Як повідомити Податковій про сплату податку консолідовано
Нині українські компанії переймають досвід наших закордонних сусідів і будують свій бізнес не в одному населеному пункті, а створюють цілу мережу власних філій по всій Україні. З точки зору маркетингу — переваг удосталь, а от із боку оподаткування виникають питання. Наприклад, як сплачувати податок на прибуток: консолідовано чи окремо. Якщо юрособа вирішила сплачувати податок на прибуток консолідовано, чи треба повідомляти податковому органу? Скажемо — так, потрібно. Тож пригадаймо, як оформити рішення про консолідовану сплату податку. Куди звертатися, які документи слід подати? Про це та про інші нюанси розповімо в нашій статті
Загальні положення
Юрособа, яка має у своєму складі відокремлені підрозділи, що розташовані поза межами адміністративно-територіальної одиниці, на якій знаходиться юрособа, може прийняти рішення про сплату податку на прибуток консолідовано, тобто за себе та за свої відокремлені підрозділи (абз. 2 п. 152.4 ПКУ). Прийнявши таке рішення, юрособа повинна повідомити про нього в Податкову за своїм місцезнаходженням і за місцезнаходженням філії (відокремленого підрозділу) до 1 липня поточного року, аби, починаючи з наступного року, сплачувати податок консолідовано (абз. 4 п. 152.4 ПКУ).
Зауважимо!
Рішення про консолідовану сплату податку на прибуток — не обов’язок, а лише право. Платник вирішує, прийняти його чи ні. А от як оформити таке рішення, ніде не йдеться. Вважаємо, можна це рішення прописати в наказі по підприємству або ж затвердити на загальних зборах засновників.
Як повідомити в Податкову
Для того аби сплата консолідованого податку була правомірна, до податкового органу до 1 липня подають Повідомлення платника податку про прийняття рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток (далі — Повідомлення), форма якого затверджена наказом Мінфіну від 28.01.2013 р. № 39.
Повідомлення можна надіслати поштою чи подати особисто. Жодних особливих вимог стосовно цього законодавство не передбачає. Однак під час надсилання за допомогою поштового зв’язку радимо направити Повідомлення заздалегідь, аби податківці отримали його у визначені строки, тобто до 1 липня. Адже в разі буквального прочитання таке рішення приймають до 1 липня та повідомляють про це Податкову (п. 152.4 ПКУ). Тож, щоб Податкова володіла відомостями про ваше рішення уже станом на 1 число, це Повідомлення слід надіслати завчасно.
Щоправда, не без винятків — під час утворення філій упродовж року, коли на 1 січня поточного року філій не було, — там свої строки (про це — далі).
Чи потрібно щороку подавати Повідомлення
Підтверджувати щороку рішення юрособи щодо сплати податку консолідовано не потрібно, оскільки обраний порядок сплати податку на прибуток застосовується до моменту зміни платником податку свого рішення (абз. 6 п. 152.4 ПКУ). Наголошують на цьому й податківці в системі «ЗІР» (підкатегорія 102. 04).
Тож, незважаючи на те що минулого року форма змінилася, переподавати Повідомлення тим, хто вже перейшов на консолідовану сплату, не потрібно.
Чи можна змінити рішення протягом року
Ні, змінювати рішення впродовж року не можна. Норми ПКУ містять чітку заборону щодо зміни порядку сплати податку протягом року (абз. 5 п. 152.4 ПКУ).
А якщо раптом передумали
На практиці можливі ситуації, коли підприємство в минулі роки чи в поточному році сплачує податок консолідовано. Проте у зв’язку з певними причинами прийняло рішення про зміну порядку сплати податку на прибуток. За таких обставин, як ми обумовили раніше, просто змінити порядок сплати податку посеред року неможливо. Тож виходить, що застосовувати інший порядок сплати можна лише починаючи з наступного року. У цьому випадку теж варто повідомити Податковій про таке рішення. Проте, оскільки затвердженої форми (бланка) Повідомлення немає, допускаємо, що здійснити це можна в довільній письмовій формі. За попередніми роз’ясненнями податківців, строк повідомлення такий самий, як і для вибору консолідованого порядку сплати податку. Тобто Повідомлення варто надіслати до 1 липня поточного року, аби з наступного звітного року перейти на загальний порядок сплати податку. Саме така позиція податківців була зазначена в ЄБПЗ (підкатегорія 102.4). Наразі відповідне роз’яснення втратило чинність. Однак, оскільки нових роз’яснень стосовно цього питання немає, навряд чи підхід податківців змінився.
Які особливості сплати консолідованого податку за новостворену філію
Слід чітко розмежувати дві ситуації.
Перша — підприємство вже сплачує податок на прибуток консолідовано за наявний у нього відокремлений підрозділ. Протягом року прийнято рішення про створення ще одного відокремленого підрозділу. У цьому випадку на нього автоматично поширюється порядок сплати податку на прибуток консолідовано (абз. 5 п. 152.4 ПКУ).
Зовсім інша ситуація, коли підприємство станом на 1 січня поточного року не мало відокремлених підрозділів, але протягом року створило. У такому випадку воно має право прийняти рішення про сплату консолідованого податку в цьому звітному році. Про таке рішення протягом 20 днів із моменту його прийняття слід повідомити Податковій за місцезнаходженням головного підприємства та за місцезнаходженням філії (абз. 6 п. 152.4 ПКУ). Раніше податківці зазначали, що сплачувати податок консолідовано в такому разі підприємство може вже за результатами того звітного (податкового) періоду, у якому прийняте рішення про сплату консолідованого податку, але винятково за умови повідомлення про таке рішення в податкові органи. Саме така позиція звучала в ЄБПЗ (підкатегорія 102.4). Однак наразі це роз’яснення втратило чинність. Та чи свідчить це про зміну підходу, наразі невідомо. Адже за п. 152.4 ПКУ, «зміна порядку сплати податку протягом звітного року не дозволяється». Із цього логічно було б переходити на консолідовану сплату з початку наступного року. Та в тому ж п. 152.4 ПКУ у випадку з новою філією сказано: «платник податку має право прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку в такому звітному році». Цю норму можна читати й так, що рішення можна прийняти в році утворення нової філії, а ось консолідовану сплату проводити з наступного року. Проте можна прочитати й інакше: як сплату консолідованого податку в році прийняття рішення. Тож можливе двояке прочитання. Найкраще в такій ситуації звернутися за індивідуальною консультацією до Податкової. А можна й апелювати до п. 56.21 ПКУ про конфлікт інтересів.
Із якого звітного податкового періоду слід подавати до Податкової Розрахунок податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток
У випадку якщо підприємство прийняло рішення про консолідовану сплату податку на прибуток, то відокремлені підрозділи (філії) подають до Податкової за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку, форма якого затверджена наказом Мінфіну від 28.01.2013 р. № 39 (абз. 5 п. 152.4 ПКУ). Тож, якщо повідомлення до Податкової про перехід на консолідовану сплату податку було подано до 1 липня 2014 року, Розрахунок треба буде подавати зі звітності, складеної за результатами 2015 року.
Вероніка ОРЛОВА,
податковий консультант
газети «Інтерактивна бухгалтерія»