ПДВ

Строки реєстрації мінусових РК у ЄРПН

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

 • для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених із 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, — до останнього дня (включно) календарного місяця, у якому вони складені;
 • для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених із 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, — до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, у якому вони складені;
 • для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача — платника ПДВ, у яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, — протягом 15 календарних днів із дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (абз.абз. 14–17 п. 201.10 ПКУ).

Своєю чергою, в ІПК ДФСУ від 21.05.2018 р. № 2231/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці зауважили, що ПКУ не передбачено механізм фіксації дати отримання покупцем мінусового розрахунку коригування.

Тому, контролери рекомендують реєстрацію розрахунків коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг здійснювати з урахуванням строків, визначених абз.абз. 15–16 п. 201.10 ПКУ. Тобто реєструвати мінусові розрахунки коригування в межах строків, установлених для податкових накладних/розрахунків коригування, складених до та після 15-го дня календарного місяця.

Форму податкової накладної та розрахунку коригування оновлять

ДФС оприлюднила проект наказу Мінфіну України «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307».

Прийняття вказаного нормативно-правового акта врегулює питання щодо реєстрації платниками ПДВ у ЄРПН «зайво» складених податкових накладних (наприклад, двох і більше податкових накладних, складених на одну операцію з постачання товарів/послуг) та складання і реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до них.

Проектом передбачено затвердження в новій редакції форми податкової накладної та внесення змін до Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. № 1307, зокрема:

 • складання зведеної податкової накладної у частині зазначення коду однієї з ознак у графі «Зведена податкова накладна» (замість помітки «Х»);
 • складання податкової накладної за щоденними підсумками. У разі складання податкової накладної за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на такі операції) у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» такої податкової накладної робиться помітка «Х» і зазначається тип причини 11. Своєю чергою, у графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а в рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія та/або номер паспорта» не заповнюється. Інші показники такої податкової накладної заповнюються за загальними правилами;
 • складання розрахунку коригування в разі допущення помилки в реквізитах заголовної частини податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН, які не заважають ідентифікувати здійснену операцію.

Текст проекту відповідного наказу й проекти форм податкової накладної та розрахунку коригування ДФСУ опублікувала на своєму офіційному веб-сайті. Подробиці — у новині.

Коли новостворений платник єдиного податку 3-ї групи може стати платником ПДВ

ДФС у Запорізькій області роз’яснила: зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів із дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, установленої для 3-ї групи, яка не передбачає сплати ПДВ, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.

У разі зміни ставки єдиного податку реєстраційна заява подається не пізніше ніж за 15 к.дн. до початку календарного кварталу, у якому застосовуватиметься ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ.

Новостворена юридична особа може обрати ставку єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ (3 група — 3%), лише після здійснення реєстрації платником ПДВ.

Тобто новостворена юридична особа може зареєструватися з дня державної реєстрації як платник єдиного податку 3-ї групи зі ставкою 5% та не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного кварталу подати заяву про перехід на сплату єдиного податку за ставкою 3% (для 3-ї групи), а також подати заяву на реєстрацію платником податку на додану вартість.

Аналітика на тему

Помилилися під час розрахунку частки використання товарів/послуг у неоподатковуваних операціях: як виправити

Хто й коли реєструє розрахунки коригування до податкових накладних у ЄРПН

«Невиправні» помилки у ПДВшній звітності

Податок на прибуток

Необоротні активи придбано в нерезидента: чи застосовувати 30% коригування

Платник податку на прибуток, що формує різниці, збільшує фінансовий результат до оподаткування на суму 30% вартості товарів, у т.ч. необоротних активів, робіт і послуг (крім операцій, зазначених у п. 140.2 та пп. 140.5.6 ПКУ, й операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ), придбаних, зокрема, у нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого постановою Кабміну «Про затвердження переліку організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи» від 04.07.2017 р. № 480.

Якщо нерезидент, організаційно-правова форма якого включена до переліку, затвердженого постановою Кабміну № 480, у звітному році сплачував податок на прибуток (корпоративний податок), господарські операції платника податків із ним за відсутності критеріїв, визначених пп.пп. «а»–«в» пп. 39.2.1.1 ПКУ, визнаються неконтрольованими.

Тож операції такого нерезидента з придбання товарів, у т.ч. необоротних активів, робіт і послуг, визнаються неконтрольованими, і платник податку не формує різниці відповідно до вимог пп. 140.5.4 ПКУ.

Відповідне роз’яснення надане в ІПК ДФС від 21.05.2018 р. № 2240/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.

Як підтвердити право на коригувальні різниці за операціями з неприбутковими організаціями

Застосування норм пп.пп. 140.5.4 та 140.5.9 ПКУ щодо збільшення фінансового результату до оподаткування на суму 30% вартості товарів, у т.ч. необоротних активів, робіт і послуг, придбаних у неприбуткових організацій, та, відповідно, на суму коштів або вартість товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного року до неприбуткових організацій, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, здійснюється на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку таких господарських операцій, а також інформації щодо знаходження неприбуткової організації в Реєстрі на момент здійснення такої операції (див. розділ 102.13 системи «ЗІР»).

Аналітика на тему

Чи може подання уточнюючої декларації стати приводом для документальної перевірки

Повернення товарів: облік у продавця

ПДФО

Відряджений витратив власні кошти, а роботодавець компенсував: чи оподатковувати

У разі якщо юрособою (роботодавцем) відшкодовуються витрати, понесені фізособою (працівником) під час відрядження за власні кошти, то сума таких відшкодованих витрат не є об’єктом обкладення ПДФО за умови виконання всіх вимог, установлених п. 170.9 ПКУ.

Саме таку відповідь надає ДФС у підкатегорії 103.04 системи «ЗІР» на запитання: чи виникає об’єкт оподаткування ПДФО у найманого працівника, якщо аванс на відрядження не видавався, а звіт про використання коштів під час відрядження та під звіт подається для відшкодування витрат, понесених за власні кошти?

Нагадаємо

ДФС наполягає, що оскільки фізособою (працівником) придбання товарів для потреб юрособи здійснено за рахунок власних коштів, тобто юрособою (працедавцем) попередньо не видавалися кошти під звіт, то сума коштів, виплачених такій фізособі за вказані товари, включається до її загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інші доходи й оподатковується на загальних підставах. Своєю чергою, зазначена сума коштів не є базою нарахування ЄСВ.

Про це йшлося в ІПК ДФС від 23.02.2018 р. № 765/6/99-99-12-02-03-15/ІПК, яку скасовано завдяки рішенню Полтавського окружного адміністративного суду від 02.05.2018 р. у справі № 816/909/18. Проте скасування цієї ІПК не заважає ДФС видавати нові ІПК із таким же висновком, як і у скасованій (див. ІПК ДФС від 10.05.2018 р. № 2080/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, № 2081/6/99-99-13-02-03-15/ІПК).

Дарунки фізособам більш як/менш як 25% мінзарплати: оподаткування та відображення в 1ДФ

Передусім нагадаємо: дарунки (окрім грошових), вартість яких не перевищує 25% однієї мінзарплати (у розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року, не обкладаються ПДФО та ВЗ (пп. 165.1.39 ПКУ). У 2018 році це дарунки вартістю до 930,75 грн.

ДФС в ІПК № 2306/5/99-99-13-02-03-16/ІПК від 24.05.2018 р. наголосила:

 • по-перше, якщо вартість дарунків перевищує 930,75 грн — оподаткуванню підлягає вся сума дарунка (а не лише сума перевищення);
 • по-друге, оскільки мовиться про негрошовий подарунок, під час розрахунку ПДФО слід застосовувати негрошовий коефіцієнт 1,219512 (п. 164.5 ПКУ). У формі № 1ДФ вартість дарунка відображається з урахуванням коефіцієнта й з ознакою доходу «126».

Якщо вартість дарунка не перевищує 930,75 грн — вона відображається у формі № 1ДФ без застосування коефіцієнта з ознакою доходу «160».

Аналітика на тему

Оподаткування й облік лікарняних

Як простити борг фізособі, щоб не сплачувати зайвих податків

ЄСВ

ДФС про відповідальність за несплату чи несвоєчасну сплату ЄСВ фермерами та ФОП

ДФС на своєму офіційному сайті інформує, що відповідно до ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є ФОП, у т.ч. ті, що обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

За порушення законодавства по єдиному внеску, зокрема за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ на платників, які допустили зазначене порушення, накладається штраф у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум (ст. 25 Закону № 2464).

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожен день прострочення платежу.

Згідно зі ст. 165 прим. 1 КпАП, несплата або несвоєчасна сплата ЄСВ, зокрема ФОП або особами, які забезпечують себе роботою самостійно, у сумі, що не перевищує 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, — тягне за собою накладення штрафу від 40 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У сумі понад 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — тягне за собою накладення штрафу від 80 до 120 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зауважимо, звільняються від сплати за себе ЄСВ фізособи, якщо вони отримують пенсію за віком, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, установленого ст. 26 Закону про пенсійне страхування, й отримують пенсію чи соціальну допомогу.

Аналітика на тему

Як визначати мінімальну базу нарахування ЄСВ і доплату в разі погодинної оплати праці

Перехідні відпускні: нарахування ЄСВ, оподаткування, відображення у звітності

Оплата праці та трудові відносини

Жінок мають намір залучати до важких робіт

Національне законодавство мають намір привести у відповідність із законодавством ЄС у частині усунення гендерних обмежень стосовно підземної роботи.

Із цією метою буде денонсована Конвенція Міжнародної організації праці про використання праці жінок на підземних роботах в шахтах будь-якого роду № 45. Президент уже зареєстрував у Верховній Раді законопроект про денонсацію Конвенції за № 0185. Конвенція, схвалена в 1935 році (для УРСР набула чинності в 1962 році та є чинною для України в порядку правонаступництва), забороняє використовувати на підземних роботах у шахтах жінок будь-якого віку.

Своєю чергою, Конвенція суперечить Директиві Ради ЄС про реалізацію принципу рівних можливостей і рівноправного ставлення до чоловіків і жінок в питаннях працевлаштування і зайнятості. Крім того, Суд Справедливості ЄС у 2005 році визнав дискримінаційною заборону використання праці жінок на підземних роботах у шахтах.

До того ж у Парламенті зареєстрований законопроект № 8406 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо приведення національного законодавства у відповідність із законодавством ЄС у частині усунення гендерних обмежень для жінок по їх роботі зі шкідливими та важкими умовами праці й на підземних роботах у зв’язку з денонсацією Конвенції.

Законопроектом запропоновано виключити з Кодексу законів про працю України ст. 174, що встановлює заборону на застосування праці жінок на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами, а також на підземних роботах, окрім нефізичних робіт або робіт із санітарного та побутового обслуговування. Також не можна залучати жінок до підняття й переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Така сама норма буде виключена із Закону «Про охорону праці».

У разі прийняття Закон набуде чинності з дня денонсації Україною Конвенції (але не раніше дня його публікації).

Чи може відсторонений від роботи працівник піти у відпустку або на лікарняний

Під відстороненням працівника від роботи слід мати на увазі призупинення трудових правовідносин, яке полягає в тимчасовому звільненні працівника від обов’язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором, і тимчасове увільнення роботодавця від обов’язку забезпечувати працівника роботою або створювати умови для її виконання.

У випадку відсторонення працівника від роботи з припиненням виплати зарплати допомога по тимчасовій непрацездатності не надається, оскільки допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі як повна або часткова компенсація заробітної плати, котру вона втрачає внаслідок захворювання або інших страхових випадків.

Відповідно до умов ст. 82 КЗпП, відсторонення працівника від роботи не враховується до стажу роботи, що надає право на щорічну відпустку. За період відсторонення від роботи без збереження заробітної плати сплата страхового внеску на соціальне страхування не здійснюється, і такий період до страхового стажу не зараховується.

Працівник може піти у відпустку під час відсторонення від роботи в разі:

 • якщо настав строк надання щорічної відпустки відповідно до затвердженого графіка відпусток;
 • за згодою власника;
 • коли відсторонений від роботи співробітник належить до категорії працівників, яким власник зобов’язаний надати відпустку в зручний час.

Докладніше — тут.

Аналітика на тему

Індексація зарплати в травні 2018 року

Тривалість робочого дня при 36-годинному робочому тижні: арифметика не сходиться

Чи можна прийняти працівника на неповний робочий час із підсумованим обліком

Соціальне страхування

На роботодавців чекають електронні заяви-розрахунки для виплати лікарняних

Виконавча дирекція Фонду соцстрахування України ініціювала затвердження нового порядку фінансування страхувальників (роботодавців) для надання матеріального забезпечення застрахованим особам. Зокрема зазначений порядок урегулює механізм й умови фінансування виплат за листками непрацездатності та окремих страхових виплат. Відповідний проект постанови буде винесено на розгляд правління ФССУ, про що й повідомлено на сайті відомства.

Метою проекту порядку є запровадження нових підходів щодо обслуговування страхувальників й упередження можливих помилок під час визначення страхувальниками розміру допомоги та страхових виплат.

Зокрема в проекті передбачено, що робочі органи виконавчої дирекції Фонду до прийняття рішення про проведення фінансування здійснюватимуть попередній контроль стосовно правильності нарахування виплат і в разі виявлення помилок надавати рекомендації страхувальнику щодо їх усунення. Перевірки проводитимуться за допомогою звірки даних, наведених страхувальником у заявах-розрахунках, із відомостями, що містяться в Державному реєстрі застрахованих осіб.

Запроваджується система оперативного інформування робочих органів виконавчої дирекції Фонду щодо проведення виплат застрахованим особам шляхом надання повідомлення. Це надасть можливість Фонду своєчасно захистити права застрахованих осіб у разі затримки належних їм виплат.

Крім того, реалізація проекту вказаного Порядку створює умови для подальшого зменшення навантаження на страхувальників шляхом спрощення звітності та скорочення кількості перевірок.

Проект затверджує нову форму заяви-розрахунку та запроваджує можливість її подання в електронному вигляді із застосуванням ЕЦП.

Касова дисципліна

НБУ встановив перехідний період використання старих зразків касових документів

НБУ затвердив постанову від 24.05.2018 р. № 54, якою вніс зміни до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

Так, суб’єкти господарювання мають право до 30 червня 2018 року (включно) використовувати у своїй діяльності форми відомості на виплату грошей, прибуткового касового ордера, видаткового касового ордера, журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, касової книги, книги обліку виданої та прийнятої старшим касиром готівки й акта про результати інвентаризації наявних коштів, установлені Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637.

Зміни в понятті «оприбуткування готівки в касі»

Постановою від 24.05.2018 р. № 54 також визначено таке.

Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами та веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Оприбуткуванням готівки в касах фізичних осіб — підприємців, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх товарними чеками (квитанціями) і веденням книги обліку доходів і витрат (або книги обліку доходів), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат (або книзі обліку доходів) на підставі товарних чеків (квитанцій).

Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, а також у касах фізичних осіб — підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

Аналітика на тему

Організація каси на підприємстві

Касові операції в підприємців: особливості організації

Розрахунок й установлення ліміту каси по-новому

Про що ми писали минулого тижня

Газета «Інтерактивна бухгалтерія» №№ 102– 105 за 2018 рік

Експерти коментують

Підвищення окладів у місцевих радах: з якої дати проводити й на що впливає

Працівник за власні кошти придбав товар для підприємства: податкові наслідки

Чи виплачувати допомогу на оздоровлення медику-суміснику

Чи сплачувати рентну плату за воду, що постачається вторинному водокористувачеві для зовнішнього благоустрою

Тема тижня: Соціальне страхування

Оподаткування й облік лікарняних

Тривала тимчасова непрацездатність: коли направляють на МСЕК і чи оплачують час огляду

Тимчасова непрацездатність підприємців: особливості оформлення та розрахунків

Працівника перевели із сумісництва на основне місце роботи: як оплачувати лікарняний

Оформлення й оплата листків непрацездатності особам, які виконують роботи за ЦПД

Декілька листків непрацездатності поспіль: як обчислити й оплатити лікарняні

Основні засоби

Чи амортизувати основні засоби під час ремонту, поліпшення

Слідкуйте за публікаціями «Інтерактивної бухгалтерії» — і будьте завжди в курсі найголовніших бухгалтерських новин!

Приєднуйтеся до дружної команди «Інтерактивної бухгалтерії» у Facebook, Twitter, Google+, LinkdIn, спілкуйтеся й обмінюйтеся новинами за допомогою Telegram.

Замовляйте тестовий доступ до продукту за посиланням або оформіть передплату — та користуйтеся всіма перевагами сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» уже сьогодні.

З безмежною повагою,

«Інтерактивна бухгалтерія»