Правила трансфертного ціноутворення орієнтовані на те, що контрольовані операції мають відповідати принципу «витягнутої руки». А як учинити, коли після детального аналізу виявилося, що це не так? Які подальші дії компанії? Як у такому разі не наразитися на штрафи?
Відповіді на ці й інші запитання — далі

Самостійне коригування

Правила проведення коригування

У разі якщо умови здійснення контрольованої операції не відповідають принципу «витягнутої руки», прибутківець має право самостійно відкоригувати ціну контрольованої операції та, відповідно, суми податкових зобов’язань. Таке коригування проводять винятково за ціною контрольованої операції та лише за умови, якщо це не призведе до зменшення суми податку на прибуток, який підлягає сплаті до бюджету (пп. 39.5.4.1 ПКУ).

Перед тим, як розпочати коригування, компанія має подбати про розрахунок діапазону цін для кожної контрольованої операції та визначити необхідну суму коригування. Як розрахувати такий діапазон, прописано в пп. 39.3.2.3 ПКУ.

Так, якщо ціна в контрольованій операції перебуває:

  • у межах діапазону, вважається, що умови контрольованої операції відповідають принципу «витягнутої руки»;
  • поза межами діапазону цін (рентабельності), розрахунок податкових зобов’язань платника податків у контрольованій операції проводиться відповідно до ціни (показника рентабельності), яка (який) дорівнює значенню медіани такого діапазону (крім випадків проведення платниками податків самостійного коригування згідно з пп. 39.5.4 ПКУ).

Своєю чергою, профільний пп. 39.5.4 ПКУ наказує в разі проведення самостійного коригування розраховувати свої податкові зобов’язання відповідно до:

  • максимального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції була вищою за максимальне значення діапазону цін (рентабельності),

та/або

  • мінімального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції була нижчою за мінімальне значення діапазону цін (рентабельності).

Водночас у ПКУ ані слова про обчислення сальдо від розрахованих позитивних і негативних показників коригування окремих контрольованих операцій. Це визнають і податківці (див. ІПК ДФСУ від 25.05.2018 р. № 2340/6/99-99-12-03-07-15/ІПК).

Ведемо до того, що прибутківцю для розрахунку загальної суми збільшення податкових зобов’язань доведеться врахувати лише ті контрольовані операції, у яких сума коригування призведе до збільшення фінрезультату до оподаткування. Тобто контрольовані операції, які потенційно могли б зменшити фінрезультат, — фактично під табу.