Зазвичай облік та оподаткування відпускних викликає найбільшу кількість запитань у бухгалтерів напередодні літнього сезону відпусток. Особливо це стосується так званих «перехідних» відпусток. Отже, про порядок обліку та оподаткування, зокрема й «перехідних» відпускних, ітиметься в статті
Бухгалтерський облік
У бухгалтерському обліку суми відпускних проводяться через створений за рахунок коштів підприємства резерв на оплату відпусток. Для цього призначено субрахунок 471 «Забезпечення виплат відпусток», на якому відповідно до Інструкції № 291 ведеться облік руху та залишків коштів на оплату чергових відпусток працівникам.
Зверніть увагу!
Мінфін України у своєму листі від 09.06.2006 р. № 31-34000-20-25/12321 зазначає, що норма щодо створення забезпечення на виплату відпусток, установлена п. 7 П(С)БО 26 «Виплати працівникам» і п. 13 П(С)БО 11 «Зобов’язання», є імперативною для застосування підприємством (докладніше про обов’язковість створення резерву відпусток читайте в статті «Резерв відпусток: створювати чи ні» в газеті «Інтерактивна бухгалтерія»).
Використання забезпечення відображається за дебетом субрахунку 471 у кореспонденції з рахунком 66 «Розрахунки за виплатами працівникам», 651 «За розрахунками із загальнообов’язкового державного соціального страхування» — у періоді фактичного нарахування відпускних працівникам.