Наразі ДФСУ об’єднує Податкову, митницю, а також здійснює контроль за нарахуванням і сплатою єдиного внеску. Проте під час адміністрування ЄСВ навряд чи знадобиться інформація про результати інвентаризації. Митники можуть ініціювати проведення інвентаризації, але тільки щодо матеріальних цінностей, які перебували чи перебувають під митним контролем (п. 8 ч. 1 ст. 347 Митного кодексу України). Тож лише в податківців є право вимагати проведення інвентаризації в повному обсязі. Коли це право виникає та які при цьому наслідки чекають на суб’єктів господарювання — з’ясовуймо в матеріалі

Коли податківці можуть вимагати проведення інвентаризації

Право вимагати проведення інвентаризації надано контролерам із ДФСУ на підставі пп. 20.1.9 ПКУ. Звучить воно доволі лаконічно та містить лише одну умову — «…вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації».

Тож, податківці можуть ініціювати проведення інвентаризації тільки під час проведення перевірок.

У такій лаконічності норми є і позитивні, і негативні сторони.

З одного боку це чітка норма, котра не містить додаткових передумов, а з іншого податківці можуть нею скористатися навіть без обґрунтування доцільності такого заходу. Лишається тільки визначитися, про які перевірки йдеться, адже пп. 20.1.9 ПКУ цей момент не тлумачить.

У п. 75.1 ПКУ зазначено: контролери мають право здійснювати камеральні, документальні (планові чи позапланові, виїзні або невиїзні) і фактичні перевірки. Формально виходить так, що, навіть проводячи камеральну перевірку, податківці вправі вимагати проведення інвентаризації, але навряд чи вони скористаються цим правом, оскільки камеральна перевірка здійснюється винятково на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків. А документи, що складаються під час інвентаризації, до «когорти» податкових декларацій аж ніяк не належать. Та й Методичні рекомендації щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, затверджені наказом Міндоходів від 14.06.2013 р. № 165, не містять такого «прийому», як інвентаризація на вимогу контролюючого органу.

Якщо ж мовити про документальні та фактичні перевірки, перешкод у контролерів не буде.

Таким чином, як під час фактичної, так і під час документальної перевірки контролери вправі вимагати проведення інвентаризації.