Як утримувати аліменти після запровадження військового збору

Щомісяця утримуємо за виконавчим листом аліменти із зарплати працівника в розмірі 25%. Як визначити базу для утримання аліментів: після вирахування суми військового збору чи до?

ВІДПОВІДЬ: Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджений постановою КМУ від 26.02.1993 р. № 146 (даліПерелік № 146).

Утримання аліментів провадиться із суми заробітку, що належить особі, яка сплачує аліменти, після утримання із цього заробітку податків (п. 13 Переліку № 146). На те, що стягнення аліментів провадиться із суми заробітку платника аліментів після утримання з нього обов’язкових податків, указує й пп. 7.5.10 Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Мін’юсту від 15.12.1999 р. № 74/5.

Незважаючи на те що в згаданих вище нормах ідеться лише про «податки», під ними слід мати на увазі всі види обов’язкових зборів, внесків і платежів, що сплачуються до бюджету. Тому аліменти утримуються із суми, яка лишилася після вирахування ПДФО, ЄСВ та військового збору.

Таку ж точку зору висловила і ДФС у листі від 12.02.2015 р. № 339/4/99-99-19-01-01-13. Податківці зазначили, що розмір відрахувань із заробітної плати й інших доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску (п. 1 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.99 р. № 606-XIV). Податковий агент із суми нарахованої заробітної плати зобов’язаний утримати військовий збір, окрім того, із метою обкладення податком на доходи фізичних осіб база оподаткування заробітної плати визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску. А сума аліментів розраховується із суми заробітної плати, яка залишається після утримання військового збору, податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску.

Нагадаємо!

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються аліменти, що виплачуються платнику податку відповідно до рішення суду або за добровільним рішенням сторін у сумах, визначених згідно із СКУ, за винятком виплати аліментів нерезидентом незалежно від їх розміру. Отже, аліменти не є об’єктом оподаткування військовим збором.

(пп. 165.1.14 ПКУ)

Приклад

Працівнику за повністю відпрацьований квітень 2015 року нарахували зарплату в розмірі 3600 грн. Згідно з виконавчим листом, утримання аліментів проводиться в розмірі 25% заробітку.

Із нарахованої зарплати утримуються:

  • ЄСВ у сумі 129,60 грн (3600,00 грн × 3,6%);
  • ПДФО в сумі 520,56 грн ((3600,00 грн - 129,60 грн) х 15%);
  • військовий збір у сумі 54,00 грн (3600,00 грн × 1,5%).

Базою для утримання аліментів буде сума зарплати, що залишилася після проведення всіх обов’язкових утримань:

3600,00 грн - 129,60 грн - 520,56 грн - 54,00 грн = 2895,04 грн.

Сума аліментів, які належить стягнути за виконавчим листом, становитиме:

2895,04 грн × 25% = 723,96 грн.

Таким чином, базою для утримання аліментів буде сума зарплати, яка залишається після відрахування всіх належних платежів до бюджету, тобто ПДФО, ЄСВ і військового збору.

Світлана ЛІСТРОВА,

шеф-редактор
газети «Інтерактивна бухгалтерія»