Держбюджет-2019

Проект Держбюджету на 2019 рік: розміри мінімальної зарплати й прожиткового мінімуму

Законопроект про Державний бюджет України на 2019 рік (№ 9000) пропонує такі розміри соціальних стандартів на 2019 рік:

1. Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2019 року — 1853 грн, з 1 липня — 1936 грн, з 1 грудня — 2027 грн, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

 • дітей віком до 6 років: з 1 січня 2019 року — 1626 грн, з 1 липня — 1699 грн, з 1 грудня — 1779 грн;
 • дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2019 року — 2027 грн, з 1 липня — 2118 грн, з 1 грудня — 2218 грн;
 • працездатних осіб: з 1 січня 2019 року — 1921 грн, з 1 липня — 2007 грн, з 1 грудня — 2102 грн;
 • осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2019 року — 1497 грн, з 1 липня — 1564 грн, з 1 грудня — 1638 грн.

2. Мінімальну заробітну плату:

 • у місячному розмірі: з 1 січня — 4173 грн;
 • у погодинному розмірі: з 1 січня — 25,13 грн.

Спрощену систему оподаткування у 2019 році буде збережено

Під час розробки Держбюджету Уряд виходив із того, що буде збережено на 2019 рік спрощену системи оподаткування для платників єдиного податку І–ІV груп, а також віднесення до четвертої групи (сільськогосподарські товаровиробники) фізосіб-підприємців, які провадять діяльність винятково в межах фермерського господарства.

Про це йдеться в Пояснювальній записці до законопроекту про Державний бюджет на 2019 рік (№ 9000).

Ставки акцизів, екоподатку та ренти проіндексують із 1 січня

Уряд щороку до 1 червня має вносити до Верховної Ради України проект закону про внесення змін до ПКУ щодо ставок оподаткування, визначених в абсолютних значеннях, з урахуванням індексів споживчих цін, індексів цін виробників промислової продукції з таких податків:

 • акцизний податок;
 • екологічний податок;
 • рентна плата.

Цього року такий документ подано дещо із запізненням. Ідеться про законопроект про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок деяких податків (№ 9085).

Так, залежно від сфери застосування податків, ставки акцизного податку, екологічного податку та рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін у 2018 році будуть збільшені на 9%.

Ставки рентної плати за користування надрами у цілях, не пов’язаних із видобуванням корисних копалин, рентної плати — за спеціальне використання води та рентної плати — за спеціальне використання лісових ресурсів з урахуванням прогнозного індексу цін виробників промислової продукції у 2018 році будуть збільшені на 10,3%.

У разі ухвалення закон запрацює з 01.01.2019.

З 1 січня 2019 року буде збільшено мінімальний розмір допомоги по безробіттю

Як повідомляє Державна служба зайнятості, 12 вересня відбулося чергове засідання Правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Правлінням Фонду було встановлено з 1 січня 2019 року новий мінімальний розмір допомоги по безробіттю:

 • для осіб, яким виплати призначаються без урахування страхового стажу та зарплати, — у розмірі 610 грн;
 • для осіб, яким призначаються виплати з урахуванням страхового стажу та зарплати, — 1630 грн.

Нагадаємо, раніше постановою Фонду № 149 було встановлено такі розміри:

 • для осіб, яким виплати призначаються без урахування страхового стажу та зарплати, — у розмірі 544 грн;
 • для осіб, яким призначаються виплати з урахуванням страхового стажу та зарплати, — 1440 грн.

Перевірки

Із 5 жовтня розпочнуться комплексні перевірки з метою виявлення неоформлених працівників

Кабмін доручив органам Держпраці, ДФС, ПФУ, Нацполіції, іншим центральним органам виконавчої влади провести за участю органів місцевого самоврядування починаючи з 5 жовтня 2018 року комплексні заходи, спрямовані на детінізацію зайнятості та доходів населення.

До того ж згадані вище органи мають провести до 5 жовтня 2018 року інформаційно-роз’яснювальну кампанію про заплановані заходи та неприпустимість допуску до роботи найманих працівників без оформлення з ними трудових відносин.

Міністерствам й іншим центральним органам виконавчої влади необхідно переглянути власні нормативно-правові акти й унести до них зміни з метою посилення контролю за оформленням трудових відносин із найманими працівниками.

Див. розпорядження КМУ від 05.09.2018 р. № 649-р.

На скільки оштрафують за несвоєчасно виплачену компенсацію за невикористану відпустку

Компенсація за невикористану відпустку, за наявності відповідних підстав, є обов’язковою виплатою, однак до державних мінімальних гарантій оплати праці не належать. Такого висновку доходить Івано-Франківський  окружний адміністративний суд у рішенні від 16.07.2018 р. у справі № 809/822/18.

Суд звертає увагу на те, що компенсацію за невикористану відпустку не передбачено ні переліком норм та гарантій оплати праці, установленого ст. 12 Закону про оплату праці, ні положеннями глави VIII КЗпП.

Тож, зважаючи на факт усунення позивачем порушень вимог ст. 83 КЗпП і неналежність компенсації за невикористану відпустку до мінімальних державних гарантій оплати праці, Управлінням Держпраці під час винесення оскаржуваної постанови неправомірно застосовано штраф у розмірі, передбаченому абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП.

Проте суд вважає правомірним у такому випадку застосування штрафу, передбаченого абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП, — у розмірі мінімальної зарплати як за порушення інших вимог трудового законодавства. Навіть попри те, що підприємство після винесення припису усунуло порушення трудового законодавства.

Роботодавець не повинен здійснювати самостійний пошук працівників серед осіб з інвалідністю

Обов’язок підприємства зі створення робочих місць для людей з інвалідністю не супроводжується його обов’язком займатися пошуком людей з інвалідністю для працевлаштування. На роботодавця не може бути покладена відповідальність за ненаправлення вповноваженими органами необхідної кількості людей з інвалідністю для працевлаштування через відсутність у населеному пункті людей з інвалідністю, які бажають працевлаштуватися.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в результаті перегляду в касаційному порядку справи за позовом обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Міжлікарняна аптека» про стягнення санкції та пені.

Деталі рішення можна знайти в постанові Верховного Суду від 21 серпня 2018 року у справі № 817/650/17.

Оновлено план-графік перевірок платників податків — фізосіб та платників ЄСВ і ПДФО

12.09.2018 зазнав змін Розділ І плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків — юридичних осіб» та Розділ ІІ плану-графіка «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів» з урахуванням коригування (вересень 2018 року).

Тепер же ДФС оновила станом на 14.09.2018:

 • розділ ІІІ плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків — фізичних осіб» з урахуванням коригування (вересень 2018 року);
 • розділ ІV плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків — юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з урахуванням коригування (вересень 2018 року).

Аналітика на тему

Несвоєчасна виплата зарплати: скільки коштуватиме роботодавцю

Чи може Держпраці перевіряти дотримання бюджетниками Типового положення про бухслужбу

Недопуск податківців до проведення перевірки: підстави, оформлення, наслідки

Ціноутворення

Змінено мінімальні ціни на алкогольні напої

Кабінет Міністрів України підвищив мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкоголь.

Це сталося завдяки постанові КМУ «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957» від 05.09.2018 р. № 748. Постанова набирає чинності через 10 днів із дня її опублікування.

Зверніть увагу! Мінімальні оптово-відпускні й роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв, визначені (розраховані) згідно з примітками 1–3 додатка до вказаної постанови, заокруглюються:

 • у бік зменшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 1 до 4 копійок;
 • у бік збільшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 5 до 9 копійок.

Розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв наведено в новині.

Первинні документи

Скасовано проставляння печатки на ТТН

ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом вантажовідправник повинен виписувати в кількості не менше чотирьох екземплярів. При цьому засвідчувального підпису на документі достатньо — згадку щодо печатки вилучено з Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 р. № 363.

Окрім ТТН, засвідчення печаткою не потребують:

 • договір про перевезення вантажів та його проект;
 • право на пред’явлення претензій вантажовідправником або вантажоодержувачем, яке засвідчується на ТТН;
 • довідка про ціну реалізованого вантажу або проведену переоцінку до претензії на зіпсуття швидкопсувного вантажу;
 • опис вантажу, який вкладається в кожен контейнер із вантажем.

Див. наказ Мінінфраструктури  від 10.08.2018 р. № 368.

Аналітика на тему

Чи потрібно виписувати складські квитанції на власне зерно, що зберігається на складі

За яким документом списувати витрати на ПММ

ПДВ

Постачаємо товари через поштового оператора: чи можна складати підсумкову ПН

Товариство — платник ПДВ планує здійснювати постачання товарів кінцевим споживачам за готівку через юридичну особу — оператора поштового зв’язку. Грошові кошти від споживача за поставлений товар надходитимуть на поточний рахунок товариства з розрахункового рахунка фінансової установи.

Чи можна на такі постачання складати податкову накладну за щоденними підсумками?

Відповідь податківців однозначна — ні. Податкова накладна за щоденними підсумками операцій не може бути складена під час здійснення постачання товарів кінцевому споживачу, якщо розрахунки за такі товари здійснюватимуться через іншу юридичну особу.

Див. ІПК ДФСУ від 11.09.2018 р. № 3988/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Заокруглення в ПН призвели до невідповідності первинним документам на 1 коп.: чи буде ПК

Платник ПДВ отримує податкові накладні, сума ПДВ за якими через округлення не відповідає сумі ПДВ за видатковими накладними/актами на 1 коп. Контрагенти-постачальники відмовляються складати й реєструвати в ЄРПН розрахунки коригування до таких податкових накладних, обґрунтовуючи зазначене відсутністю істотної помилки, яка заважає ідентифікувати операцію.

Чи справді помилка є неістотною? Чи можуть відповідні податкові накладні бути підставою для визнання податкового кредиту з ПДВ?

Ось що стосовно цього сказали податківці.

Зазначення платником податку під час заповнення графи 7 податкової накладної ціни постачання одиниці товару/послуги з більш як двома знаками після коми не може бути єдиною причиною для НЕвизнання податкового кредиту за такою податковою накладною (у разі дотримання решти правил, передбачених ПКУ для формування податкового кредиту).

Зважаючи на норми ст. 198 та п. 201.10 ПКУ, покупець формує податковий кредит за операцією з придбання товарів/послуг на підставі податкової накладної, складеної за такою операцією, за допомогою якої можна ідентифікувати здійснену операцію, та не має права включити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену в податковій накладній, у якій допущено помилку в обов’язкових реквізитах, визначених п. 201.1 ПКУ, якщо помилки в реквізитах такої накладної заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст, навіть за умови реєстрації такої податкової накладної в ЄРПН.

Водночас покупець має право включити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену в податковій накладній, у якій допущено помилку в обов’язкових реквізитах, зазначених у п. 201.1 ПКУ, якщо така податкова накладна зареєстрована в ЄРПН, а помилки в реквізитах цієї накладної не заважають підтвердити зміст операції, період, сторони та суму сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг.

Зважаючи на те що для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що належать до податкового кредиту, є податкові накладні, отримані з ЄРПН, платник має право на віднесення до податкового кредиту сум ПДВ згідно зі складеними та зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними, сформованими на підставі первинних бухгалтерських документів.

Див. ІПК ДФСУ від 14.09.2018 р. № 4044/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Аналітика на тему

Експорт товарів за заниженими цінами лише з 0%-вим ПДВ

Податкова накладна з помилкою: коли декларувати ПДВ-зобов’язання та податковий кредит

Відступлення права грошової вимоги: ПДВ-облік у сторін

Касові операції та РРО

Перезмінка на АЗС відбувається вранці: коли друкувати Z-звіт

Якщо суб’єкт господарювання працює цілодобово, то фіскальний звітний чек (Z-звіт) повинен роздруковуватися кожного дня по закінченні робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня.

Оскільки в добі всього 24 години, у разі щоденної роботі з РРО Z-звіт необхідно виконувати щодня.

Однак якщо у зв’язку з виробничою необхідністю (зміна працівників на АЗС триває цілодобово (з 09:00 до 09:00 наступної доби)), підприємству зручніше було б друкувати Z-звіт не о 23:55, а під час перезмінки — о 09:00.

Саме з такою ситуацією до ДФС звернулося підприємство, що здійснює роздрібну торгівлю пальним на орендованих АЗС, розміщених у місті та за його межами, із застосуванням РРО й цілодобовим режимом роботи.

В ІПК ДФС від 13.09.2018 р. № 4024/ІПК/03-20-14-05-11 податківці вказують: тривалість зміни РРО — це період часу від реєстрації першої за день розрахункової операції до виконання Z-звіту, яка обмежується 24 годинами. Цим й обумовлено вимогу виконувати Z-звіт щодня.

Водночас законодавство не встановлює обмежень щодо кількості друкування на РРО впродовж дня (зміни) Х-звітів і Z-звітів.

Якщо підприємство працює цілодобово, то фіскальний звітний чек (Z-звіт) повинен роздруковуватися кожного дня по закінченню робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня.

Чи оштрафують за непроведення обліку готівки в КОРО, учинене до 05.01.2018

З набранням чинності 05.01.2018 постановою Правління НБУ «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 29.12.2017 р. № 148 (далі — Положення № 148), оприбуткуванням готівки вважається проведення суб’єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі/книзі обліку доходів і витрат/книзі обліку доходів/фіскальному звітному чеку/розрахунковій квитанції (пп. 18 п. 3 р. I Положення № 148).

Водночас відповідно до п. 1.2 глави 1 раніше діючого Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (даліПоложення № 637), оприбуткування готівки — проведення підприємствами й підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій (далі — книга ОРО).

Невиконання щоденних записів (у разі здійснення розрахункових операцій) про рух готівки та суми розрахунків, непідклеювання фіскальних звітних чеків до відповідних сторінок книги ОРО призводить до порушення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень, що відображається в книзі ОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО, тобто до неоприбуткування готівки в розумінні Положення № 637.

У разі встановлення під час перевірки відповідного правопорушення, учиненого до 05.01.2018, суб’єкт господарювання несе фінансову й адміністративну відповідальність.

Аналітика на тему

Протягом якого строку можуть оштрафувати за перевищення граничних сум розрахунків готівкою

Організація каси на підприємстві

Бюджетна звітність

Унесено чергові зміни до Порядку складання бюджетної звітності

Мінфін затвердив зміни до Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування. Це сталося завдяки наказу Мінфіну від 17.08.2018 р. № 700.

Серед новацій такі:

1. За бюджетними програмами, призначення за якими встановлюються законом про Державний бюджет щодо загальнодержавних видатків та кредитування, форми звітності можуть підписуватися керівником бюджетної установи та керівником самостійного структурного підрозділу.

2. Розпорядники бюджетних коштів, до мережі яких включені розпорядники й одержувачі бюджетних коштів, що знаходяться на тимчасово окупованій території та на території проведення антитерористичної операції або здійснення заходів ООС, уносять в АС «Є-Звітність» наявні показники звітності таких розпорядників й одержувачів бюджетних коштів.

3. Уточнюється, що подання звітності супроводжується листом, у якому зазначаються перелік форм звітності, що подаються, та їх обсяг (кількість аркушів за кожною формою), а також номери додатків за формами, які не подаються.

4. У Пояснювальній записці зазначається й описується, зокрема, динаміка дебіторської та кредиторської заборгованості, у т.ч. простроченої, за розрахунками з бюджетом на звітну дату порівняно із заборгованістю на початок звітного року та причини її збільшення або зменшення.

Про що ми писали минулого тижня

Газета «Інтерактивна бухгалтерія» №№ 195– 199 за 2018 рік

Тема тижня: Переведення боргу

Переведення грошового боргу: бухоблік й оподаткування

Переведення товарного боргу: бухоблік й оподаткування

Переведення боргу за зовнішньоекономічним контрактом: можна чи ні

Переведення боргу за договором фінлізингу на нового лізингоотримувача: що з ПДВ

Переведення боргу: юридичний аспект

Оплата праці

Розрахунковий лист про зарплату: у який спосіб і за якою формою подавати

Індексація зарплати

Індексація зарплати у вересні 2018 року

ПДВ

Чи впливають коригування податкового кредиту з ПДВ на суму бюджетного відшкодування

Методика обліку

Безкоштовно отримані поліпшення орендованого майна: документальне оформлення та бухоблік

Облік за МСФЗ

МСФЗ 16 «Оренда»: на які зміни очікувати з 01.01.2019 (частина 4)

Довідкова інформація

Як перевірити свого контрагента за відкритими реєстрами

Слідкуйте за публікаціями «Інтерактивної бухгалтерії» — і будьте завжди в курсі найголовніших бухгалтерських новин!

Приєднуйтеся до дружної команди «Інтерактивної бухгалтерії» у Facebook, Twitter, Google+, LinkdIn, спілкуйтеся й обмінюйтеся новинами за допомогою Telegram.

Замовляйте тестовий доступ до продукту за посиланням або оформіть передплату — та користуйтеся всіма перевагами сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» уже сьогодні.

З безмежною повагою,
«Інтерактивна бухгалтерія»