Суб’єктів господарювання, що мають справу з фінансовими операціями, рідко балують роз’ясненнями. Та й їм бувають подарунки. Міндоходівці в листі від 15.04.2014 р. № 6877/6/99-99-19-03-02-15 розглянули 14 питань. Які особливості чекають на таких осіб?
Газета № 153 / 14 серпня 2014
Зміст
Експерти коментують
Військовий збір
Цінні папери: у розрізі податку на прибуток та особливого податку
Матеріали по темі
-
Форми та бланки ЛІГА:ЗАКОН
-
Аналітичні матеріали
-
Зближення податкового та бухгалтерського обліків має фрагментарний характер. Яскравий тому приклад показує практика бухобліку операцій із цінними паперами, яка дуже часто не відповідає стандартним вимогам. Тож наразі розглянемо особливості податкового та бухгалтерського обліку боргових цінних паперів.
-
Наше підприємство провадить професійну діяльність із торгівлі цінними паперами (далі — ЦП) і повинно звітувати (як податковий агент) з особливого податку на операції з відчуження ЦП та операцій із деривативами. Проте офіційно форму декларації не затверджено, існує лише проект, запропонований податківцями.
Які наслідки нас очікують за неподання декларації та несплату податку згідно із цим проектом?
ВІДПОВІДЬ: Однозначності тут бракує. Передусім розглянемо ситуації з поданням звітності податковими агентами з позиції Податкового кодексу України (далі — ПКУ). Адже в багатьох платників виникають сумніви, чи мають узагалі податкові агенти звітувати, особливо якщо кошти через них не проходять. Потім розберемо нюанси звітування за проектом Декларації з особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій із деривативами (далі — Декларація), запропонованої Міндоходів1.
Ситуація 1
Професійний торгівець здійснює продаж ЦП від імені та за рахунок власника ЦП
Якщо чітко слідувати нормам (далі — ПКУ), то виходить, що податковий агент (професійний торгівець ЦП) зобов’язаний нараховувати, утримувати й перераховувати особливий податок, а також подавати податкову звітність (абз. 2 п. 219.2 ПКУ). А п. 219.4 ПКУ мовить, що звітність подається за правилами, визначеними ст. 46 ПКУ. Але ж у цій нормі зазначається, що податкова декларація подається (!) платником податків, а податкового агента, який діє від імені та за рахунок власника цінних паперів, навряд чи можна таким назвати. Принаймні, у пп. 212.1.9 ПКУ прописано, що платниками вважаються ті, хто здійснює операції з продажу цінних паперів, і в цьому випадку продавцем вважається саме фактичний власник ЦП. Виходить замкнене коло. -
(коментар до листа ДПСУ від 25.02.2013 р. № 2801/6/15-5215)
Відверто кажучи, зроблений у листі висновок нас трохи здивував. Будуючи логічний ланцюжок, податківці спершу згадують, що згідно з п. 216.7 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), податкові зобов’язання за особливим акцизним податком виникають на дату отримання доходу від продажу або іншого відчуження цінних паперів. І тут же відзначають, що операції за договорами дарування є об’єктом обкладення акцизним податком і передбачають отримання доходу особою, яка набуває права власності на цінні папери. Виходить, не зовсім зрозуміло: чи то податкове зобов’язання виникає в обдарованого, чи то в дарувальника, імовірно, за звичайною ціною. Що ж, спробуємо із цим розібратися.
Відповідно до пп. 213.1.7 ПКУ, обкладенню особливим акцизним податком підлягають операції з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, де відбувається перехід права власності на цінні папери. Звісно, дарування — це один зі способів відчуження майна. Із цим не посперечаєшся.
Визначення
Відчуження майна — будь-які дії платника податків, унаслідок учинення яких такий платник податків у порядку, передбаченому законом, утрачає право власності на майно, що належить такому платникові податків, або право користування, зокрема природними ресурсами, що у визначеному законодавством порядку надані йому в користування. -
Для чого потрібно складати Додаток ЦП до декларації з податку на прибуток і як правильно його оформити — читайте в нашій статті
-
Закінчився третій квартал, який поновив запитання: коли ж звітувати із ціннопаперового акцизу? Контролери певні, що мають цілком законні підстави вимагати подачі звітності. Більше того, вони наполегливо рекомендують відзвітувати за новоствореною Декларацією а 1-й і 2-й квартали. Як би там не було, освіжимо в пам’яті сутність особливого податку.
-
Зміни в податку на прибуток стосуються відміни ряду пільг і привілей. Чи залишаться пільги з податку на прибуток у готелів? Як відбуватиметься оподаткування інвестиційних фондів? За якою ставкою оподатковуватиметься торгівля цінними паперами? Хто вестиме окремий облік?
-
Нормативні документи
-
Редакція від 04.10.2013 р.
-
Редакція: 11.07.2014 р.
-
Редакція від 24.01.2014 р.