Працівники мають право укладати трудові договори на одному чи одночасно на декількох підприємствах, якщо інше не передбачено законодавством, колдоговором або угодою сторін (ч. 2 ст. 21 КЗпП).

Водночас сумісництвом вважається виконання працівником, окрім  своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому чи іншому підприємстві за наймом.

Але ключовою відмінністю при внутрішньому сумісництві є те, що з працівником, який уже трудиться на підприємстві, укладається ще один трудовий договір про роботу за сумісництвом на іншій посаді.

Отже, факт прийняття працівника на роботу за сумісництвом засвідчує укладений із ним трудовий договір.

Із цього випливає, що в такому випадку теж необхідно дотримуватися вимог ч. 3 ст. 24 КЗпП, згідно з якою працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом або розпорядженням роботодавця, і повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу. Подають таке Повідомлення за формою з додатка до Постанови № 413.

Тому під час оформлення працівника на роботу за внутрішнім сумісництвом необхідно подавати до ДФС Повідомлення  про прийняття працівника на роботу.

Водночас у Повідомлені про прийняття працівника на роботу в графі 4 «Категорія особи» у разі працевлаштування працівника за сумісництвом указують «2» — наймані працівники без трудової книжки. Адже трудові книжки фізосіб, які трудяться за сумісництвом, ведуться лише за місцем основної роботи (абз. 4 п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту й Мінсоцзахисту населення України від 29.07.1993 р. № 58далі — Інструкція № 58). А запис відомостей про роботу за сумісництвом здійснюється за бажанням працівника власником або вповноваженим ним органом за основним місцем роботи.

Розгляньмо 2 практичні ситуації.

Ситуація 1

Працівник із 13.02.2012 р. трудиться на підприємстві водієм на повну ставку (основне місце роботи). Із 02.02.2017 р. його приймають на роботу на цьому самому підприємстві на 0,5 ставки слюсарем із ремонту автомобілів. Чи потрібно повідомляти ДФС про прийняття такого працівника за внутрішнім сумісництвом?

Так, потрібно. Адже особу приймають на нову посаду (на тому самому підприємстві), виходить, видають відповідний наказ про прийняття на роботу за сумісництвом, тобто укладають окремий трудовий договір. Тож до початку роботи працівника за посадою на роботі за сумісництвом необхідно заздалегідь видати наказ про прийняття на роботу за сумісництвом, сформувати й подати до ДФС Повідомлення про прийняття працівника на роботу.

Ситуація 2

Працівник із 08.09.2014 р. трудився на підприємстві на посаді менеджера зі збуту на повну ставку (основне місце роботи), але він звільнився, і з 14.02.2017 р. його оформлено на 0,5 ставки за сумісництвом. Водночас він працевлаштовується на інше підприємство на повну ставку, яке стає його основним місцем роботи. Чи потрібно повідомляти ДФС про прийняття такого працівника за сумісництвом?

Як уже наголошувалося, на осіб, які працюють за сумісництвом, трудові книжки ведуться тільки за місцем основної роботи (абз. 4 п. 1.1 Інструкції № 58). Тож працівнику слід видати трудову книжку, яка надалі вестиметься за основним місцем роботи, куди працівник оформлюється на повну ставку. Адже трудові книжки зберігаються на підприємствах, а при звільненні працівника трудова книжка видається йому під розписку в журналі обліку (п. 3 постанови КМУ «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 р. № 301).

Перш ніж видати працівникові трудову книжку, аби він міг працевлаштуватися на нове основне місце роботи й подати трудову книжку, необхідно внести до неї запис про звільнення працівника.

Тому в описаній ситуації перевести працівника на роботу за сумісництвом без оформлення його звільнення з відповідним записом у трудову книжку не вдасться. Таким чином:

  • спочатку видаємо наказ про звільнення;
  • уносимо запис про звільнення до трудової книжки;
  • проводимо остаточний розрахунок із працівником,
  • а уже потім оформлюємо наказ про прийняття працівника на роботу за сумісництвом.

Як результат — після видання наказу про прийняття працівника на роботу за сумісництвом необхідно повідомити ДФС, надіславши  Повідомлення.

Якщо сталося так, що Повідомлення до ДФС забули подати, то це краще зробити навіть із запізненням. Про штрафні санкції на неподання Повідомлення до ДФС ішлося в матеріалі «Коли та як штрафують за неподання Повідомлення до ДФС про прийняття на роботу» газети № 177/2016.

Микола КИРИЛЬЧУК,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»