Фізособа — єдинник групи 3 надав послуги, які не відповідають КВЕДам, зазначеним у його облікових даних і в реєстрі платників єдиного податку. Які можуть бути наслідки від здійснення такої операції?

Відповідь

Фізична особа — підприємець — платник єдиного податку не має права провадити в межах підприємницької діяльності такі види діяльності, які не зазначені в його облікових даних. Далі — розлогіше.

Дані про види діяльності фізичних осіб — підприємців містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV). Водночас до реєстру платників єдиного податку вносять відомості про платника єдиного податку, зокрема види господарської діяльності (п. 299.7 ПКУ).

Податківці щодо цього дотримуються доволі жорсткої позиції, а саме: фізична особа — підприємець — платник єдиного податку, яка провадить види діяльності, не зазначені в її облікових даних і в реєстрі платників єдиного податку, у т.ч. якщо договір укладають від імені суб’єкта господарювання з іншим суб’єктом господарювання, зобов’язана перейти на сплату інших податків і зборів (загальна система оподаткування) з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому провадилися види діяльності, не зазначені в його облікових даних і реєстрі платників єдиного податку (див. роз’яснення з категорії 107.01 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua)). Своєю чергою, це відповідає вимогам пп. 7 пп. 298.2.3 ПКУ.

Звісно, обмежитися простим переходом зі спрощеної системи на загальну не вдасться. Зокрема, у роз’ясненні, розміщеному в категорії 138.01 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua)), фахівці зазначають, що в такому разі отримані доходи від виду діяльності, який не вказаний ані в реєстрі платників єдиного податку, ані в ЄДР, слід оподатковувати за загальними правилами, установленими ПКУ для платників податку — фізичних осіб (п. 177.6 ПКУ).

Тож, якщо підприємець групи 3 єдиного податку все-таки вирішив надати послуги, за якими не відкрито КВЕД, тобто не ведеться підприємницька діяльність, то він їх може надати як звичайна фізособа-громадянин, а не як фізособа-єдинник. При цьому слід потурбуватися про правильне оформлення цивільно-правових відносин.