Підприємство (платник податку на прибуток) продає верстат. Як таку операцію відобразити в обліку? Чи застосовувати звичайні ціни?

ВІДПОВІДЬ: Під час продажу основного засобу платники податку на прибуток фіксують лише різницю між доходом від продажу об’єкта і його балансовою вартістю1. Позитивна різниця йде в податковий дохід (рядок 03.17 додатка ІД до Декларації з податку на прибуток), від’ємна — поповнює витрати (рядок 06.4.16 додатка ІВ до Декларації). Такі правила прописано в п. 146.13 ПКУ.

Зауважте, дохід від продажу основного засобу, який порівнюється із залишковою вартістю, визначають за договором про продаж, але не нижче за звичайну ціну такого об’єкта (п. 146.14 ПКУ).

Після 01.09.2013 р. із запровадженням трансфертного ціноутворення правила визначення звичайних цін прописані лише для низки операцій (ст. 39 та пп.пп. 14.1.71, 14.1.2512 ПКУ):

  • для контрольованих операцій (перелік таких — у пп. 39.2.1 ПКУ2, водночас одна з умов контрольованості — сума операції з одним контрагентом за календарний рік дорівнює або перевищує 50 млн грн (без урахування ПДВ));
  • якщо ціна (надбавка) підлягає держрегулюванню;
  • якщо за операцією обов’язкове проведення оцінки;
  • у разі проведення аукціону (публічних торгів);
  • якщо постачання товарів (робіт, послуг) здійснюється на підставі форвардного або ф’ючерсного контракту;
  • коли примусово відчужуються товари, що перебувають у заставі.

У неконтрольованих операціях звичайні ціни визначають за пп. 14.1.71 ПКУ. А згідно з ним звичайна ціна — це ціна договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Коли не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

От і виходить, що наразі, якщо операція не потрапляє до контрольованої та не згадана серед особливих у пп. 14.1.71 ПКУ, то звичайна ціна — це договірна ціна. Хоча не виключаємо, що податківці бажатимуть бачити ринкову.

Якщо слідувати сьогоднішнім правилам ПКУ, то, продаючи верстат — основний засіб, скажімо, за 360 грн (у т.ч. ПДВ — 60 грн), залишкова вартість якого — 2000 грн, підприємство покаже у витратах 1700 грн (2000 - 300).

Зазначимо: такий «недогляд» стосовно звичайної ціни законотворці планують виправити (див. законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо використання поняття «звичайна ціна»)).

Галина МОРОЗОВСЬКА,

провідний бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 Балансова вартість — це залишкова вартість за пп. 14.1.9 ПКУ.

2 Їх наводять і податківці — див. матеріал поточного номера «З 1 вересня 2013 року запроваджено механізм податкового контролю за трансфертним ціноутворенням».