тема тижня: Локальні нормативні акти

Локальні нормативні акти підприємства: порядок оформлення та прийняття

Штатний розпис: підстави для розробки, етапи й затвердження

Особливості складання штатних розписів бюджетних установ

Колективний договір на підприємстві: особливості розроблення, укладення та виконання

Положення про відрядження: як скласти для підприємства + ЗРАЗОК

Положення про оплату праці: підстави та порядок запровадження

Правила внутрішнього трудового розпорядку + ЗРАЗОК

Методика обліку

Вакцинація працівників: що з ПДФО й іншими податками?

Інвентаризація – 2018

Інвентаризація активів на непідконтрольній території

Оплата праці та трудові відносини

Працівниця перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років: який оклад брати для розрахунків

Посада одна — оклади різні: чи можна так?

Слідкуйте за публікаціями «Інтерактивної бухгалтерії» — і будьте завжди в курсі найголовніших бухгалтерських новин!

Приєднуйтеся до дружної команди «Інтерактивної бухгалтерії» у Facebook, Twitter, Google+, LinkdIn, спілкуйтеся й обмінюйтеся новинами за допомогою Telegram.

Замовляйте тестовий доступ до продукту за посиланням або оформіть передплату — та користуйтеся всіма перевагами сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» уже сьогодні.

З безмежною повагою,
«Інтерактивна бухгалтерія»