ПДВ

Платники ПДВ можуть відслідковувати всю інформацію про коригування ПН

Для платників ПДВ запроваджено новий електронний сервіс — візуалізація повної інформації щодо податкової накладної з урахуванням усіх зареєстрованих до неї розрахунків коригування кількісних і вартісних показників.

Новий сервіс створений із метою недопущення платниками податку помилок під час складання розрахунків коригування до податкової накладної.

Доступ до інформації надано в приватній частині (особистий кабінет) Електронного кабінету в розділі «ЄРПН».

Чи можна оскаржити рішення комісії про неврахування таблиці даних платника податку?

Нормами Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117, не передбачено оскарження рішення комісії щодо неврахування таблиці даних платника податку.

Не передбачає відповідних дій і Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Водночас платник податку має право надати скаргу на дії чи рішення комісії регіонального рівня в порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду згідно із чинним законодавством.

Відповідні рекомендації наводить ДФС у підкатегорії 101.17 системи «ЗІР».

Зразок Скарги на рішення комісій ДФС щодо реєстрації ПН/РК у ЄРПН

З метою уникнення випадків некоректного заповнення Скарги на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації (далі — Скарга) та забезпечення успішної її реєстрації ДФСУ на своєму офіційному веб-сайті опублікувала зразок заповнення цієї Скарги.

Зі зразком заповнення скарги можна ознайомитися тут.

Аналітика на тему

Оновлено додатки Д1, Д5 і ДС9 до декларації з ПДВ: іще більше деталізації та інформації

Хто й коли реєструє розрахунки коригування до податкових накладних у ЄРПН

Виправлення помилок у податкових накладних: як скласти розрахунок коригування

Звітність

Довідник ознак доходів для форми № 1ДФ буде змінено

Мінфін запланував із 1 жовтня 2018 року оновити додаток до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4. Відповідний проект наказу вже розміщено на сайті Мінфіну.

Проектом наказу вносяться зміни в додаток до Порядку № 4, а саме:

  • у розділі 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» чинні назви ознак доходів приводяться у відповідність із нормами ПКУ, а Довідник доповнюється новими ознаками доходів;
  • у розділі 2 «Довідник ознак податкових соціальних пільг» чинна назва податкової соціальної пільги приводиться у відповідність із нормами ПКУ.

Своєю чергою, проектом наказу не змінюється чинний Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку.

Звіт про управління та звіт про платежі на користь держави: Мінфін підготував зміни до НП(С)БО

Мінфін оприлюднив проект наказу Мінфіну України «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку».

Цим проектом підготовлено зміни до НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» і НП(С)БО 2 «Консолідована фінансова звітність». Зокрема передбачено доповнити й уточнити деякі терміни та норми, які були внесені до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо вдосконалення деяких положень.

Крім того, зазначений проект передбачає доповнення НП(С)БО 1 новим розділом про склад й елементи звіту про управління та звіту про платежі на користь держави.

Як декларувати рентну плату за воду, що частково постачається для задоволення санітарно-гігієнічних потреб?

Чинний порядок визначення основних елементів й обчислення податкових зобов’язань із рентної плати передбачає, що рентна плата не справляється, зокрема, за обсяги води, що використовується для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення, у т.ч. для задоволення винятково власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та платників єдиного податку (пп. 255.4.1 ПКУ).

Водночас в умовах дії єдиного тарифу централізованого водопостачання, установленого згідно з Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою НКРЕКП від 10.03.2016 р. № 302, не передбачено процедури обліку обсягів постачання води за різною собівартістю («з» або «без» урахування рентної плати).

У зв’язку із цим до затвердження окремих тарифів контролери радять складати для кожного водного об’єкта три додатки 5 до звітної податкової декларації з рентної плати (див. лист ДФСУ від 08.05.2018 р. № 1388/4/99-99-12-02-03-13).

Хто з платників повинен уточнити зобов’язання із земподатку за II півріччя 2018 року?

Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим Мінагрополітики від 25.11.2016 р. № 489 (даліПорядок № 489), передбачено: із 17.07.2018 для земельних ділянок, інформація про які не внесена до відомостей Державного земельного кадастру, та в разі якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) під час розрахунку її нормативної грошової оцінки (далі — НГО), застосовується зі значенням 3,0.

У зв’язку із цим Офіс великих платників податків ДФС інформує: платники, що мають земельні ділянки, інформація про які не внесена до відомостей Держземкадастру, та в разі якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, повинні подати до контролюючих органів уточнюючі податкові декларації за II півріччя 2018 року з новою довідкою (витягом) про НГО земельної ділянки, яка видана з урахуванням вимог Порядку № 489 (зважаючи на зміни, що наберуть чинності 17.07.2018).

Аналітика на тему

Чи може подання уточнюючої декларації стати приводом для документальної перевірки

Оплата праці та трудові відносини

Не оплатили роботу в нічний час або у святковий день — отримайте штраф у 10 мінзарплат

Правлінням Держпраці у Черкаській області було винесено постанову, якою на підприємство накладено штраф у розмірі 96000 грн на підставі абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП за такі, установлені перевіркою, порушення:

  • оплата праці за роботу в нічний час трьом сторожам не нарахована та не виплачена, чим порушено норми ст. 108 КЗпП;
  • за роботу у святкові дні 1, 7 січня не проведено доплату в подвійному розмірі одному працівникові, чим порушено норми ст. 107 КЗпП.

ВСУ в постанові від 26.04.2018 р. у справі № 823/708/17 визнав правомірним накладання цього штрафу.

Нагадаємо: згідно з абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП, недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці тягне за собою штраф у 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, установленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

ФОП зобов’язаний проводити коригування середнього заробітку працівників

Положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100, поширюються на підприємства, установи й організації та фізичних осіб — підприємців, що укладають із працівниками трудові відносини.

На це вказує Мінсоцполітики в листі від 10.05.2018 р. № 766/0/101-18.

Тож і фізособи-підприємці мають проводити коригування середнього заробітку в разі підвищення посадових окладів найманих працівників.

Якщо фізична особа — підприємець не має можливості провести коригування середньої зарплати на коефіцієнт підвищення посадових окладів (тарифних ставок), то приймається рішення про зменшення коефіцієнта коригування, виходячи з фінансової спроможності.

Однак Мінсоцполітики визнає, що Порядком № 100 чітко не передбачено, скільки знаків після коми необхідно застосовувати під час розрахунку коефіцієнта коригування.

Продавці та водії — не ті категорії працівників, з якими можна укладати ЦПД

Аби уникнути відповідальності за виявлених працівників, які виконують певні обов’язки нелегально, окремі спритні підприємці користуються тим, що про укладення договорів цивільно-правового характеру з фізособами не потрібно повідомляти державні органи. Адже це питання не регулюється ст. 24 КЗпП. Таким чином, цивільну-правову угоду можна швиденько укласти й заднім числом, до чого нерідко й вдаються деякі недобросовісні роботодавці.

На це звертає увагу Управління Держпраці у Закарпатській області.

Зокрема, приватний підприємець уклав договір з іншою фірмою про здійснення пасажирських перевезень, також залучав до роботи трьох осіб на умовах цивільно-правових відносин. Останні працювали водіями пасажирських автобусів. Під час інспекційного відвідування, проведеного посадовцями Управління Держпраці у Закарпатській області, вдалося встановити, що вказані особи дотримувалися графіка роботи, оскільки протягом місяця доставляли пасажирів до конкретного населеного пункту у чітко визначений час. Тобто вони фактично, кажучи мовою закону, здійснювали трудову функцію водіїв.

Отож, відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП на підприємця накладено штраф у розмірі 335070 грн.

Інший приватний підприємець, власниця крамниці продажу мобільних телефонів з Ужгорода, залучила до виконання обов’язків продавців-консультантів трьох осіб узагалі без жодного оформлення з ними трудових відносин. Під час інспектування останні повідомили інспекторам, що прийняті на роботу як стажери.

Власниця крамниці пояснила: ці молоді люди справді були якийсь час присутні в приміщенні торговельного закладу, але з метою обговорення їх подальшого стажування, жодних договорів із ними не оформлювалося й заробітної плати вони нібито не отримували.

На цю тему читайте в матеріалі «За якими професіями не може укладатися ЦПД».

На скільки оштрафують за помилковий розрахунок суми індексації

Ненарахування індексації зарплати за наявності підстав є порушенням ст. 95 КЗпП і, відповідно, мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

Натомість порушення правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації є порушенням Порядку № 1078 та не підпадає під визначення мінімальних державних гарантій в оплаті праці, наведене у ст. 12 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР, тож належить до категорії інших порушень.

Відповідний висновок наведено в листі Держпраці від 07.05.2018 р. № 3570/4.1/4.1-ДП-18.

Затверджено договір про компенсацію роботодавцю зарплат біженцям

Мінсоцполітики наказом від 25.04.2018 р. № 588 затвердило Примірну форму договору про компенсацію витрат роботодавця на оплату праці працевлаштованої особи із числа внутрішньо переміщених осіб.

Примірну форму договору затверджено відповідно до п. 12 Порядку здійснення заходів сприяння зайнятості, повернення коштів, спрямованих на фінансування таких заходів, у разі порушення гарантій зайнятості для внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою КМУ від 08.09.2015 р. № 696.

Водночас наказ Міністерства соціальної політики України від 08.10.2015 р. № 999, яким було затверджено попередню форму договору, втратив чинність.

Аналітика на тему

Індексація зарплати в травні 2018 року

Тривалість робочого дня при 36-годинному робочому тижні: арифметика не сходиться

Чи можна прийняти працівника на неповний робочий час із підсумованим обліком

ЄСВ

Затверджено форму заяви про взяття на облік члена фермерського господарства як платника ЄСВ

Мінфін затвердив форму заяви про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) (форма № 12-ЄСВ), що викладена в додатку 2 до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 24.11.2014 р. № 1162 (даліПорядок № 1162).

Окрім того, викладено в новій редакції форму Повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску, на якого не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» (форма № 2-ЄСВ).

Водночас до Порядку № 1162 унесено низку змін. Ідеться про наказ Мінфіну від 29.03.2018 р. № 393.

Зокрема, передбачено, що в разі внесення змін до даних, які вказуються в повідомленні за формою № 2-ЄСВ (найменування, прізвище, ім’я, по батькові, місцезнаходження, місце проживання платника єдиного внеску, контролюючого органу, у якому платник єдиного внеску перебуває на обліку тощо) повідомлення за формою № 2-ЄСВ підлягає заміні в контролюючому органі.

Для отримання нового повідомлення платник ЄСВ подає до контролюючого органу заяву із зазначенням причин заміни та старе повідомлення.

Контролюючий орган протягом двох робочих днів після такого звернення видає (надсилає) платнику єдиного внеску нове повідомлення.

У такому самому порядку видається нове повідомлення замість зіпсованого чи втраченого.

Аналітика на тему

Як визначати мінімальну базу нарахування ЄСВ і доплату в разі погодинної оплати праці

Перехідні лікарняні та декретні: як визначати базу нарахування ЄСВ

Про що ми писали минулого тижня

Газета «Інтерактивна бухгалтерія» №№ 96– 100 за 2018 рік

Експерти коментують

Яка сума отриманих коштів потрапляє в дохід туроператора-єдинника

Тема тижня: Виправлення ПДВ-помилок

Заниження податкових зобов’язань із ПДВ: як виправити помилку

У «старій» ПДВ-декларації не врахували податкових накладних: як виправити помилку

Помилки в додатках до декларації з ПДВ: способи виправлення

Виправлення помилок у додатку Д5 до ПДВ-декларації на прикладах

«Невиправні» помилки у ПДВшній звітності

Помилилися під час розрахунку частки використання товарів/послуг у неоподатковуваних операціях: як виправити

Недоплата, штраф та пеня у разі самостійного виправлення ПДВшних помилок

Індексація зарплати

Індексація зарплати в травні 2018 року

Методика обліку

Фінансові витрати: правила капіталізації

Торгівля

Повернення товарів: облік у продавця

Перевірки на підприємстві

Чи може подання уточнюючої декларації стати приводом для документальної перевірки

Слідкуйте за публікаціями «Інтерактивної бухгалтерії» — і будьте завжди в курсі найголовніших бухгалтерських новин!

Приєднуйтеся до дружної команди «Інтерактивної бухгалтерії» у Facebook, Twitter, Google+, LinkdIn, спілкуйтеся й обмінюйтеся новинами за допомогою Telegram.

Замовляйте тестовий доступ до продукту за посиланням або оформіть передплату — та користуйтеся всіма перевагами сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» уже сьогодні.

З безмежною повагою,

«Інтерактивна бухгалтерія»