У попередньому номері газети ми розглядали ПДВшний облік у разі відступлення права грошової вимоги, а сьогодні на порядку денному — відступлення права товарної вимоги. Тобто — коли перший кредитор, який перерахував передоплату за товари/послуги, передає новому кредиторові право вимагати від боржника відвантажити товари/надати послуги.
Тож, які ПДВ-наслідки матиме відступлення товарної вимоги в кожної зі сторін операції (першого кредитора, боржника-постачальника та нового кредитора), наразі й розповімо

Насамперед пригадаймо: для податкових цілей під відступленням права вимоги слід мати на увазі операцію з перевідступлення кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредиторові з попередньою чи наступною компенсацією вартості цього боргу кредитору або без такої компенсації (пп. 14.1.255 Податкового кодексу України, даліПКУ).

Відступлення права товарної вимоги, що виникло за договором на постачання товарів (виконання робіт, надання послуг), може проводитися за компенсацію, яка дорівнює сумі боргу, більша або менша за таку суму або ж узагалі може бути безкоштовною. Але на ПДВшний облік це не вплине. Також як компенсацію за відступлення права вимоги новий кредитор може надавати першому кредиторові товари чи послуги. Тоді в нового кредитора виникає додатковий об’єкт обкладення ПДВ. Але про це — згодом.

До вашої уваги — схематичне відображення відступлення права товарної вимоги.

Схема

Одразу обумовимо, що всі сторони угоди — платники ПДВ, і постачальник-боржник постачає товари (послуги), що обкладаються ПДВ.

ПДВ у першого кредитора (екс-покупця)

За договором на постачання товарів (виконання робіт, надання послуг) перший кредитор (будучи на цей момент у статусі покупця товарів, робіт або послуг) перераховує постачальнику (платнику ПДВ) передоплату й отримує право на податковий кредит на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної (п.п. 198.2, 198.3 і п. 198.6 ПКУ).