Газета «Інтерактивна бухгалтерія»

  • slidebg
    «Інтерактивна бухгалтерія» — ми ПЕРШІ зі свіжими змінами!
    щоденна газета, база аналітичних матеріалів, нормативні документи, корисні функції
    для бухгалтерів та керівників
    .
240 грн
за 1 місяць
Бухгалтерська електронна газета
З питань передплати звертайтеся за:
тел.: (044) 392 3202
Електронна адреса: subscription@interbuh.com.ua
ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС: 68131
у каталозі ДП «Преса»
Газета № 18 (27) — понеділок, 6 травня 2013
Заповнення податкових накладних
Згідно з п. 201.7 Податкового кодексу України податкову накладну складають, зокрема, на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Однак у графі 3 «Номенклатура товарів/послуг продавця» цього документа не можна робити запис на кшталт: «передоплата за договором», «аванс» чи інший подібний. Навіть якщо на дату отримання авансу (часткової передоплати) платник ПДВ — постачальник ще точно не знає, які товари (послуги) він відвантажуватиме (надаватиме) першими, у графі 3 податкової накладної необхідно вказати номенклатуру поставки (найменування) товарів (послуг). Адже це один з обов'язкових реквізитів податкової накладної, без якого вона не відповідає вимогам ст. 201 ПКУ.
Тема податкової накладної для будь-якого бухгалтера, якому доводиться стикатися з цим документом у своєму повсякденному професійному житті, невичерпна. Мабуть, у жодній іншій професії не знайдеться гідного їй документального аналога. Скажімо, зміг би хтось із юристів з'ясовувати у свого колеги формат проставлення дати в позовній заяві, пропонуючи, у свою чергу, три можливих варіанти та висловлюючи серйозні побоювання з приводу того, що помилка в цьому реквізиті може призвести до відмови в розгляді самого позову? Або, наприклад, чи можна уявити лікаря, який закликає колег на допомогу для вирішення питання про послідовність написання адреси лікувального закладу в лікарняному листі?
Трудові відносини
Наближаються травневі свята, які можуть спричинити складнощі у визначенні графіка роботи підприємства. Адже не кожен виробничий процес можна зупинити на один чи два дні, а тоді знову його запустити. Крім того, для багатьох підприємств це привід улаштувати собі невеличкі канікули шляхом перенесення робочих днів, що завжди доволі сприятливо позначається на настроях, які панують у колективі. Отже, розберімося, як правильно перенести робочі дні відповідно до діючого законодавства та які наслідки такого перенесення потрібно взяти до уваги бухгалтеру
На жаль, питання перенесення робочих днів чітко не врегульоване трудовим законодавством України, тому на практиці доволі часто виникає багато ускладнень.
Можливість перенесення робочих днів передбачена ст. 67 Кодексу законів про працю (далі — КЗпП). У ній зазначено, що з метою створення сприятливих умов для використання святкових і неробочих днів, а також раціонального використання робочого часу Кабмін не пізніше ніж за три місяці до таких днів може рекомендувати керівникам підприємств, установ та організацій перенести вихідні й робочі дні в порядку та на умовах, установлених законодавством. Причому перенесення допускається лише для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними.
У свою чергу, роботодавець у разі застосування рекомендацій КМУ не пізніше ніж за два місяці до настання такого святкового (неробочого) дня видає наказ (розпорядження) про перенесення вихідних і робочих днів на підприємстві, в установі або організації. Це до того ж потрібно погодити з профспілкою підприємства.
Соціальне страхування
Як оплатити листок непрацездатності працівнику за період із 30 квітня по 8 травня 2013 року, якщо на підприємстві згідно з розпорядженням КМУ та наказом керівника робочий день із п’ятниці 3 травня перенесено на суботу 18 травня?
ВІДПОВІДЬ: У такому випадку допомогу виплачують за робочі дні, які припадають на період хвороби, згідно з графіком роботи підприємства або індивідуальним графіком роботи працівника (якщо такий установлено).
Цей висновок випливає з п. 2 Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації, затвердженого постановою КМУ від 06.05.2001 р. № 439, і п. 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266. Такої ж думки дотримується й виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФСС з ТВП) у листі від 11.07.2007 р. № 04-06/С-133з-218.
Отже, дійсно, розпорядженням від 19.12.2012 р. № 1043-р Уряд рекомендував перенести робочий день із п’ятниці 3 травня на суботу 18 травня. Як видно із запитання, роботодавець скористався рекомендаціями КМУ та видав наказ про перенесення робочого дня. Тож робочим днем, згідно з установленим на підприємстві графіком роботи, вважається саме 18 травня 2013 року. За роботу в цей день має нараховуватися зарплата відповідно до табелю обліку робочого часу.
Жінка перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка закінчилася 10.01.2013 р. З 11 січня жінка мала стати до роботи, але захворіла. Як оплачувати їй лікарняний, з якого числа та з розрахунку якого заробітку?
З 1 січня 2011 року набула чинності нова редакція ст. 7 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18 січня 2001 року № 2240-III (далі – Закон № 2240). Розповімо про те, як тепер слід обчислювати страховий стаж.
Оскільки допомога по вагітності та пологах надається за рахунок Фонду з тимчасової втрати працездатності, то головне завдання бухгалтера — п равильно відобразити її в бухгалтерському та податковому обліку підприємства. Як правильно це зробити, а також чи потрібно взагалі її оподатковувати, — дізнайтеся зі статті
Податковий облік декретних
Податковий облік допомоги по вагітності та пологах (далі — декретні) є досить простим, адже згідно з нормами чинного законодавства вона звільнена від оподаткування. Проте розглянемо підстави для такого звільнення докладніше.
Податок на прибуток
Ні в податкових витратах, ні в податкових доходах декретні не відображатимуться, адже для підприємства вони є транзитними засобами, оскільки фактично їх виплачує Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФСС із ТВП). Підтвердженням тому є думка податківців, що висвітлена в підкатегорії 110.06.06 ЄБПЗ1.
Податок на доходи фізичних осіб
Сума декретних (допомога по вагітності та пологах) не включається в загальний місячний або річний оподатковуваний дохід платника податків, а отже, податок на доходи фізичних осіб із неї не утримується. Підтверджує цю думку й Комітет Верховної ради України з питань податкової та митної політики в листі від 23.02.2011 р. № 04-27/108.
Бюджет
Централізована бухгалтерія (далі — ЦБ) входить до складу управління й є її відокремленим структурним підрозділом. Чи може спеціаліст апарату Головного управління освіти і науки облдержадміністрації (держслужбовець), на якого покладено ведення бухгалтерського обліку, здійснювати керівництво ЦБ?
 
 
 
 
 

ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ
і щодня (у робочі дні) отримуйте підбірку свіжої аналітики та новин!