Оплата праці та трудові відносини

Озвучено розмір мінімальної зарплати з 1 січня 2019 року

Мінімальна заробітна плата з 1 січня 2019 року зросте до 4170 грнповідомив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Щойно викладене наведено на Урядовому порталі.

Нагадаємо, упродовж 2018 року мінімальна зарплата становить 3723 грн.

Перевірки

Оновлено план-графік перевірок платників податків — юросіб

Минулого місяця, а саме станом на 16.08.2018, ДФС оновила розділ ІV плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків — юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з урахуванням коригування (серпень 2018 року).

Однак, як це часто трапляється останнім часом, тепер знову перейшли до оновлення інших розділів плану-графіка документальних планових перевірок платників податків — юридичних осіб на 2018 рік.

Тож, станом на 12.09.2018 зазнали оновлення розділ І плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків — юридичних осіб» та розділ ІІ плану-графіка «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів» з урахуванням коригування (вересень 2018 року).

Звітність

Проміжна МСФЗ-звітність може бути стислою, але обов’язково повноформатною

Якщо підприємство застосовує МСФЗ, то має керуватися, зокрема, вимогами МСБО 34, який передбачає, що проміжна фінзвітність — це фінансовий звіт, що складається або з повного комплекту фінзвітності (визначеного в МСБО 1), або з комплекту стислої фінзвітності за проміжний період.

Своєю чергою, проміжний фінансовий звіт має включати щонайменше такі компоненти:

 • стислий звіт про фінансовий стан;
 • стислий звіт або стислі звіти про прибуток чи збиток й інший сукупний дохід;
 • стислий звіт про зміни у власному капіталі;
 • стислий звіт про рух грошових коштів;
 • деякі пояснювальні примітки.

У такому самому складі, як зазначає ДФС, фінзвітність подається разом із квартальною «прибутковою» декларацією.

Нагадаємо: подавати дві форми звітів (баланс і звіт про фінрезультати) у складі проміжної звітності дозволено лише підприємствам, які складають фінзвітність за НП(С)БО (п. 2 Порядку № 419).

Див. листи Мінфіну від 23.08.2018 р. № 35210-07-10/22399 і ДФС від 22.08.2018 p. № 27209/6/99-99-15-02-01-15.

Оприлюднено проект загального табеля (переліку) статзвітності на 2019 рік

На офіційному веб-сайті Державної служби статистики України оприлюднено Проект загального табеля (переліку) форм державних статистичних спостережень на 2019 рік.

Останній містить, зокрема, найменування форм, що подаватимуться протягом 2019 року, реквізити наказів, якими вони затверджені, строк подання, а також зазначено, на кого відповідна звітність поширюється.

Аналітика на тему

Відображення результатів податкової перевірки у звітності

Захмарні штрафи за неподання або несвоєчасне подання звітності й документації щодо контрольованих операцій

Звіт про контрольовані операції – 2017: форма, строки та порядок заповнення

Касові операції та РРО

Запропоновано скасувати необхідність щоденного підклеювання звітних чеків у КОРО

Наразі процес реєстрації РРО займає час, потребує підготовки в паперовому вигляді великої кількості документів і чимало коштує для підприємців.

Для цього Мінфін напрацював зміни до наказу «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій» від 14.06.2016 р. № 547, що:

 • спрощують реєстрацію РРО та порядок уведення їх в експлуатацію;
 • запроваджують механізм обміну інформацією в електронному вигляді під час реєстрації та застосування РРО;
 • спрощують вимоги щодо ведення книги обліку розрахункових операцій (скасовується необхідність щоденного підклеювання звітних чеків).

Запропоновано, аби вказані зміни набрали чинності з 1 жовтня 2018 року, але не раніше дня їх офіційного опублікування.

Від застосування КОРО можна буде відмовитися: проект Мінфіну

У випадку успішного затвердження вказаного вище проекту Мінфіну в тому варіанті, який оприлюднено, буде оновлено випадки, коли суб’єкт господарювання веде КОРО.

Суб’єкти господарювання, які відповідно до рішень, затверджених власними розпорядчими документами, про те, що в разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, за потреби та за власним бажанням можуть:

 • зареєструвати КОРО;
 • скасувати реєстрацію КОРО та припинити її застосування.

У такому випадку суб’єкт господарювання має право не реєструвати й не зберігати КОРО. Для таких РРО в реєстраційному посвідченні вказуються: «Книга ОРО на цей РРО не реєструвалася. У випадках виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не проводиться».

Печатка стала необов’язковою на окремих розрахункових документах

НБУ вніс зміни до низки нормативно-правових актів щодо використання печатки на документах — повідомляє прес-служба НБУ.

Зокрема з метою реалізації вимог законодавства України, згідно з якими використання печатки не може бути обов’язковим реквізитом будь-якого документа (у т.ч. розрахункового), НБУ уніс відповідні зміни до низки власних нормативно-правових актів.

Про це йдеться в постанові від 04.09.2018 р. № 95, яка запрацювала 12.09.2018.

Зміни внесено до:

 • Положення про розрахункові палати для пред’явлення векселів до платежу, затвердженого постановою Правління НБУ від 25.09.2001 р. № 403;
 • Положення про порядок виконання банками документів на переказ, примусове списання і арешт коштів в іноземних валютах та банківських металів, затвердженого постановою Правління НБУ від 28.07.2008 р. № 21;
 • Положення про порядок здійснення операцій з чеками в іноземній валюті на території України, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2000 р. № 520;
 • Положення про порядок здійснення банками операцій з векселями в національній валюті на території України, затвердженого постановою Правління НБУ від 16.12.2002 р. № 508;
 • Положення про порядок виконання банками документів на переказ, купівлю та продаж іноземної валюти або банківських металів в особливий період, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.09.2004 р. № 436;
 • Положення про електронні гроші в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 04.11.2010 р. № 481.

Аналітика на тему

Протягом якого строку можуть оштрафувати за перевищення граничних сум розрахунків готівкою

Чи може навчальний заклад приймати в касу благодійні внески без РРО

Як правильно нумерувати касові ордери та журнал реєстрації ордерів

Держреєстрація юросіб та ФОПів

Оновлено форми заяв у сфері держреєстрації юросіб і ФОПів

Мін’юст наказом від 29 серпня 2018 року № 2824/5 оновив форми заяв про державну реєстрацію:

 • створення юридичної особи (форма 1);
 • переходу юридичної особи на діяльність на підставі власного установчого документа або модельного статуту (форма 2);
 • змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (форма 3);
 • створення відокремленого підрозділу юридичної особи (форма 4);
 • змін до відомостей про відокремлений підрозділ юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (форма 5);
 • припинення відокремленого підрозділу юридичної особи (форма 6);
 • припинення юридичної особи в результаті її реорганізації (форма 8);
 • включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (форма 9);
 • (акредитацію) відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації (форма 22);
 • змін до відомостей про відокремлений підрозділ іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (форма 23).

ПДВ

Почали провадити новий вид діяльності — подаємо Таблицю даних платника податку

За словами податківців, якщо платник податку розпочинає провадити новий вид діяльності, то Таблиця даних платника податку заповнюється та подається згідно з п. 31 Порядку № 117. Тобто Таблиця даних платника податку подається із поясненням, у якому зазначається діяльність, із можливим посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Див. роз’яснення ДФС у підкатегорії 101.17 системи «ЗІР».

Зарахування зустрічних однорідних вимог — перешкода для бюджетного відшкодування ПДВ

Податківці акцентують увагу на тому, що однією з умов є фактична сплата суми ПДВ отримувачем товарів/послуг у попередніх і звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг.

Тому, у разі якщо оплата постачальнику за надані ним товари/послуги здійснюється не отримувачем таких товарів/послуг, а іншою особою, то під час виникнення в такого отримувача товарів/послуг від’ємного значення ПДВ за цими операціями в нього відсутнє право на заявлення суми ПДВ до бюджетного відшкодування.

Отже, суми ПДВ, які фактично не були сплачені покупцем постачальнику товарів/послуг, а кредиторська заборгованість за такими товарами/послугами погашена в результаті проведення взаємозаліку заборгованостей, не підлягають бюджетному відшкодуванню.

Див. ІПК ДФСУ від 06.09.2018 р. № 3879/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Аналітика на тему

Експорт товарів за заниженими цінами лише з 0%-вим ПДВ

Податкова накладна з помилкою: коли декларувати ПДВ-зобов’язання та податковий кредит

Відступлення права грошової вимоги: ПДВ-облік у сторін

ПДФО

Фонд соцстраху та ДФС ніяк не дійдуть згоди: хто утримує ПДФО з лікарняних підприємцям

Робочі органи виконавчої дирекції Фонду під час здійснення фінансування страхувальника фізичної особи — підприємця, особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, у розумінні ПКУ не є податковим агентом, оскільки не здійснюють нарахування та виплату застрахованій особі допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Відповідну інформацію розмістив Фонд соцстраху.

Проте в листі ДФСУ від 29.12.2017 р. № 17616/М/99-99-13-01-02-14 та ІПК ДФСУ від 19.12.2017 р. № 3040/Ч/99-99-13-02-03-14/ІПК податківці наголосили: Фонд, який виплачує допомогу по тимчасовій непрацездатності, повинен виконати функції податкового агента у частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету за рахунок таких осіб ПДФО та військового збору й відобразити зазначену допомогу у формі № 1ДФ.

Однак, як бачимо, Фонд дотримується дещо іншої позиції. Зокрема в листі від 08.12.2016 р. № 3.2-29-2184 ФСС з ТВП також указано: після надходження суми коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника останній повинен перерахувати податок на доходи фізичних осіб, військовий збір, за утримання яких несе відповідальність.

З 1 жовтня розширену інформацію про доходи та сплачені податки з них можна отримати в електронній формі

ДФС із метою забезпечення зручності платників податків у межах електронного сервісу щодо отримання інформації з Держреєстру фізосіб — платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді доопрацьовано електронні формати. Вони будуть запроваджені з 01.10.2018.

Запровадження нової форми передбачає розширення переліку інформації з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків, яку отримуватимуть платники податків у відповідь на запити про свої доходи в електронному вигляді.

Відповідь за новою формою доповнена інформацією про суму виплаченого доходу, суму перерахованого податку, а також про дати прийняття/звільнення з роботи відповідно до Податкових розрахунків за формою № 1ДФ, які подаються податковими агентами до контролюючих органів.

Аналітика на тему

Спецодяг для працівників: які норми, порядок видачі, коли утримувати ПДФО

Як штрафують податкових агентів за порушення з ПДФО та ВЗ

Туристичний збір

Чи сплачувати туристичний збір із передплати за проживання

Під час бронювання номера (місця) готель може запросити передплату за надання готельних послуг. Передплата враховується в оплату готельних послуг при остаточному розрахунку, якщо інше не обумовлено укладеним із замовником договором.

Фахівці ГУ ДФС у Дніпропетровській області зазначають: оскільки податкові агенти справляють туристичний збір під час надання послуг проживання (ночівлі) та факт надання таких послуг підтверджується відповідними документами на проживання (заповнені анкети, реєстрація тощо), то з коштів, отриманих у вигляді передоплати за проживання (бронювання місця для проживання), туристичний збір не справляється.

Про що ми писали минулого тижня

Газета «Інтерактивна бухгалтерія» №№ 189– 193 за 2018 рік

Експерти коментують

Подали фінзвітність за невідповідною формою: чи можна переподати

Тема тижня: Звіт із ЄСВ

Мінімальна база нарахування ЄСВ: визначаємо суму різниці та відображаємо у Звіті з ЄСВ

Як заповнювати кількість застрахованих осіб в основних реквізитах форми № Д4

Створення нового робочого місця: коли та в яких таблицях Звіту з ЄСВ заповнюємо

Заповнюємо оновлену таблицю 5 Форми № Д4

Календарні дні тимчасової непрацездатності в реквізитах 13 і 14 таблиці 6 Форми № Д4

Відрахування відпускних за частину невідпрацьованого робочого року: застосовуємо КТН «14»

ПДВ

Податкова накладна з помилкою: коли декларувати ПДВ-зобов’язання та податковий кредит

Трансфертне ціноутворення

Контрольована операція не відповідає принципу «витягнутої руки»: правила коригувань

Облік за МСФЗ

МСФЗ 16 «Оренда»: на які зміни очікувати з 01.01.2019 (Частина 3)

Оплата праці та трудові відносини

Сумісництво: прийняття на роботу, оплата, лікарняні, відпускні, індексація (Частина 2)

Торгівля

Застосування норм природного убутку товарів у роздрібній торгівлі

Слідкуйте за публікаціями «Інтерактивної бухгалтерії» — і будьте завжди в курсі найголовніших бухгалтерських новин!

Приєднуйтеся до дружної команди «Інтерактивної бухгалтерії» у Facebook, Twitter, Google+, LinkdIn, спілкуйтеся й обмінюйтеся новинами за допомогою Telegram.

Замовляйте тестовий доступ до продукту за посиланням або оформіть передплату — та користуйтеся всіма перевагами сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» уже сьогодні.

З безмежною повагою,

«Інтерактивна бухгалтерія»