ПДВ

Відновили реєстрацію ПДВ за рішенням суду: чи можна використати залишок реєстраційної суми

У разі якщо після анулювання реєстрації платника ПДВ залишку коштів на електронному рахунку недостатньо для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань із ПДВ, остаточний розрахунок із бюджетом таким платником здійснюється з власного поточного рахунка на електронний рахунок.

Якщо залишок коштів на електронному рахунку, який після анулювання реєстрації платника податку перераховано до бюджету, перевищує суми узгоджених податкових зобов’язань за результатами останнього звітного (податкового) періоду, такі суми повертаються з бюджету за заявою платника податку.

Водночас нині нормами чинного законодавства не передбачено можливості використання платником податку, якого відновлено в реєстрі платників ПДВ, у т.ч. на підставі рішення суду, що набрало законної сили, реєстраційної суми, яка обліковувалася в такого платника податку на рахунку в Системі до дати анулювання реєстрації його як платника податку.

Див. ІПК від 08.10.2018 р. № 4332/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Чи збільшиться реєстраційна сума платника ПДВ, чиє майно реалізували контролери

Кошти, отримані від реалізації майна платника податків у порядку, визначеному ст. 95 ПКУ, спрямовуються в погашення його податкового боргу. Зазначені кошти не потрапляють на рахунок у СЕА ПДВ і не впливають на значення реєстраційної суми такого платника податку. На цьому наголосили фахівці ДФСУ в ІПК від 12.10.2018 р. № 4423/6/99-99-12-02-01-15/ІПК.

Водночас контролери завважили, що інших джерел поповнення рахунка в СЕА ПДВ, аніж визначених у  п. 2001.4 ПКУ, не передбачено.

Помилки в Поясненні в разі призупинення реєстрації податкових накладних: як виправити

У випадку призупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі в текстовому форматі) в автоматичному режимі платникові податку квитанцію про призупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Така квитанція є підтвердженням призупинення цієї реєстрації. У ній, зокрема, указується пропозиція щодо надання платником податку пояснень і копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (п. 13 Порядку № 117).

Пояснення та копії документів подаються у вигляді Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких призупинено.

Чинним законодавством не передбачено виправлення помилок у Повідомленні.

Під час отримання платником квитанції про неприйняття документа такий платник має право надіслати Повідомлення з правильними даними.

Див. роз’яснення з розділу 107.01 системи «ЗІР».

Аналітика на тему

Хто заповнює графу «ознака касового методу» у додатку Д5 до декларації з ПДВ

Транспортний квиток придбали в одному звітному періоді, а скористалися ним в іншому: коли декларувати податковий кредит

Чи впливають коригування податкового кредиту з ПДВ на суму бюджетного відшкодування

Каса та РРО

Яким чином реалізовуватимуть затверджені зміни щодо застосування РРО

Зміни, унесені Наказом № 733, набирають чинності у два етапи:

 • із дня набрання чинності — ті зміни, що не пов’язані з веденням реєстру екземплярів РРО, реєстру ЦСО та запровадженням електронного обміну документами між ДФС та ЦСО;
 • решта змін — після набрання чинності наказом щодо затвердження порядків ведення реєстру екземплярів РРО та реєстру ЦСО, що станом натепер розроблюються Міністерством фінансів України спільно з ДФС.

Між ДФС та ЦСО засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів із зазначенням обов’язкових реквізитів електронних документів здійснюватиметься обмін такими документами:

 • ДФС надсилає до ЦСО інформацію у вигляді довідки про резервування фіскального номера РРО в день резервування фіскального номера;
 • ЦСО надсилає до контролюючого органу повідомлення у вигляді довідки про опломбування РРО й акта введення в експлуатацію РРО після закінчення робіт з уведення РРО в експлуатацію, а також довідки про опломбування РРО в усіх випадках, коли здійснюються опломбування, переопломбування чи розпломбування РРО;
 • ЦСО також надсилає до ДФС повідомлення про укладання договору про технічне обслуговування та ремонт РРО в разі його укладання, розірвання, припинення чи внесення змін до такого договору між ЦСО й користувачем РРО.

Форми цих документів затверджені Наказом № 733. Обмін електронними документами між ЦСО та ДФС здійснюватиметься після набрання чинності наказом про затвердження порядків ведення реєстру екземплярів РРО та реєстру ЦСО й унесення на його підставі змін до програмного забезпечення ДФС.

Див. ІПК ДФС від 12.10.2018 р. № 4433/6/99-99-08-02-01-15/ІПК

Аналітика на тему

Чи можна Z-звіт друкувати в будь-який час доби по закінченню робочої зміни

Протягом якого строку можуть оштрафувати за перевищення граничних сум розрахунків готівкою

Як правильно нумерувати касові ордери та журнал реєстрації ордерів

Перевірки

Оприлюднено проекти планів перевірок на 2019 рік

18 жовтня Державна регуляторна служба оприлюднила проект Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік. Згідно з його положеннями, у наступному році буде проведено 30424 перевірки підприємств і підприємців.

Крім цього, на Інспекційному порталі 19 жовтня опубліковано всі проекти річних планів контролюючих органів, які  доступні за посиланням.

Для того щоб знайти себе, використовуйте фільтри під найменуваннями стовпців таблиці.

Зверніть увагу: суб’єкт господарювання має право відмовитися від проведення комплексного планового заходу державного нагляду (контролю). Для цього йому до затвердження плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік, яке відбудеться 15.11.2018, необхідно письмово звернутися з відповідною заявою до Державної регуляторної служби України.

У такому разі перевірка суб’єкта господарювання проводитиметься згідно з річними планами органів державного нагляду (контролю) (за повідомленням Інспекційного порталу).

Які документи може вимагати ДФС, перевіряючи оформлення трудових відносин із працівниками

На офіційному веб-порталі ГУ ДФС у Черкаській області опубліковано відповіді на окремі запитання, пов’язані з проведенням заходів із детінізації зайнятості й доходів населення.

Відповідно до п. 80.6 ПКУ, під час проведення фактичної перевірки у частині дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин із працівниками (найманими особами), у т.ч. тими, яким установлено випробування, перевіряється наявність належного оформлення трудових відносин, з’ясовуються питання щодо ведення обліку роботи, виконаної працівником, обліку витрат на оплату праці, відомості про оплату праці.

Зокрема, перевіряються:

 • штатний розклад і наказ про його затвердження, зміни;
 • книги обліків наказів, руху трудових книжок;
 • кадрові накази й накази за основною діяльністю;
 • табелі обліку робочого часу;
 • трудові договори (контракти), зміни й доповнення до них;
 • трудові книжки працівників і вкладиші до них;
 • повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу, наказ (розпорядження) і заява про прийняття на роботу;
 • цивільно-правові договори;
 • документи, що підтверджують нарахування та виплату заробітної плати, авансу, індексації, відпускних й інших нарахувань працівникам;
 • податкова звітність і звітність із єдиного внеску;
 • інші документи, пов’язані з предметом перевірки.

Необхідно взяти до уваги, що для з’ясування факту належного оформлення трудових відносин роботодавця з працівником, який провадить трудову діяльність, у такого працівника можуть попросити пред’явити документи, що посвідчують особу, або інші документи, які дозволять ідентифікувати особу (посадове посвідчення, посвідчення водія, санітарну книжку тощо).

Разова робота зі щомісячним переукладанням ЦПД — загроза бути оштрафованим Держпраці

На офіційному порталі управління Держпраці у Хмельницькій області розміщено повідомлення про застосування 2-мільйонного штрафу до підприємства за підміну трудових відносин цивільно-правовими.

Зокрема в повідомленні йдеться про те, що підприємство укладало ЦПД із формулюванням: «договір про виконання разової роботи». Ці роботи збігаються з назвами й ознаками та обов’язками для низки професій (робіт), передбачених Класифікатором професій ДК 003:2010, які можуть виконуватись окремою фізособою-працівником, лише в межах трудових відносин, тобто на умовах трудового договору, або за наявності необхідних дозвільних документів (дозволів, ліцензій, декларацій, свідоцтв, нарядів тощо) на проведення відповідної категорії робіт, надання послуг, передбачених чинним законодавством.

За наявності ознак, притаманних трудовим відносинам, повинен укладатися трудовий договір, а не договір цивільно-правового характеру. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності лишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату. Тому цивільно-правові договори застосовуються, як правило, для виконання разової конкретної роботи, що спрямована на одержання результатів, а в разі досягнення цієї мети договір вважається виконаним, і дія його припиняється.

Держпраці вкотре наголошує, що відповідно до ч. 5 ст. 50 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI роботодавцям заборонено застосовувати працю громадян без належного оформлення трудових відносин, учиняти дії, спрямовані на приховування трудових відносин. За підміну трудових відносин цивільними, а саме — використання праці працівника без укладання з ним трудового договору (контракту) відповідно до ст. 265 КЗпП за кожного неоформленого працівника передбачено штраф у 30-кратному розмірі мінзарплати.

Аналітика на тему

Трудовий чи цивільно-правовий договір: спростовуємо доводи Держпраці

Несвоєчасна виплата зарплати: скільки коштуватиме роботодавцю

Які причини та підстави для включення підприємства до плану перевірок податківців на поточний рік

ПФУ

На сайті Пенсійного фонду запрацював кабінет роботодавця

Пенсійний фонд України продовжує розширювати можливості веб-порталу електронних послуг. Відтепер на порталі функціонує кабінет страхувальника (роботодавця), у якому для роботодавця доступна інформація щодо забезпечення соціальних прав його працівників, про правильність подання звітності тощо.

У кабінеті можна переглянути інформацію стосовно сплати єдиного соціального внеску, у т.ч. щодо заборгованості підприємства із цього виду платежу до Фонду. Якщо є порушення прав працівників, у кабінеті відображається інформація, скільки застрахованих осіб із вини роботодавця не одержали зарахування певного періоду до страхового стажу.

Окрім того, у кабінеті містяться відомості стосовно звітності зі сплати єдиного соціального внеску. Зокрема роботодавець може бачити зауваження до його звітів і рекомендації щодо усунення неточностей.

Іще одна функція, яка стає доступною для роботодавця в його кабінеті, — можливість отримати інформацію для розрахунку суми виплати за час тимчасової непрацездатності працівника (лікарняні). Дотепер первинні дані для розрахунку — страховий стаж і розмір заробітної плати — надавали працівники. Для цього вони зверталися до управлінь Пенсійного фонду за довідками. Тепер процедура отримання необхідних відомостей значно спрощується.

Податок на прибуток

Як довго амортизувати об’єкт поліпшення орендованого майна

Витрати орендаря на поліпшення об’єкта операційної оренди (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), які приводять до збільшення майбутніх економічних вигід, що первісно очікувалися від його використання, відображаються орендарем як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших необоротних матеріальних активів.

У пп. 138.3.3 ПКУ визначені групи основних засобів (інших необоротних активів) і мінімально допустимі строки їх амортизації в податковому обліку.

Отже, у податковому обліку для розрахунку амортизації витрати на поліпшення (ремонт) орендованих основних засобів зараховуються як окремий об’єкт групи 9 «інші основні засоби» з мінімально допустимим строком корисного використання 12 років.

Див. ІПК ГУ ДФС у м. Києві від 22.10.2018 р. № 4501/ІПК/26-15-12-03-11.

Аналітика на тему

Повертаємо орендований об’єкт із ремонтом: чи потрібно нараховувати ПДВ

Передання поліпшень орендованого об’єкта: бухгалтерський та податковий облік

Приватне підприємництво

Як оподатковують доходи ФОП, якщо розрахунок за товар проведено через термінал

У разі використання платіжних терміналів під час здійснення розрахунків за товари (послуги) доходом фізособи — платника єдиного податку вважається сума, що надійшла на поточний рахунок. Таку думку податківці виклали в ІПК від 16.10.2018 р. № 4435/Д/99-99-13-01-02-14/ІПК.

Своєю чергою, датою отримання доходів є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника єдиного податку.

Якщо під час здійснення розрахунків за товари (роботи, послуги) з використанням платіжних терміналів із суми виручки банком утримується комісійна винагорода за послуги з розрахункового обслуговування, то доходом підприємця є повна сума виручки (з урахуванням комісії, утриманої банком).

ФОП перейшов із загальної на спрощену систему — коли подати декларацію про доходи

ФОПи подають до контролюючого органу податкові декларації про майновий стан і доходи за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року протягом 40 к.дн., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, у якій також зазначаються авансові платежі з ПДФО, відповідно до п. 177.5 ПКУ та ст. 49 ПКУ.

ФОПи подають податкову декларацію протягом 40 к.дн. за результатами звітного кварталу, у якому розпочалася діяльність або відбувся перехід зі спрощеної системи оподаткування на загальну. У решті випадків для ФОПів, які протягом року перейшли із загальної системи на спрощену систему оподаткування, подання податкової декларації за квартал не передбачено.

Див. роз’яснення з розділу 104.09 системи «ЗІР».

Аналітика на тему

Чи повинен підприємець проводити інвентаризацію

Тимчасова непрацездатність підприємців: особливості оформлення та розрахунків

Як оподатковувати лікарняні та декретні підприємців у 2018 році

Про що ми писали минулого тижня

Газета «Інтерактивна бухгалтерія» №№ 224– 228 за 2018 рік

Експерти коментують

Назва посади не відповідає Класифікатору професій: чи правомірно штрафувати

Тема тижня: Інвентаризація – 2018

Щорічна інвентаризація активів і зобов’язань: від документування до відображення результатів в обліку

Положення про порядок проведення інвентаризації майна та зобов’язань підприємства. ЗРАЗОК

Обов’язкова інвентаризація: випадки, строки й обсяги її проведення

Чи повинен підприємець проводити інвентаризацію

Інвентаризація для всіх: процедура й основні правила

Інвентаризаційні описи, акти, звіряльні відомості й протоколи інвентаризації: правила складання

Інвентаризаційні документи: приклади заповнення

Інвентаризація активів і зобов’язань: шпаргалка для бюджетників

Податок на прибуток

Уцінка цінних паперів: чи будуть різниці з податку на прибуток

Індексація зарплати

Індексація зарплати у жовтні 2018 року

Відрядження

Добові за дні закордонного відрядження: як рахувати

Єдиний податок

Чи можуть єдинники першої – третьої груп розраховуватися за допомогою векселя

Слідкуйте за публікаціями «Інтерактивної бухгалтерії» — і будьте завжди в курсі найголовніших бухгалтерських новин!

Приєднуйтеся до дружної команди «Інтерактивної бухгалтерії» у Facebook, Twitter, Google+, LinkdIn, спілкуйтеся й обмінюйтеся новинами за допомогою Telegram.

Замовляйте тестовий доступ до продукту за посиланням або оформіть передплату — та користуйтеся всіма перевагами сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» уже сьогодні.

З безмежною повагою,
«Інтерактивна бухгалтерія»